Wymień elementy budowy oka i podaj ich funkcje ciało szklisteYüklə 125,81 Kb.
tarix17.12.2016
ölçüsü125,81 Kb. 1. Wymień elementy budowy oka i podaj ich funkcje.

 1. ciało szkliste- wypełnia gałkę  oczną

 2. twardówka- chroni przed uszkodzeniami  wewnętrzne elementy gałki ocznej

 3. naczyniówka-dostarcza do gałki ocznej substancje odżywcze i tlen

 4. siatkówka- uczestniczy w odbiorze bodźców świetlnych

 5. tęczówka- reguluje ilość światła docierającego do wnętrza gałki ocznej

 6. rogówka- umożliwia przenikanie promieni świetlnych przez zewnętrzną błonę gałki ocznej

 7. soczewka- skupia promienie świetlne na siatkówce

 8. mięsień rzęskowy- jego skurcze odpowiadają za kształt soczewki

 9. źrenica- wpuszcza promienie świetlne do oka 1. Wymień wady wzroku i je scharakteryzuj. Jak korygujemy te wady?
Astygmatyzm (niezborność rogówkowa)

Astygmatyzm jest to wada polegająca na tym, że siła łamiąca oka nie jest równomierna. Przyczyną może być nieprawidłowa krzywizna rogówki. Powstające obrazy są wówczas rozmazane ze względu na równomierność skupiania fal świetlnych biegnących z różnych kierunków. Powoduje to, ze obraz widziany przez pacjenta jest nieostry.

Aby skorygować taka wadę stosuje sie okulary z soczewkami cylindrycznymi.

Dalekowzroczność

Nadwzroczność to wada wzroku powstająca na skutek dysproporcji pomiędzy mocą układu optycznego oka a długością gałki ocznej. W nadwzroczności moc układu optycznego oka jest zbyt mała lub oko jest za krótkie co w rezultacie powoduje, ze powstający obraz przedmiotów znajdujących sie blisko i daleko jest zamazany. Siła refrakcyjna oka jest zbyt mała i promienie świetlne skupiane są za siatkówką.

W celu poprawy ostrości widzenia dalekowidza stosuje sie okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Są to soczewki skupiające, dwuwypukłe.


Krótkowzroczność

Siła refrakcyjna oka jest zbyt duża i promienie świetlne skupiane są przed siatkówka- powstaje obraz rozmazany.

Korekta polega na dobraniu odpowiednich soczewek rozpraszających- dwuwypukłych


 1. Scharakteryzuj choroby narządu wzroku: daltonizm, jaskrę, zaćmę, kurza ślepota.

Daltonizm-

Choroba sprzężona z płcią polegająca na nierozróżnianiu kolorów
Jaskra

Jaskra jest chorobą nieodwracalną i nieleczona prowadzi do pogorszenia lub utraty wzroku. Charakteryzuje się stopniowym, pogłębiającym się uszkodzeniem siatkówkowych włókien nerwowych powodującym zmiany tarczy nerwu wzrokowego oraz ubytki w polu widzenia określanym jako neuropatia jaskrowa. Główną przyczyną wady wzroku w jaskrze jest nadmierny wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Występuje też u osób starszych lub na skutek stanów zapalnych.

Zaćma

Zaćmą, czyli kataraktą, nazywamy zmętnienie soczewki oka. Powstaje z różnych przyczyn, niezupełnie jeszcze poznanych, powodujących zaburzenia przemiany materii soczewki i utratę jej przejrzystości. Może powstać w wyniku starzenia się, cukrzycy lub infekcji.Kurza ślepota

Kurza ślepota jest wadą wzroku polegającą na osłabieniu prawidłowego widzenia w warunkach słabego osłabienia, np. zmierzch lub kiepsko oświetlone pomieszczenie. Główną przyczyną choroby jest niedobór lub brak witaminy A, schorzenia siatkówki oraz uszkodzenie nerwów wzroku.

 1. Omów mechanizm akomodacji.

Akomodacja to zdolność oka do zmiany współczynnika refrakcji soczewki. Dzięki zjawisku akomodacji oko może zmieniać ostrość widzenia. Zmiana ostrości widzenia pozwala obserwować bliskie i dalekie przedmioty. Mechanizm akomodacji polega na zmianie kształtu soczewki oka lub zmianie odległości soczewki od siatkówki. Ten pierwszy występuje u ssaków, a drugi u ryb. U ptaków występują oba mechanizmy. 
Elastyczna soczewka oka może zmieniać swój kształt (uwypuklenie) dzięki mięśniom rzęskowym.  Gdy patrzymy blisko- soczewka staje się bardziej okrągła, a gdy daleko, bardziej spłaszczona.


 1. Porównaj pręciki i czopki.

Pręciki umożliwiają czarno-białe widzenie przy słabym oświetleniu.

Czopki, dawniej zwane słupkami – światłoczułe receptory siatkówki oka. Czopki umożliwiają widzenie kolorów przy dobrym oświetleniu.


 1. Co to jest plamka żółta i plamka ślepa?

Plamka żółta jest to strefa najostrzejszego widzenia znajdująca się w środkowej części siatkówki ( tam najwięcej skupia się czopków, czyli światłoczułe receptory), plamka żółta odpowiada za widzenie szczegółów obrazu i za widzenie barwne.

Plamka ślepa to miejsce na siatkówce oka, jest całkowicie pozbawiona fotoreceptorów, i jest niewrażliwa na światło.
 1. Wymień elementy budowy ucha i podaj ich funkcję.

Ucho spełnia funkcje narządu słuchu ( odbiera fale dźwiękowe )

i narządu równowagi ( odbiera informacje o zmianach położenia całego ciała bądź jego części ).


Ucho zbudowane jest z trzech podstawowych części:


1. Ucho zewnętrzne, do którego zaliczyć możemy:


-małżowinę uszną, która służy do lokalizowania źródła dźwięku i do skupiania fal dźwiękowych
-przewód słuchowy, który przekazuje, wzmacnia i ukierunkowuje drgania fali dźwiękowej na błonę bębenkową ( cienka elastyczna błona zbudowana z tkanki łącznej; wprawiana jest w drgania przez fale głosowe ); przewód wysłany jest urzęsionym nabłonkiem, który zawiera gruczoły łojowe i woskowinowe, których wydzielina tworzy warstwę ochronną
Ucho zewnętrzne oddzielone jest od ucha środkowego błoną bębenkową.


2.Ucho środkowe, do którego zaliczamy:
-jamę bębenkową
-kosteczki słuchowe ( młoteczek, kowadełko, strzemiączko ) - połączone są one ze sobą stawowo, stanowią pomost pomiędzy błoną bębenkową a uchem wewnętrznym; drgania z błony bębenkowej przenoszone są na kosteczki, których rola polega na wzmacnianiu fal dźwiękowych i regulowaniu właściwości akustycznych powietrza i ucha wewnętrznego
-trąbkę słuchową ( Eustachiusza ) - przewód łączący ucho środkowe z gardłem; służy do wyrównywania ciśnień i zarazem zabezpiecza ucho środkowe przed skutkami zbyt silnych fal dźwiękowych


3.Ucho wewnętrzne składa się z:
-3 kanały półkoliste - zbudowane z 3 rurkowatych przewodów ustawionych w stosunku do siebie prostopadle w różnych płaszczyznach; są właściwym narządem równowagi
-ślimak- skręcony kanał zawierający endolimfę; znajduje się w nim narząd Cortiego - właściwy narząd słuchu; na skutek drgania fal dźwiękowych endolimfa jest pobudzana

 1. Omów mechanizm słyszenia.

Słyszenie polega na odbiorze bodźców akustycznych, inaczej słuchowych znajdujących się w otaczającej rzeczywistości oraz przekazaniu ich do odpowiedniej partii komórek nerwowych w płacie skroniowym kory mózgowej, zwanym ośrodkiem słuchowym. Tam powstają wrażenia i spostrzeżenia słuchowe. Bodźce akustyczne zwane dźwiękami tworzone są przez fale powietrza wywołane przez przedmioty drgające. Fale akustyczne kierowane SA przez małżowinę uszną do przewodu słuchowego zewnętrznego i wprawiają w drgania błonę bębenkową, do której przylega młoteczek. Jego drgania są przenoszone przez kowadełko na strzemiączko przylegające do okienka owalnego. Wzmocnione przez rezonans kosteczek słuchowych drgania błony okienka owalnego wprawiają w drgania śródchłonkę wypełniającą ucho wewnętrzne. Receptory słuchowe, które znajdują się w części wewnętrznej ucha reagują na bodźce w wyniku czego powstają słabe impulsy elektryczne przenoszone przez nerwy słuchowe do ośrodka nerwowego.

 1. Podaj zakresy częstotliwości i natężenia słyszane przez człowieka.

Ludzie słyszą dźwięki z przedziału 20Hz – 20khz (1khz = 1000Hz).

Logarytmiczna miara natężenia dźwięku w stosunku do pewnej umownie przyjętej wartości odniesienia, wyrażana w decybelach.

10.Jak należy dbać o narząd wzroku i słuchu?

Przede wszystkim by dbać o oczy trzeba korzystać z komputera czy telewizji w odpowiedniej odległości, by oczy nie psuły nam się przez to , gdy zauważmy, że coś się dzieje z oczami niezwłocznie udać się do okulisty, kiedy on stwierdzi, że w jakimś stopniu źle widzimy należy zastosować się do jego rad i nosić okulary odpowiednie do wady . Jeżeli chodzi o słuch , przede wszystkim nie słuchać przez wiele godzin głośno muzyki, hałas szkodzi nam na słuch, u dzieci niektóre zabawki, które wydają jakieś dźwięki również są dla nich szkodliwe . Trzeba również kontrolować słuch kiedy dostajemy jakiejś infekcji należy udać sie do określonego lekarza i zażywać takie lekarstwa które on zaleci . Dbać o higienę ucha.
Yüklə 125,81 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©www.azkurs.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə