Yolcuların genel olarak hal ve davranışlarından hareketle vücut sıcaklığını ölçerek o anki psikolojisinin dışarıya nasıl yansıdığını gözlemlemektedirYüklə 445 b.
tarix19.03.2017
ölçüsü445 b.Northwest Airlines uçağına, Noel Günü yapılan bombalama girişimi, havaalanı ve havacılık güvenliğinin kusurlu olduğunu açıkça göstermiştir. TSA (Transport Security Administration- Amerikan Ulaşım Güvenliği Birimi),  uçaklardan teröristleri uzak tutmak için yeni güvenlik yöntemleri geliştirmeye çalışmaktadır.

 • Northwest Airlines uçağına, Noel Günü yapılan bombalama girişimi, havaalanı ve havacılık güvenliğinin kusurlu olduğunu açıkça göstermiştir. TSA (Transport Security Administration- Amerikan Ulaşım Güvenliği Birimi),  uçaklardan teröristleri uzak tutmak için yeni güvenlik yöntemleri geliştirmeye çalışmaktadır.

 • Gerçekleşen ve gerçekleşebilecek; uçak kaçırma, bombalama ve sabotaj gibi havaalanı ve havacılık güvenliğinde tehlikelere sebep olabilecek olayların önlenmesi için daha akıllı ve yeni teknolojilerin geliştirilmesi için arayışlar başlatmıştır.Yolcuların genel olarak hal ve davranışlarından hareketle vücut sıcaklığını ölçerek o anki psikolojisinin dışarıya nasıl yansıdığını gözlemlemektedir.

 • Yolcuların genel olarak hal ve davranışlarından hareketle vücut sıcaklığını ölçerek o anki psikolojisinin dışarıya nasıl yansıdığını gözlemlemektedir.

 • Suçluluk psikolojisi ve paranoya dokunmatik ekranlar ile yolcular fiziksel olarak strese tepki vermektedir. Kızılötesi kameralar seyahat eden birinin kalp atış hızını ve solunum hızı ölçmektedir. Yolcularda hayati belirtileri ve gizli sinirlilik, panik ve ürkek hareketleri ortaya çıkarsa, görevliler tarafından o anda veya daha sonra sorgulama yapılabilmektedir.Öncelikle havaalanı güvenliği kapısına yaklaşan bir yolcu bir makine ile karşılaşmaktadır. Burada bir sensör yolcu üzerinde dolaşıyor. Yolcunun avuç içi bu sensörlü alana koyuluyor ve diğer elde olan akıllı pasaport sistemini de  diğer tarayıcı ekranına koyuluyor. Sonra ekranda yazılı olarak bir dizi soru soruluyor. (tercih edilirse, ses modunda da bu sorular yanıtlanabilmektedir. Bu sayede yolcu ile konuşulmaktadır.)

 • Öncelikle havaalanı güvenliği kapısına yaklaşan bir yolcu bir makine ile karşılaşmaktadır. Burada bir sensör yolcu üzerinde dolaşıyor. Yolcunun avuç içi bu sensörlü alana koyuluyor ve diğer elde olan akıllı pasaport sistemini de  diğer tarayıcı ekranına koyuluyor. Sonra ekranda yazılı olarak bir dizi soru soruluyor. (tercih edilirse, ses modunda da bu sorular yanıtlanabilmektedir. Bu sayede yolcu ile konuşulmaktadır.)Makine soru-cevap oturumu sırasında aynı zamanda vücudun tepkilerini de ölçmektedir. Makine soruları sorarken aslında şu soruya cevap aramaktadır. Şüpheli mi davranılmaktadır? Eğer davranışlarda bir tereddüt makine tarafından algılanırsa, daha fazla sorgulama için güvenlik görevlileri tarafından yolcu kenara çekilecek ve sorguya devam edilecektir. Bu şu an bir senaryo olarak yolcunun zihninde canlanabilir fakat bu bir bilim-kurgu fantezisi değildir. Unutulmayacak bir şey var ki SDS-VR-1000 adlı yeni teknoloji, tam olarak bu işi yapmak için test edilmektedir.

 • Makine soru-cevap oturumu sırasında aynı zamanda vücudun tepkilerini de ölçmektedir. Makine soruları sorarken aslında şu soruya cevap aramaktadır. Şüpheli mi davranılmaktadır? Eğer davranışlarda bir tereddüt makine tarafından algılanırsa, daha fazla sorgulama için güvenlik görevlileri tarafından yolcu kenara çekilecek ve sorguya devam edilecektir. Bu şu an bir senaryo olarak yolcunun zihninde canlanabilir fakat bu bir bilim-kurgu fantezisi değildir. Unutulmayacak bir şey var ki SDS-VR-1000 adlı yeni teknoloji, tam olarak bu işi yapmak için test edilmektedir.Güvenlik kontrolü sırasında kendi X-ışını ekranın karşısında oluşan bir bomba görüntüsü söz konusu çalışanı şaşırtmış veya bu durumu hayal etmiş ise önlenemeyen bir trajedi haline gelmiştir.

 • Güvenlik kontrolü sırasında kendi X-ışını ekranın karşısında oluşan bir bomba görüntüsü söz konusu çalışanı şaşırtmış veya bu durumu hayal etmiş ise önlenemeyen bir trajedi haline gelmiştir.

 • Ancak kalp elektrosu makinelerine benzer yeni izleme ekipmanları, sürekli çalışanların kendi yetkinliklerini kontrol etmelerini sağlamakta ve çalışanların molaya ihtiyaç duydukları zamanı gerektiğinde amirlerinin bu konudan haberdar olmalarına yardımcı olmaktadır.

 • Eltel tarafından geliştirilmiş olan teknoloji, gazinolarda (kumarhaneler) kullanılan kamera izleme sistemine benzemektedir. Kendi personeli veya müşterilerinin her hangi bir şüpheli davranış  belirtilerini yakalamaktadır.

Aynı zamanda kızıl ötesi ışınlar insanlarda kalp atış hızının artmasında da sebep olabilmektedir. Bu da dezavantaj olarak düşünülmektedir. Yanlış alarmlardan kaynaklanabilecek olan hadiseler de göz önünde bulundurulmaktadır. Birçok masum yolcunun yanlışlıkla olası kötü adamlar olarak mahkûm edilmişlerdir. Cihazlar 99.999 oranında doğru sonuç verse bile (şaşırtıcı bir şekilde iyi) ülke çapında bir günde yaklaşık 20 yanlış alarm verebilmektedir. Ancak birçok Amerikalı için, rahatsızlık vermesi veya ilave masraf buna değer olabilir.

 • Aynı zamanda kızıl ötesi ışınlar insanlarda kalp atış hızının artmasında da sebep olabilmektedir. Bu da dezavantaj olarak düşünülmektedir. Yanlış alarmlardan kaynaklanabilecek olan hadiseler de göz önünde bulundurulmaktadır. Birçok masum yolcunun yanlışlıkla olası kötü adamlar olarak mahkûm edilmişlerdir. Cihazlar 99.999 oranında doğru sonuç verse bile (şaşırtıcı bir şekilde iyi) ülke çapında bir günde yaklaşık 20 yanlış alarm verebilmektedir. Ancak birçok Amerikalı için, rahatsızlık vermesi veya ilave masraf buna değer olabilir.Sistem hala geliştirilme aşamasında olup doğru tetkikleri sağlandığı zaman havaalanı güvenliğinde çok büyük bir gelişme sağlanacaktır. Kızılötesi ışınlar ile yolcuların avuç içi sıcaklığından hareketle vücut sıcaklığı ve o anda gerektirdiği ve sergilediği davranışların bir analizi yapılmaktadır. Aynı anda iris taraması da yapılmaktadır. İrise gönderilen inferared ışınlar ile psikolojik bir tahlil sürecinin de yapılması tasarlanmaktadır…

 • Sistem hala geliştirilme aşamasında olup doğru tetkikleri sağlandığı zaman havaalanı güvenliğinde çok büyük bir gelişme sağlanacaktır. Kızılötesi ışınlar ile yolcuların avuç içi sıcaklığından hareketle vücut sıcaklığı ve o anda gerektirdiği ve sergilediği davranışların bir analizi yapılmaktadır. Aynı anda iris taraması da yapılmaktadır. İrise gönderilen inferared ışınlar ile psikolojik bir tahlil sürecinin de yapılması tasarlanmaktadır…Kaynak: http://www.budgettravel.com/blog/security-can-new-technology-read-a-fliers-mind,11205/

 • Kaynak: http://www.budgettravel.com/blog/security-can-new-technology-read-a-fliers-mind,11205/

 • Çeviri: Harun YILMAZ

 • Sunum: Mustafa YAŞAR
Yüklə 445 b.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©www.azkurs.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə