YAĞmur adam / rain manYüklə 162,5 Kb.
tarix25.07.2017
ölçüsü162,5 Kb.
YAĞMUR ADAM / RAİN MAN
Tür: Komedi / Dram

Yönetmen :Barry Levinson

Yapım: 1988, ABD , 133 dk.

Oyuncular : Dustin Hoffman (Dustin Hoffman) , Tom Cruise (Charles Sanford Babbitt) , Valeria Golino (Susanna) , Jerry Molen (Dr. Bruner) , Jack Murdock (John Mooney) , Michael D. Roberts (Vern) , Ralph Seymour (Lenny)

Los Angeles'ta maddiyate dayalı bir hayat süren fırlama Charlie, yıllardır uzak kaldığı babasının ölümü üzerine 3 milyon dolarlık mirastan yararlanacağını düşünerek hayaller kurar. Oysa kendisine sadece 1949 model bir Buick bırakan babası, servetin tamamını Charlie'nin daha önce varlığından haberdar olmadığı ağabeyi Raymond'a bırakmıştır. Önemli bir ayrıntı ise, Raymond'un bakıma muhtaç, otistik bir dahi olmasıdır!
Maddiyatçı Charlie mirasın en azından bir kısmından vazgeçmek niyetinde değildir. Bunun için Raymond'u kaldığı klinikten kaçırıp ülke çapında bir seyahate çıkarır. Yol boyunca ağabeyinin yaşamı zorlaştıran alışkanlıklarıyla çileden çıksa da otistik adamın matematik ve hafızalama konusundaki insanüstü yeteneği karşısında bol bol hayrete düşer. Nihayetinde Las Vegas'taki kumarhanelerde bu az bulunan kabiliyetten yararlanarak hile yapmaya bile çalışır. Yol boyunca Charlie, sadece Raymond'u değil, geçmişinin bir parçasını ve belki de kendini keşfetme fırsatı da bulacaktır.
Dört adet Oscar heykelciği yönetmen Barry Levinson'a, senarist Ronald Bass'a, başroldeki Dustin Hoffman'a ve elbette Yağmur Adam filminin kendisine layık görülmüştü. On yılın en sevilen filmlerinden biri için sinemaseverler 1988'e dek beklemek zorunda kalmışlardı.

SOL AYAĞIM

My Left Foot

Tür :Dram

Yönetmen : Jim Sheridan

Yapım : 1989, İrlanda / İngiltere , 98 dk.

Oyuncular : Daniel Day-Lewis (Christy Brown) , Brenda Fricker (Bayan Brown) , Alison Whelan (Sheila) , Kirsten Sheridan (Sharon) , Declan Croghan (Tom) , Eanna MacLiam (Benny) , Marie Conmee (Sadie) , Cyril Cusack (Lord Castlewelland) , Phelim Drew (Brian)

Beyin felçli olarak doğan Christy Brown, hastalığı nedeniyle hareketlerini kontrol edemez ve tekerlekli sandalyeye mahkum bir yaşam sürer. Ancak çocukluğunda, sol ayağının felçten etkilenmediğinin farkına varması hayatını değiştirecektir. Christy sol ayağını kendine verilmiş bir şans olarak görür ve azmin de yardımıyla hastalığının etkilerini yenmeye çalışır. Bu çalışmanın sonucunda ise sakat vücudunun içinde gizli olan zeka ve yazma yeteneği ortaya çıkacaktır.
Sadece sol ayağını kullanarak yazdığı romanlar ve şiirler, sonraki yıllarda Christy Brown’un İrlanda edebiyatının saygın isimleri arasına girmesini sağlayacak ve azimle çalışmanın sonucunda imkansız diye birşeyin olmadığını tüm insanlığa gösterecektir.
Christy Brown’ın ölümünden dokuz yıl sonra çekilen film, yazarın hayatından kesitleri anlattığı kitap olan Sol Ayağım’ın sinema uyarlamasıdır. Kimi zaman hüzünlü, kimi zaman eğlendirici olabilmeyi başaran filmin, azim ve umut hikayesi olarak vereceği evrensel mesajları var.
Jim Sheridan ve Daniel Day-Lewis’in birlikte çevirdikleri ilk film olan Sol Ayağım (daha sonra In The Name Of The Father ve Boxer’de de birlikte çalıştılar), 1989 yılında en iyi film dahil olmak üzere toplam 5 dalda Oscar’a aday oldu ve Daniel Day-Lewis ile Brenda Fricker’a oyunculuk dallarında ödülü kazandırdı.
KADIN KOKUSU

Scent of a Woman

Tür : Dram

Yönetmen : Martin Brest

Yapım : 1992, ABD , 157 dk.

Oyuncular : Al Pacino (Albay Frank Slade) , Chris O'Donnell (Charlie Simms) , James Rebhorn (Mr. Trask) , Gabrielle Anwar (Donna)

Bir kolej öğrencisi olan Charlie paraya ihtiyacı olduğundan kör bir adama bir nevi "bebek bakıcılığı" yapmaya razı olur ama iş umduğu kadar basit olmayacaktır. Çünkü Emekli Albay Frank Slate'in haftasonu için çok özel bir planı vardır.
Bu plana yolculuk, kadınlar, iyi bir yemek, birinci kalite şarap, tango, limuzin ve ne yazık ki bir de 45'lik dahildir. İşin kötüsü Charlie'yi yanından ayırmaya hiç niyeti yoktur.
Al Pacino'nun unutulmaz bir karakter çizdiği film, aslında 1974 yapımı İtalyan "Profumo di Donna"nın aynen çekimi. Yine de bir çoklarına göre orijinalini aratmayacak derecede iyi. Tango sahnesine dikkat.

VİZONTELE TUUBA
Tür : Komedi

Yönetmen: Yılmaz Erdoğan

Yapım : 2003, Türkiye

Oyuncular : Yılmaz Erdoğan (Deli Emin) , Tarık Akan (Güner Sernikli) , Demet Akbağ (Siti) , Altan Erkekli (Nazmi) , Tolga Çevik (Nafiz) , İclal Aydın (Ceyhan) , Cezmi Baskın (Latif) , İdil Fırat (Aysel Sernikli) , Tuba Ünsal (Tuuba Sernikli) , Bülent İnal (Mahmut Duran)

Halen Türk sinemasında tüm zamanların seyirci rekorunu elinde tutan yapımın devam filminde, kasabaya gelen solcu bir öğretmen ile ailesinin kasaba sakinleriyle ilişkisi, 80'lerin politik ortamı içinde anlatılıyor.
Yılmaz Erdoğan ilk Vizontele filmi için "Anlatacağım şeylerin önsözüydü. Şimdi giriş bölümünü anlatıyorum" diyor. Ve "daha gelişme ve sonuca çok var" diyerek yeni filmlerin müjdesini veriyor.
BENİM ADIM SAM

I Am Sam

Tür : Dram / Komedi

Yönetmen : Jessie Nelson

Yapım : 2001, ABD , 132 dk.

Oyuncular : Sean Penn (Sam Dawson) , Michelle Pfeiffer (Rita Harrison) , Laura Dern (Randy Carpenter) , Dakota Fanning (Lucy Diamond Dawson) , Dianne Wiest (Annie)

Sam Dawson, kızı ile mutlu bir şekilde yaşayan ve Beatles'a büyük hayranlık besleyen bir adamdır.
Genç adamın zeka düzeyinin 7 yaşında bir çocuğunkine eş durumda olması onları çok fazla rahatsız etmez.
Kızı 7 yaşına geldiğinde ise onun için asıl sorunlar başlar. Artık kızı ondan çok daha ileri bir düzeye gelmektedir ve Sam ona pek fazla yardım edememektedir. Hükümet görevlileri kızı Sam'in yanından alırlar.
Sam kızını geri alabilmek için "sevgi" kelimesinin anlamına fazlasıyla uzak avukat Rita Harrison'ı kiralar.

KÖY

The Village

Tür : Korku / Gerilim / Bilim Kurgu

Yönetmen : M. Night Shyamalan

Yapım : 2004, ABD , 108 dk.

Oyuncular : Joaquin Phoenix (Lucius Hunt) , William Hurt (Edward Walker) , Sigourney Weaver (Alice Hunt) , Adrien Brody (Noah Percy) , Judy Greer (Kitty Walker) , Jayne Atkinson (Bayan Walker) , Liz Stauber (Beatrice) , Jesse Eisenberg (Jamison) , Frank Collison (Victor) , Cherry Jones , Fran Kranz , Brendan Gleeson , Michael Pitt , Bryce Dallas Howard (Ivy Walker)

Mutlu ve huzurlu görünen bir kasaba, aslında onu çevreleyen ormanın verdiği dehşeti yaşamaktadır. Ormanda, tam olarak ne olduklarını bilemeseler de onlara korku dolu bir yaşantı sürdüren yaratıklar vardır. Bu yaratıklar ve kasabalılar arasında garip bir tür anlaşma vardır, kasabalılar ormandan uzak durdukça yaratıklar da kasabaya bulaşmamaktadır.
Ancak bir gün, meraklı Lucius Hunt, ormanı keşfetmeye karar verir. Bu hareketi, taraflar arasındaki gizemli anlaşmayı bozacak ve yaratıkların kasabaya gelmesine sebep olacaktır.
6. His, Ölümsüz ve İşaretler ile gerilim ve fantastik öğeleri başarıyla birleştirerek büyük beğeni toplayan yönetmen M. Night Shyamalan, Village ile de hem türün meraklılarını, hem de kendi takipçilerini oldukça heyecanlı bir bekleyişe soktu.


SEN NE DİLERSEN
Tür: Dram

Yönetmen: Cem Başeskioğlu

Yapım: 2005, Türkiye

Oyuncular: Işık Yenersu (Yaşlı Eleni) , Fikret Kuşkan (Musa) , Işın Karaca (Marika) , Zeynep Eronat (Yaşlı Eftimiya) , Yıldız Kenter (Mimi) , Güler Ökten (Anastasia) , Ahmet Mümtaz Taylan (Zülfikar) , Ali Taygun (Apostos) , Haldun Boysan (Rıfkı) , Okan Yalabık (Stavro)

Aynı adama aşık olan iki kız kardeş... İstanbul'da yaşayan Rum bir ailenin iki kızı Eleni ve Eftimiya babalarının yanında çalışan Stavro'ya aşıktırlar. Bu durumdan ikisinin de haberi yoktur. Eftimiya annesinin yardımıyla Stavro'ya evlenme teklif eder. Ancak Eleni, Eftimiya'dan daha erken davranarak Stavro ile gizlice evlenir. Ve Ailesini terk eder.
1995 İstanbul.. Stavro intihar etmiş, Eleni kanser ve ölmek üzeredir. Zeka özürlü kızıyla birlikte yaşayan Eleni' nin İstanbul'da kimsesi yoktur. Kocasının intiharı ile yapayalnız kalan Eleni, yanında özürlü kızı, ailesinin kapısını çalar. Çünkü zamanı gittikçe kısalmakta, kanser hastalığı onu yiyip bitirmektedir. Kızını, kardeşi Eftimiya'ya bırakmak ister ancak kovulur. Acı bir hayır cevabı aldıktan sonra, dualara sığınmaktan başka yolu kalmayan Eleni kiliseye giderek kızı için bir mum yakar.
Hırsız Musa Eleni’nin son umudu olan dilek mumunu çalınca, ikisinin de hayatları değişmeye başlar.
FORREST GUMP
Tür: Macera / Dram / Komedi

Yönetmen: Robert Zemeckis

Yapım: 1994, ABD , 142 dk.

Oyuncular: Tom Hanks (Forrest Gump) , Robin Wright (Jenny) , Gary Sinise (Teğmen Taylor) , Hanna R. Hall (Genç Jenny) , Mykelti Williamson (Bubba) , Sally Field (Annesi)

Forrest sakat bir çocuktur. Ancak bu sakatlığı onun normal bir insan haline dönme arzusunu köreltmemiştir. Tam otuz yıl boyunca inanılmaz zorluklar yaşayan Forrest sonunda kendisini ülkesinin en sevilen futbol yıldızları arasında görmesini sağlamıştır.
Bu çabaları o kadarla da kalmamış katıldığı Vietnam Savaşı'ndan bir kahraman olarak dönmüş ve Beyaz Saray'da şeref madalyası almış ama en önemlisi de dünyada en çok sevdiği şey olan sevgilisinin kalbini kazanıp onunla evlenmeyi başarmıştır.
Çok akıllı biri olmasa da kalbinin neyi istediğini çok iyi bilen Forrest ona ulaşabilmek için olağanüstü bir çaba sarf ederek herkese istediğini elde edebileceği konusunda bir örnek teşkil etmiştir.


DOĞUM GÜNÜ 4 TEMMUZ BORN ON THE 4TH OF JULY

Tür: Dram

Yönetmen: Oliver Stone

Yapım: ABD, 1989, 145 dk.

Oyuncular: Tom Cruise
Tom Cruise’un Vietnam gazisi Ron Kovic’in inanılmaz gerçekçi portresini çizdiği film yönetmen Oliver Stone un Oscar ödüllü başyapıtı. Gerçek bir öyküden uyarlanan filmde Ron Kovich, gönüllü olarak ülkesine hizmet etmek düşüncesiyle Vietnam’a savaşmaya gider. Döndüğündeyse belinden aşağısı felçtir ve üstelik savaştığı ülkede bunun hiçbir önemi kalmamış, kimse gazilere ve yaptıkları hizmete saygı göstermemektedir. Gösterildiği 1989 yılının en iyi filmi. 13 dalda Oscar, 9 dalda da Altın Küre adaylığından festivaller de dahil 8 ödül aldı.
VAHA
Yönetmen: Lee Chang-dong

Oyuncular: Sol Kyung-gu, Moon So-ri, Ahn Nae-sang

Yapım: Güney Kore, 2002
Huzursuz, Şiddet Dolu, Rahatsız Edici, Saf, Sıradışı. En doğal ve en gerçekçi haliyle Vaha'nın ifade ettiği aşkın kuralları bunlar. Bu film toplum dışına itilen âşıkların dramını anlatıyor. Jong-du, hafif zihinsel geriliği yüzünden, ailesine hep sorun yaratmıştır. Alkollü araba kullanırken kaza yapmış ve bir adamın ölümüne neden olduğu için hapse girmiştir. Hapisten çıkınca, kazada ölümüne neden olduğu adamın ailesini ziyarete gider ve adamın engelli kızı Gong-ju'dan çok etkilenir. Ailesi Gong-ju'yu terk edince, aralarında herkesten gizledikleri yoğun bir ilişki başlar.
GÜZELİSTAN/NÆSLAND

Tür: Dram

Yönetmen: Fridrik Thor Fridriksson

Oyuncular: Martin Compston, Gary Lewis, Kerry Fox, Peter Capaldi, Shauna MacDonald, Gudrun Bjarnadottir, Timmy Lang, Gudrun Gisladottir

Yapım: İzlanda-Danimarka-Almanya-İngiltere, 2004
Genç, zihinsel engelli bir çiftin mutluluğu, genç kadının "yaşama isteği"ni kaybedip hastalanmasıyla tehlikeye girer. Genç adam, ona başka bir yaşam amacı bulmak için yollara düşer. Hayatın anlamının peşinde sürdürülen safça bir arayış hakkında samimi bir dram.
UNO
Yönetmen: Aksel Hennie

Oyuncular: Aksel Hennie, Nicolai Cleve Broch, Bjørn Floberg, Espen Juul Kristiansen, Martin Skaug

Yapım: Norveç, 2004

Norveç’in en parlak yıldız oyuncularından, Kanka’nın başrol oyuncusu Aksel Hennie’den aile, dostluk ve onur üzerine çarpıcı ve düşündürücü bir film. Yirmi beş yaşındaki işsiz güçsüz David, bir polis baskınında arkadaşlarını ispiyonlamak zorunda kalınca, ister istemez ailesiyle yeniden yakınlaşır ve babasının da ölümüyle annesi ve zihinsel engelli kardeşinin sorumluluğunu üstlenir. Hayat ona bir şans daha vermiştir.


EVİN ANAHTARLARI
Tür: Dram

Yönetmen: Gianni Amelio

Oyuncular: Kim Rossi Stuart, Charlotte Rampling, Andrea Rossi, Alla Faerovich, Pierfrancesco Favino

Yapım: İtalya, 2004


Genç bir babanın, engelli oğlunun durumunu kabullenmesini yoğun bir anlatımla işleyen, yaşama sevinci üzerine sıcak ve insancıl bir dram. Doğum sırasında fiziksel ve zihinsel hasar gören ve annesini kaybeden Paolo, hep annesinin ailesiyle beraber yaşamıştır. On beş yaşına geldiğinde babası Gianni, ilk defa Paolo'yu görmek ve bakımını üstlenmek ister. Önce Berlin'e bir kliniğe, ardından bir mektup arkadaşını görmek için Norveç'e giderler. Karşılaşmaları her ikisi için de zor ancak değerli bir deneyim olur. İtalya'nın Oscar adayı Evin Anahtarları, koşulsuz sevmek ve cesur olmak hakkında özel bir dram.
DALGALARI AŞMAK /BREAKİNG THE WAVES

Tür: Dram / Romantik

Yönetmen: Lars Von Trier

Yapım: 1996, Danimarka / İsveç / Fransa / Hollanda / Norveç , 159 dk.

Oyuncular: Emily Watson (Bess McNeill) , Stellan Skarsgård (Jan Nyman) , Katrin Cartlidge (Dodo McNeill) , Jean-Marc Barr (Terry) , Adrian Rawlins (Dr. Richardson) , Jonathan Hackett (Rahip) , Sandra Voe (Anne) , Udo Kier (Sadist denizci)

1970’lerin dünyasında Kuzey İskoçya’da ufak bir kasaba. Yabancıların hoş karşılanmadığı ve yaşanan her günün Tanrı’nın isteği doğrultusunda yaşanıldığına inanılan tutucu bir kasabada Bess, kendisinin bile hayal edemeyeceği bir güzellikte aşk yaşar. Danimarkalı bir petrol işçisi Jan’a aşık olan Bess hızlı bir şekilde evlenir ve hayat onun için kusursuz hale gelir. Ancak Bess’in korktuğu şeyler başına gelir ve petrol kulesindeki işine dönen Jan ağır bir kaza geçirip boynunu kırar. Tamamen felç geçiren Bess’in karısı onu iyileştirmek umuduyla fahişelik yapmaya koyulur. Son derece sıradışı bir hikâyenin, kendini feda etme yoluyla Tanrı'ya ulaşma gibi temelde Hıristiyan bir düşünceye dayalı ama aynı zamanda aşkın yepyeni yüzleri üzerine evrensel de olabilen bir konunun ustaca anlatılması. Von Trier, hem dramatik bir öykü anlatıyor, hem de bunu Dogma ekolünün oynak kamera, çılgın zoom'lar vb. biçim oyunlarıyla yapıyor.


MASUMİYET
Tür: Dram

Yönetmen: Zeki Demirkubuz

Yapım: 1997, Türkiye , 110 dk.

Oyuncular: Haluk Bilginer , Derya Alabora , Güven Kıraç , Ajlan Aktuğ


On yıllık mahkumiyeti biten Yusuf tahliye zamanı gelince, kalan ömrünü cezaevinde geçirmek istese de dışarı çıkmak zorunda kalır. Elinde yıllardır görmediği, müebbet mahkûmu bir arkadaşının verdiği adres ile bir namus davası yüzünden aşığını öldürüp, kendisini sakat bıraktığı ablasını görmek için İzmir'e gelir.


Ablası ve eniştesinin evinde "gördüklerinden" kaçıp, ucuz bir otele yerleşir. Burada "bir iyilik" nedeniyle tanıştığı üç kişi ile ne yapacağını ve nereye gideceğini bilmeden beklemeye başlar.
KORKUSUZ
Tür: Fantastik / Aksiyon / Çizgi Roman

Yönetmen: Mark Steven Johnson

Yapım: 2003, ABD , 103 dk.

Oyuncular: Ben Affleck (Daredevil) , Jennifer Garner (Elektra Natchios) , Michael Clarke Duncan (Wilson Fisk/The Kingpin) , Colin Farrell (Bullseye) , Jon Favreau (Foggy Nelson) , Joe Pantoliano (Ben Urich) , Kevin Smith (Jack Kirby)

Avukat Matt Murdock, kör olmasına rağmen, diğer 4 duyusu çok gelişmiştir. Gündüzleri avukat kimliğiyle güçsüz insanları kötü işleyen adalet mekanizmasına karşı koruyan Murdock, geceleri de Daredevil olarak şehri kötülerden arındırmaktadır.
Film, Daredevil'ın yıpratıcı bir mücadelenin ardından bir kiliseye düşmesiyle başlar. Kendisine her zaman destek vermiş olan rahibin elini tutmasıyla gücünü yeniden kazanmaya başlayan süper kahraman, çocukluğunu ve olayların başlangıcını hatırlamaya başlar. Babasıyla olan ilişkisi, Elektra ve nefret ettiği Kingpin'i hatırlar. Tabii ki maç daha bitmemiştir ve başta babasının anıları olmak üzere, herkes onun ayağa kalkmasını dilemektedir...
GÜLÜM
Tür: Dram

Yönetmen: Zeki Ökten

Yapım: 2002, Türkiye

Oyuncular: Tarık Akan (Ali Bey) , Okan Bayülgen (Sinan) , Rutkay Aziz (Salim Bey) , Nebahat Çevre (Sevim) , Sümer Tilmaç (Hasbi) , Kıvanç Yeniay (Fatih) , İdil Fırat (Aslı) , Güler Ökten (Neşe)

Kızlarını kaybetmelerinin ardından, karısı da evi terk eden Ali bey, yardımsever ve babacan bir adam olarak mahalle halkınca çok sevilmektedir.
Mütevazi yaşantısında günlerini komşusunun özürlü oğlu Fatih'le ve dünürü Salim ile geçirse de, oğlunun çocuk sahibi olmayı düşünmemesi ve karısının yokluğu ona yalnızlık çektirmektedir.
Bu arada oğlunun da evliliği iyi gitmemektedir. Başarılı bir iş adamı olan Sinan, evini çok ihmal etmekte ve bu da karısının ondan uzaklaşmasına sebep olmaktadır.
İki ailenin mutluluğa yeniden kavuşması, ortak bir yol bularak bu yönde çaba göstermelerine bağlıdır.
CENNETİN RENGİ /THE COLOR OF PARADISE RANG-E KHODA
Yönetmen: Majid Majidi

Oyuncular: Hosein Mahjoob, Salameh Feyzi, Mohsen Ramezani, Elham Sharifi, Farahnaz Safari

Yapım: Varahonar Film Co. PO. Box 14185-978 Tehran
Sekiz yaşındaki Muhammed, kör olmasına rağmen okuyabildiği her şeyi okuma konusunda olağanüstü bir çaba gösterir. Kayalara çarpan dereyi, çiçeklerin tomurcuklanmasını bile “okur” Muhammed. Dünyanın güzelliklerini bütünüyle algılayabilmektedir. Ve Cennetin Rengi'nin pastoral görüntüleri de Muhammed'in duydukları ve hissettikleriyle oluşur, gördükleriyle değil.
Muhammed, okulu bitirip baba evine döndüğünde yeniden evlenmek üzere olan babası, Muhammed'i bir yük olarak görmeye başlar ve çocuğu kör bir halıcının yanına çırak verir.
Gerçekte ise kör olan babadır ve Muhammed'in ölümü doğanın dilini konuşan küçük bir çocuğun, bakmakla görmek arasındaki derin uçurumun ancak ve ancak beş duyunun ötesinde bir algılama yoluyla kapatılabileceği yönündeki bir “ibret” öyküsü haline gelir.
CAN DOSTLAR
Tür: Dram

Yönetmen: David Duchovny

Yapım: 2004, ABD , 96 dk.

Oyuncular: Anton Yelchin (Tommy) , Téa Leoni (Bayan Warshaw) , David Duchovny (Tom Warshaw) , Robin Williams (Pappass) , Erykah Badu (Lady Bernadette) , Magali Amadei (Coralie Warshaw) , Harold Cartier (Odell Warshaw) , Mark Margolis (Bay Papass) , Zelda Williams (Melissa) , Gideon Jacobs (Gerard)

1973'de New York'ta annesiyle yaşayan 13 yaşındaki Tommy'nin tek dostu, zihinsel engelli 30 yaşındaki Pappass'dır. Tommy'nin bir kıza aşık olması ve Pappass'ın kadınlar konusundaki bilgisizliği ikilinin arasını açar. Dikkat çekmeye çalışan Pappass'ın hırsızlık yapması ve Tommy'nin bunu üstlenmesi işleri daha da karıştıracaktır.
Aradan yıllar geçer, Paris'te yaşayan Tommy, eski mahallesine döner ve geride bıraktığı geçmişiyle yüzleşir.
GEÇMİŞLE HESAPLAŞMAK ŞART MI?
Yönetmen: David Duchovny

Oyuncular: Anton Yelchin, Robin Williams, Tea Leoni, David Duchovny


Geçmişinden kaynaklanan birtakım problemlerle boğuşmakta olan Tom Warshaw (Duchovny), Paris’te bohem hayatı sürmekte olan Amerikalı bir sanatçıdır. Gerçekte kim olduğunu keşfetmek, ailesi ve arkadaşlarıyla hesaplaşmak üzere evine dönmeye karar verir. Dul annesi Katherine (Tea Leoni) ile yaşamakta olan 13 yaşındaki Tom (Anton Yelchin), okulunda hademe olarak çalışan zeká özürlü Pappass (Robin Williams) ile sıkı dosttur. Annesi ölen babasının yasını tutarken o, dostluğun ve ilk aşkın ne olduğunu keşfetmeye çalışmaktadır. Pappass’ı korumak adına ve okuldan atılmak pahasına yalan söyleyecek ve bu yalan, hayatının 30 yıl sonrasını bile etkileyecek kadar derin ve trajik olaylara yol açacaktır...

İÇİMDEKİ DENİZ

Tür: Dram

Yönetmen: Alejandro Amenábar

Yapım: 2004, İspanya / Fransa / İtalya , 125 dk.

Oyuncular: Javier Bardem (Ramón Sampedro) , Belén Rueda (Julia) , Lola Dueñas (Rosa) , Mabel Rivera (Manuela) , Celso Bugallo (José) , Clara Segura (Gené) , Joan Dalmau (Joaquín) , Alberto Jiménez (Germán)

26 yaşında denizde geçirdiği bir kaza sonucunda bel kemiği kırılan ve 30 yıl boyunca yatağa mahkûm bir hayat süren Ramón Sampedro (Bardem), hayatına son vermeyi düşündüğü bir zamanda iki kadın bu kararını etkilemek için harekete geçer. Biri ötenazi hakkını elde etmesi için hukukî mücadele veren avukatı Julia (Rueda), diğeri ise yaşamın güzelliklerini göstererek hayatına son vermesini engellemeye çalışan Rosa'dır (Dueñas)...


MUSTAFA HAKKINDA HERŞEY
Tür: Gerilim / Aksiyon

Yönetmen: Çağan Irmak

Yapım: 2004, Türkiye , 119 dk.

Oyuncular: Fikret Kuşkan (Mustafa) , Nejat İşler (Fikret) , Başak Köklükaya (Ceren) , Şerif Sezer (Mukadder) , Arda Seçgün (Kerem) , Zeynep Eronat (Selda) , Borgahan Gümüşsoy (Mustafa’nın Çocukluğu) , Kutay Köktürk (Kenan)


Film ana hatlarıyla görünür bir sorunu yokmuş gibi yaşayan bir ailenin yaşamına odaklanıyor. Mustafa başarılı bir iş adamıdır. Bir reklam ajansının sahibidir. Çok hırslı ve tahammül edilmesi zor bir insandır. Güzel, kaliteli karısı ve sevimli erkek çoçuğuyla yüksek tabaka koşulları içinde bir yaşamı vardır. Yaşamında pek çok insanın hayalini süsleyebilecek her şeye sahiptir. Fakat yaşamı hiç tahmin edemeyeceği şekilde bir anda kabusa döner. İşyerindeyken karısıyla yaptığı telefon konuşmasından kısa bir süre sonra yeniden telefonu çalar. Karısı trafik kazası geçirmiş ve ölmüştür. Bir anda yıkılan Mustafa, aceleyle hastaneye gider. Karısını teşhis ettikten sonra polisler kazada ağır yaralanan ve karısının yanında olan adamı tanıyıp tanımadığını sorarlar. Adam karısının aşığıdır ve kaza anında birliktedirler. Çılgına dönen Mustafa intikam hırsıyla yanıp tutuşmaya başlar. Hastaneden para karşılığı elde ettiği bir hastabakıcı aracılığıyla karısının gizlice birlikte olduğu adamı takibe alır. Fikret ismindeki bu genç adam, aslında bir taksi şöförüdür ve varoş insanıdır. Mustafa karısının cenaze törenine de katılmaz. Fikret hakkında her türlü bilgiyi edinen Mustafa, genç adamı hastaneden çıktıktan sonra bir gece işe giderken silah zoruyla kaçırır ve zaman zaman gittiği sayfiye evine götürür. Burada adamla kedinin fareyle oynadığı gibi oynamaya başlar. Üstelik Fikret’le karısı Ceren, sık sık bu evde birlikte olmuşlardır. Mustafa’nın amacı Ceren ile Fikret’in neden ve nasıl birlikte olduğunu anlamak ve sonra da adamı öldürmektir. Bu arada avının moralini daha da bozabilmek için, bahçede ona bir mezar kazmıştır. Mustafa ile Fikret arasındaki hesaplaşma, aslında Mustafa’nın kendisiyle yüzleşmesi için bir fırsat hazırlamıştır. Bir türlü hafızasından kazıyamadığı çocukluğuna ilişkin kabuslar, yaşamında hep onu takip etmektedir. Mustafa’nın ağabeyi özürlü bir çocuktur. Babası, o küçük bir çocukken onları terketmiştir. Mustafa çocukluk yıllarında, evdeki mutsuz yaşamın sorumlusu olarak gördüğü bu özürlü ağabeyi yastıkla boğarak öldürür. Annesi her şeyi bilmesine karşın yıllarca bilmiyormuş gibi davranmıştır. Aslında, hem kendisine yalan söyleyen hem de gerçeklerden kaçmak için acımasız bir kimliğe bürünen Mustafa, yaşadığı olaylar sonucunda arınarak kendi yaşamındaki açmazları fark etmeye başlar. Bu arada Fikret’i de öldürmekten son anda vaz geçmiştir.
DELİLER EVİ /HOUSE OF FOOLS

Tür: Dram

Yönetmen: Andrei Konchalovsky

Yapım: 2002, Rusya / Fransa , 104 dk.

Oyuncular: Yuliya Vysotskaya (Zhanna) , Yevgeni Mironov (Memur) , Sultan Islamov (Ahmed) , Stanislav Varkki (Ali) , Yelena Fomina (Lucy) , Marina Politsejmako (Vika) , Rasmi Dzhabrailov (Makhmud) , Vladimir Fyodorov (Karlusha) , Bryan Adams (Kendisi)

Janna, Çeçenistan sınırındaki bir klinikte psikiyatrik tedavi gören hastalardan biridir. Küçük klinikteki diğer hastalarla birlikte, dışarıdaki savaştan habersiz bir şekilde yaşamaktadırlar. Janna tüm vaktini akordeon çalarak geçirmektedir. Çaldığı melodiler diğer hastaları da sakinleştirmekte ve kendilerini iyi hissetmelerini sağlamaktadır. Janna, hayali nişanlısı Bryan Adams’ın kendisine söylediği aşk şarkılarıyla da iç huzuru bulmuştur. Bir akşam, hastaların seyretmekten büyük keyif aldığı tren geçmez. Ertesi sabah uyandıklarında ise hastane personelinin kaçmış olduğunu fark ederler. Artık dışarıda süren acımasız savaşa karşı bu engelli insanlar yapayalnız kalmışlardır.PEMBE FLAMİNGOLAR /PINK FLAMINGOS

Yönetmen: John Waters

Oyuncular: Divine, David Lochary, Mink Stole

Yapım: ABD, 1972


Pembe Flamingolar, zihinsel özürlü annesi Edie, hasta ruhlu oğlu Crackers ve yol arkadaşı Cotton ile birlikte bir karavanda yaşayan, şişman ve moda saplantılı suçlu Babs Johnson'ın (Divine) maceralarını anlatıyor. Raymond ve Connie, Babs'ın 'dünyanın en çirkef insanı' unvanını elinden almak için ona postayla dışkı gönderip karavanını yakınca, aralarında pislik dolu bir savaş başlıyor.

GÜMÜŞ ŞEHİR/SİLVER CİTY
Tür: Politik, komedi

Yönetmen John Sayles

Yapım: 2004 ABD

Oyuncular: Chris Cooper, Danny Huston, Richard Dreyfuss, Elizabeth Rainer, Daryl Hannah, Thora Birch, Maria Bello, Tim Roth, Billy Zane, Kris Kristtofferson

Colorado’daki hayali bir Batı kasabasında geçen hikâyenin baş karakteri Dickie Pilager (Chris Cooper), konuşma özürlü ve vasıfsız olmasına rağmen meşhur bir politikacı olan babası sayesinde Kolorado’da senatör adayıdır.
Pilager, sözde çevreciliğini öne koyan bir reklam filminin çekilmesi sırasında oltasıyla sudan bir ceset çıkarınca, hırslı menajeri Chuck Raven (Richard Dreyfuss) cesetle ailenin siyasi düşmanları arasında olası bağlantıları araştırmak üzere özel detektif Danny O’Brien’ı tutar (Danny Huston). Danny’nin soruşturması gitgide karmaşıklaşan, para yedirenler, medya holdingleri, çevre suçluları ve yasadışı çalışan göçmen işçilerin de içinde olduğu karanlık ve karmaşık bir ağa dönüşür.
DİĞER KIZ KARDEŞ / THE OTHER SİSTER
Yönetmen: Garry Marshall

Oyuncular : Jon Favreau, Kyle Fisher, Cameron Diaz Laura Garrety

Christian Slater, Boyd Daniel Stern, Adam Berkow , Jeremy Piven, Michael Berkow, Leland Orser Moore
Diğer Kız Kardeş filminde, hafi derecede zihinsel özürlü olan Carla Tate adlı 24 yaşındaki bir genç kızın öyküsü anlatılıyor.
Carla yıllarca özürlülerin gittiği bir okula devam etmiştir. Mezun olur ve yıllarca aradan sonra ailesinin evine döner. Yeni bir yaşama başlayan genç kızın birçok istek ve düşleri vardır ancak bunları gerçekleştirmeye kalkınca annesini karşısında bulur. Aşırıcı koruyucu bir yapısı olan Elizabeth, kızındaki bu değişimleri hiç hoş karşılamaz. Üstelik Carla kendi gibi hafif zihinsel özürlü bir erkek arkadaş edinmiştir ve onunla her normal genç kızın yaptığı gibi flört etmek ve evlenmek istiyordur...
BAŞKA DİLDE AŞK
Yönetmen : İlksen Başarır

Oyuncular: Saadet Işıl Aksoy , Mert Fırat, Emre Karayel, Lale Mansur , Timur Acar ,Ayten Uncuoğlu, Metin Coşkun, Şebnem Köstem, Tuğrul Tülek ve Tuna Kırlı


Konu: Senaryosu, oyuncu kadrosu ve ilklere imza atan prodüksiyonuyla şimdiden gündem yaratan ve ilgi odağı olan Başka Dilde Aşk, 46. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde de büyük ilgi görmüş, Kent Konseyi Seyirci Ödülü’nü kazanmıştı. 20 - 22 Aralık tarihleri arasında düzenlenen 4. Uluslararası Bursa İpekyolu Festivali’nde ise hem seyirciler hem de eleştirmenlerden “tam not” alan Başka Dilde Aşk, “En İyi Kadın Oyuncu/Saadet Işıl Aksoy” ve Ulusal Altın Karagöz Uzun Metrajlı Film Yarışması SİYAD Ödülü’ne layık görüldü.
İşitme engelli bir gencin çağrı merkezinde çalışan bir kıza aşık olmasını şiirsel bir dille anlatan film, aşkın hiçbir engel tanımayacağını birbirinden ilginç anekdotlarla Beyazperde’ye aktarıyor.
Başka Dilde Aşk, işitme engelliler için Türkçe altyazılı olarak 18 Aralık’ta vizyona giriyor. Film, bu yönüyle de Türkiye’de bir ilke imza atmış olacak…
YEŞİL YOL

Yönetmen : Frank Darabot

Oyuncular: Tom Hanks , David Morse, Bonnie Hunt, Michael Clarke Duncan, James Cromwell, Michael Jeter, Graham Greene
Konu: Oldukça iri yarı biri adam olan John Coffey, iki küçük kızı öldürmek suçundan idama mahkûm olmuştur. Ürkütücü görünümünün aksine oldukça ince ve karmaşık bir iç dünyası olan Coffey, bazı doğa üstü güçlere sahiptir. Hapishanenin infaz odası baş gardiyanı Paul Edgecomb'un ona gerçekten suçlu olup olmadığını sorması ile birlikte aralarında bir diyalog başlar. Hasta olan Edgecomb'un Coffey'İn güçleri sayesinde iyileşmesiyle olaylar gelişmeye başlar [1]. Çekimlerin yapılacağı mekân olarak, şimdilerde artık kullanılmayan Tennessee Eyalet Hapishanesi karar kılınmıştır. İnfazların yapıldığı elektrikli sandalyenin tasarımı yapılırken New York`taki Sing Sing hapishanesindeki gerçeğinden yararlanmıştır.

Sen Ne Dilersen

Yönetmen: Cem Başeskioğlu
Senaryo: Cem Başeskioğlu
Görüntü: Gökhan Atılmış
Müzik: Cafer İşleyen, Selim Bölükbaşı
Yapım Yılı: 2005
Yapımcı Ülke: Türkiye
Dili: Türkçe
Süresi: 115'
Oyuncular: Işık Yenersu, Fikret Kuşkan, Zeynep Eronat, Işın Karaca, Yıldız Kenter, Güler Ökten, A.Mümtaz Taylan, Okan Yalabık, Haldun Boysan, Ayçin İnci, Begüm Birgören, Evrim Solmaz, Ali Taygun, Hasan Yalnızoğlu, Asuman Krause
 

Hayatı boyunca yalnızlığın bütün yüzlerini yaşayan altmış yaşlarındaki Eleni, zekâ özürlü kızı Marika ile birlikte ömür boyu oturduğu İstanbul'da bir sabah doktordan aldığı haberle kendini büyük bir sınavın eşiğinde bulur: Kanserdir ve bir ay ömrü kalmıştır. Ölmekten korkmayan Eleni'nin tek düşüncesi, kendi ölümünden sonra kızı Marika'ya ne olacağıdır. Sokakta yaşayan Musa, ağabeyi Zülfikar'a rağmen, düştükleri durumdan Tanrı'yı sorumlu tutmaktadır. Zülfikar'ın uyarılarına rağmen Tanrı'nın evlerini soymaya karar verir; yeni hedefi, camideki ayakkabılar ve kilisedeki mumlardır. Eleni'nin ardından kiliseye girer ve hayal kırıklığına uğrar: Adaklıkta tek bir mum vardır, Eleni'nin mumu. Musa bir kez daha kadersizliğinden dem vurur, Tanrı'ya isyan eder. O tek mumu alıp kiliseden çıkmaya kalkar. Ancak o an, tüm kahraman kaderleri bir mucizeyle kesişecektir.


İstanbul Film Festivali broşürü

Acı Ay

Orijinal Adı: Bitter Moon

Tür: Dram
Yönetmen: Roman Polanski
Senaryo: Gérard Brach , John Brownjohn , Roman Polanski , Pascal Bruckner (Kitap)
Görüntü Yönetmeni: Tonino Delli Colli
Müzik: Vangelis
Yapım: 1992, Fransa / İngiltere , 138 dk.
Oyuncular: Hugh Grant (Nigel) , Kristin Scott Thomas (Fiona) , Emmanuelle Seigner (Mimi) , Peter Coyote (Oscar)

Lüks bir yolcu gemisiyle İstanbul’a seyahat eden İngiliz çift Nigel ve Fiona, yolculuk sırasında Oscar adında tekerlekli sandalyeye mahkum bir adamla tanışırlar. Oscar, başından geçen saplantılı, çarpık bir aşk ilişkisini ve tüm sırlarını Nigel’a anlatır. Genç ve güzel bir Fransız kadınıyla yaşadığı bu ilişkinin ayrıntıları Nigel’ı çok etkiler. Üstelik sözü edilen kadın da aynı gemidedir.

Trajik bir sona doğru ilerleyen filmin başrollerinde İngiliz sinemasının en popüler isimlerinden Hugh Grant ve Emmanuelle Seigner’nin yanı sıra Peter Coyote ve İngiliz Hasta filminden Kristin Scott-Thomas var.

Rosemary’nin Bebeği, Chinatown ve Tess gibi önemli filmlerin sıradışı yönetmeni Roman Polanski’den tutkulu, saplantılı hatta giderek hastalıklı bir aşk öyküsü.


Piyano

Yönetmen: Jane Campion
Oyuncular: Holly Hunter, Harvey Keitel, Sam Neill, Anna Paquin, Kerry Walker

Tüm duygularını piyanosundan çıkan notalara aktaran Ada McGrath ın, yaptığı evlilik üzerine New Zealand a gitmesi ve orada aşkı bulumasının anlatıldığı muhteşem bir sinema filmi. Kadınların gözünden bir aşk hikayesi...


Victorian zamanında geçen hikayede Holly Hunter, kocasını yeni kaybetmiş, altı yaşından beri konuşmayan, bir çocuk annesi Ada McGrath rolünde. Ada, mektup yoluyla yeni bir evlilik yapar ve kızı Flora (Anna Paquin) ile New Zealand a göçer. Biraz kaba bir adam olan yeni kocası Stewart (Sam Neill), Ada nın piyanosunu çok ağır olduğu gerekçesiyle evlerine çıkarmak istemez ve piyanoyu sahilde bırakır. Böylece Ada nın Stewart la ilişkisi en başında sorunlu olarak başlamıştır. Ama Ada pes etmez ve piyanosunu eve getirmeyi başarır. Piyanodan çıkan ilk sesle birlikte tüm ihtirasını açığa çıkaran Ada, farkında olmadan bu ilkel topraklarda yaşayan bir başka kişinin, George Baines ın (Harvey Keitel) da, duygularının harekete geçmesine sebep olmuştur. Piyano sayesinde Ada nın içine gömdüğü şehveti; George un kalbinin derinliklerinde saklı kalan şefkat duygusu ve Stewart ın gizlediği şiddet açığa çıkar.
Üç kişinin etrafında kol gezen ihtiras ve öfke, Avrupa nın bu yeni yerleşim bölgesini yavaş yavaş tüketmeye başlayacaktır. Filmin senarsosunu da yazan yönetmen Jane Camphion ın üçüncü filmi The Piano; 1993 yılı Cannes, en iyi film, en iyi kadın oyuncu; 1994 Cesar, en iyi yabancı film; 1994 Oscar, en iyi kadın oyuncu, en iyi özgün senaryo ve en iyi yardımcı kadın oyuncu ödüllerine layık görülmüştü.

Başka Dünyanın Çocukları

Orijinal Adı: Children of a Lesser God

En iyi kadın oyuncu oscar ödülü (1987)


En iyi kadın oyuncu altın küre ödülü (1987)

80'lerin en çok konuşulan filmlerinden biri olan "Başka Tanrının Çocukları", 4 dalda Akademi ödüllerine aday gösterilmiş ve Marlee Matlin'e "En İyi Kadın Oyuncu Ödülü"nü kazandırmıştı.

Başarılı bir Broadway oyunundan uyarlanan film, idealist bir özel eğitmen olan John Leeds (William Hurt) ile dikbaşlı ve işitme engelli Sarah (Marlee Matlin) arasındaki aşk hikayesini anlatmaktadır.

Leeds, Sarah'ta öğretmenlik ideallerini gerçekleştirmek istemektedir. Ancak kısa bir süre sonra öğrenci/öğretmen ilişkisi yerini tutkulu bir aşka bırakır.


Breathing Lessons

Yönetmen : Jessica Yu

Yıl : 1996 

Belgesel 

99 yılında vefat eden Mark O'Brien in yaşamını anlatan bu film, akademi ödülü almış olup, O'Brien ile inanç tan sekse dek geniş bir yelpazede günlük hayata dair söyleşiler yapılmıştır. O'Brien yapay bir solunum cihazına bağlıdır. Ayrıca çocuk felci rahatsızlığı vardır.
Blackrock'ta Kötü Gün

Bad Day At Black Rock

Yönetmen : John Sturges

Oyuncular : Spencer Tracy . Robert Ryan . Ernest Borgnine


Süre : 97 Dk.

İlk sinemaskop filmlerden biri olan film, yıllardır kimsenin uğramadığı Black Rock Kasabası'na gelen bir yabancının, kasabalıların sakladığı bir sırrı (tek kollu olması) aydınlatmaya çalışmasını konu alıyor. Howard Breslin'in romanından yapılan, mükemmel bir uyarlama. En iyi Erkek Oyuncu ve Yönetmen dallarında Oscar'a aday olan Tracy'e, Cannes'da ödül getiren filmde, Ernes Borgnine de dört dörtlük bir oyun sergiliyor...


Hayatımızın En Güzel Yılları

7 Oscar ödüllü film 

The Best Years Of Our Lives (1946, 8 dalda aday)

Yönetmen: William Wyler


Oyuncular: Fredric March, Myrna Loy, Harold Russell, Dana Andrews,
Teresa Wright
Yıl: 1946 
frederic marchin en iyi erkek oyuncu oscar'ını aldigi film olmustur.william wyler da big country ile birlikte ustuste iki yıl en iyi yonetmen odulunu kazanmıstır.

bu sene festivalde de gosterilecek olan film,savas oncesi sivil yasamda sıradan bireyler olan al,fred ve homer isimli 3 savas gazisinin eve donus gunlerini anlatır.sulugoz,abartı dramatize edilmis pek cok savas sonrasi filmin aksine oldukca olculu bir anlatımla yeri geldiginde gulduren(hatta kahkahlara bogan),yeri geldiginde oldukca duygulandıran bir yapıya sahiptir. yine de o donemin uzun uzun bakismalari,oda icinde bos bos dolasma hastaligi film suresinin 3 saati asmasina sebep olmus kanımca.gene de tıpkı all about eve,how green was my valley gibi gorulmesi sart olan bir hollywood klasigidir.

-Ekşi Sözlük-

 

Her zaman saklamak isteyeceğiz favori bir filminiz var mı?1949 yılında yapılan The Best Years of Our Lives olduğunu söylemeliyim. Bana göre insanoğlunun, yaptığı şeylerin ve hayatın (o zamanki) en doğru şekilde yansıması. Sanırım belki de şimdiye kadar yapılmış en kusursuz film.

-Tom Hanks-

Kayıp Nişanlı

Orijinal Adı:Un long dimanche de fiançailles

Yönetmen Jean-Pierre Jeunet
Yapımcı Francis Boespflug,Bill Gerber
Jean-Louis Monthieux,Fabienne Tsaï
Senaryo yazarı :Sebastien Japrisot (roman)
Jean-Pierre Jeunet, Guillaume Laurant
Oyuncular Audrey Tautou,Gaspard Ulliel,
Jodie Foster,Dominique Pinon
Görüntü yönetmeni :Bruno Delbonnel
Görüntüler 
Kurgu Herve Schneid
Müzik Angelo Badalamenti
Yapım yılı, ülkesi 2004, Fransa ve ABD
Süre 133 dakika
Dil Fransızca, Almanca

Filmin Konusu:

 Dünya Savaşı yıllarında Fransa'da, Somme'da suç işleyen 5 adam kimsenin bulunmadığı ıssız bir adada ölüme sürülür. Bu adamların öldüğü sanılmaktadır ancak içlerinden birinin 3 yaşından beri yürüyemeyen nişanlısı ortaya çıkınca işler karışır.

Mathilde adındaki bu genç kadın, sevgilisinin hala yaşıyor olabileceğine inanmaktadır. Artık, onun hayattaki tek amacı gerçeği ortaya çıkarabilmektir.

MUTLULUĞA UÇUŞ

Orijinal Adı: Theory of Flight

Yönetmen: Paul Greengrass
Senaryo: Richard Hawkins
Müzik: Rolfe Kent
Oyuncular: Kenneth Branagh (Richard), Helena Bonham Carter (Jane), Gemma Jones (Anne).
Yirmi beş yaşında, tekerlekli sandalyede ölümü bekleyen genç bir kadına bir bankanın tepesinden el yapımı (!) kanatlarla uçmak istediği için yargılanan ve cezasını kamu hizmeti görerek çeken depresif bakıcısı ona yardım etmeye çalışır.

Yönetmen Paul Greengrass, kolaylıkla ağdalı bir melodrama ya da çılgın bir farsa dönüşebilecek bu hassas konuyu dengede tutmayı başarmış. Hem hüzün hem mizah içeren "Mutluluğa Uçuş" çok başarılı bir yapım değilse de keyifle izleniyor.

Filmin başrollerini üstlenen İngiliz sinemasının örnek oyuncuları, Helena Bonham Carter ve Kenneth Branagh'ı bu alçakgönüllü yapımda izlemek hoş bier sürpriz. Bonham Carter'ı dönem filmlerinin zarif yıldızı; Branagh'ı ise Shakespeare uyarlamalarının yönetmeni ve oyuncusu olarak tanıdık, sevdik. Bu kez aşırı duyarlı, kırılgan dolayısıyla sorunlu kişilikleri canlandırıyorlar. Elbette, ülkelerinin oyunculuk efsanesine yaraşır biçimde!

Ressam Richard, başarısızlığın acısını her sanatçı gibi teninde hissetmiştir. Parasızlık ve tatminsizlik sonucu bankacı sevgilisiyle arası açılır. Bu depresif döneminde onu yaşama bağlayan olgu uçma tutkusudur. Uçma hakkında hiçbir şey bilmediğini fark edip öğrenmeye başlar. Wright Kardeşler gibi uçağı yeniden icat etmeye kalkar! Hezarfen Çelebi'ye özenip, Paul Klee'nin uçak brandalarını söküp resim yapma eylemini tersine çevirerek, kendi tuvallerinden yaptığı ilkel planörle uçmaya çalışır. Bu deneyi Londra'nın göbeğinde, sevgilisinin çlaşıtığı bankanın tepesinde gerçekleştirmesi panik yaratır, tabii. Sanatçı egzantrizmini hoşgören yargıç, cezasını sosyal hizmet görerek çekmesini sağlar.

Richard'ın ilgilendiği Jane, sinir sistemini etkileyen Lou Gehrig hasatlığından mustariptir. ALS olarak da bilinen bu hastalığın tedavisi yoktur. Uzun süre felçli kalan, son olarak konuşma yetisini de yitiren hasta ölümü bekler... 25 yaşındaki Jane, yedi yıldır bu süreci yaşamaktadır. Mutsuzluğunu saklamayıp hoşlanmadığı herkese ve herşeye ters tepki veren, ağzı bozuk bir genç kızdır. Hastalık ne dokunma duyusunu etkiler ne de yakınlık hissini...

Richard ve Jane, aslında dışadönük kişiliklerdir ama birinin depresyonu diğerinin hastalığı onları içedönük kılmıştır. Birbirlerine ısınmaları fazla uzun sürmez. 

Arkadaşlıkları zamanla aşka dönüşür, ama Richard, Jane ile ilişki kurmaya cesaret etmediği için ona bir jigolo aramaya başlar!
Komik olduğu kadar duygusal bir serüvenin ardından Jane'in yitirmekte olduğu yaşama bağlılığı sayesinde Richard da normale dönmeye başlayacaktır. Uçma tutkusu ise onlara hep tatmak istedikleri özgürlük duygusunu verecektir...

Morrie ile Salı Günleri

Orijinal Adı: Tuesdays With Morrie

Yönetmen: Mick Jackson
Oyuncular: Jack Lemmon, Hank Azaria
Mitch Albom dışarıdan bakıldığında her şeye sahip bir adam gibi görünmektedir. Kariyer vaad eden başarılı bir işi, düzenli bir hayatı vardır. Fakat kız arkadaşı ile sorunlar yaşamaktadır…

Mitch bir gün, yoğun çalışma ortasında, televizyon haberlerinde, üniversite hocası Bay Morrie' nin ALS kas erime hastalığına yakalandığını görür. Bay Morrie sonu ölüm olan bu son günlerinde, edindiği tüm hayat tecrübesini yaşayanlara aktarmak istemektedir.

Ve Mitch ile Morrie' nin salı buluşmaları böylece başlar....

Başarılı bir roman uyarlaması olan ve dört Emmy Ödülü kazanmış etkileyici bir filmAnnem Uğruna

Orijinal Adı: One True Thing
Oyuncular; Meryl Streep, Renee Zellweger.
Yönetmen; Cral Franklin.
Ses; Türkçe.
Süre; 122 dakika.
Yapım Yılı; 1998.

New York'un inanılmaz zorluklarına göğüs gerebilen ve işinde başarıyla ilerlemekte olan ender kişilerden biri olan genç Ellen, annesinin aniden ortaya çıkan kanser teşhisi ve bakıma ihtiyaç duyar halde olması yüzünden önceleri istemeyerek de olsa ona bakmak için çok sevdiği işini ve sevgilisini terk edip ailesinin yanına taşınır. Başarılı bir ingilizce öğretmeni olan babası Prof. George Gulden hocalığının yanında fakültenin bölüm başkanıdır ve ayrıca iyi bir de yazardır ama yazmakta olduğu bir romanın parasını peşin almış olmasına rağmen bu romanı bir türlü bitirememenin verdiği sıkıntı içindedir.Sessiz Aşk

Yönetmen : Christoph Schaub

İsviçre - 2001, 90 dakika
Orijinalversion: Almanca

Reji: Christoph Schaub
Senaryo: Peter Purtschert, Christoph Schaub
Kamera: Thomas Hardmeier
Ton: Bela Golya
Müzik: Antoine Auberson

Oyuncular: Emmanuelle Laborit (işitme engelli Fransız sanatçı), Lars Otterstedt, Wolfram Berger, Renate Becker

Kimsesizler yurdundaki işini yapabilmek için, işitme engelli rahibe Antonia (27) her gün trenle manastırdan şehre gitmek zorundadır. Bu suretle Mikas'la karşılaşır (30). Antonia'nin önünde yeni, ilginç bir dünya açılmıştır; Mika da kendisi gibi işitme engellidir. İki farklı kişilik artık ortak dilleriyle - işaret dili - arkadaşlık, sohbet edebilmektedir. Antonia ve Mikas birbirlerine aşık olurlar; ancak Antonia, Mikas'in sirk artisti olduğu yalanını ve İsviçre'ye sadece parasını gasp ve hırsızlık ile kazanmak için geldiğini bilmemektedir. Mikas gasp ettiği kurbanı tarafından fark edildiğinde ondan kaçmaya çalışırken ölür. Antonia şaşkın ve üzgündür. Mikas'la olan tecrübesi iç dünyasını harekete geçirmiştir ve sonunda dünyaya açılabileceğine inanmaya başlar. Yeni bir yaşama başlamaya karar vererek; Gallaudet Üniversitesinde (işitme engelliler üniversitesi) okumak için Washington'a giderSessizliğin Ötesi

Orijinal Adı: Jenseits der Stille

Almanya 1996, süre : 109 dakika.
Reji: Caroline Link
Kamera: Gernot Roll
Senaryo: Link Serlin, Beth Serlin
Oyuncular: Sylvie Testud, Tatjana Trieb, Emmanuelle Laborit (işitme engelli Fransız sanatçı), Howie Seago (isitme engelli Amerikalı sanatçı)Sibylle Canonica.

Sosyaldram :


Lara 8 yaşındadır ve ailede işitip konuşabilen tek kişidir. İşitme engelli ebeveynleri için hayatın her alanında - örn. bankada, her türlü telefonlaşmalarda,... onların tercümanlığını üstlenmiştir. Babasına karşı daha derin bağlılık duymaktadır. En sevdikleri oyun, ses bilmeceleridir - "Güneş doğduğu zaman nasıl bir ses çıkarmaktadır? Kar çimlere düşünce nasıl bir ses oluşmakta?..."

Yüklə 162,5 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©www.azkurs.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə