V –P Şant ameliyati yapilacak hidrosefali hastalar iÇİn aydinlatilmiş onam formuYüklə 9,66 Kb.
tarix15.03.2017
ölçüsü9,66 Kb.
#11450V –P ŞANT AMELİYATI YAPILACAK HİDROSEFALİ HASTALAR İÇİN

AYDINLATILMIŞ ONAM FORMUKODU: HD.RB.13

YAYIN TARİHİ: ŞUBAT 2015

REVİZYON NO: 00

REVİZYON TARİHİ: --

SAYFA NO: 1/1
Saat: Tarih:

Hidrosefali beynin içinde “ ventrikül: karıncık “ denen boşluklarda beyin- omurilik sıvısının aşırı birikmesi ve beyne baskı yapması sonucu ortaya çıkan bir klinik tablodur. Bu rahatsızlık doğumsal olabilir veya beyin kanaması, enfeksiyon, kafa travması ya da beyin urlarına bağlı gelişebilir. Eğer bu rahatsızlığa sahip hasta bebekse ve daha, fontaneli ( bıngıldak ) kapanmamış ise baş cevresinde hızlı artış ve ön fontonelinde aşırı gerginlik olur. Büyük çocuk ve erişkinlerde ise hızlı nörolojik kötüleşme, bilincin kaybolması ve koma hali gelişir. Her iki hasta grubunda da eğer tedavi yapılmazsa hastalık koma ve ölümle sonuçlanabilir.

Hidrosefalinin tedavisi ameliyatla, beyin- omurilik sıvısı denen suyun beyindeki karıncıklardan bir şant sistemi aracılığıyla vücudun diğer bir diğer organ boşluğuna aktarılmasıdır. Sıvıyı aktarım için en yaygın kullanılan organ boşluğu peritondur. Bu sıvıyı aktarmak için piyasada pek çok şant sistemi olmasına rağmen ideal bir şant sistemi yoktur. Bu şantlar silikondan yapılmış, yaklaşık 3 mm çapında ve arada basınç ya da akıma ayarlı bir valv sistemi bulunduran sistemlerdir. Bu ameliyat esnasında ya da sonrasında beyin kanamaları gelişebilir. Ameliyat sonrası dönemde de enfeksiyon, şant sisteminde tıkanmalar ve kopmalar veya şant sisteminin aşırı sıvı boşaltmasına bağlı beyin zarı altında kanamalar ve kafanın aşırı küçülmesi gibi sorunlar yaşanabilir. Bu sorunlar genellikle yeni ameliyat veya ameliyatlar gerektirebilir. Hastanın yatış süresini ve tedavisini uzatabilir. Hastanın nörolojik durumunun bozulmasına ve kaybedilmesine neden olabilir.
Hasta tedavisi ile ilgili olarak taşıdığı özel risk faktörleri:
Hastalığım ( çocuğumun hastalığı ) ile ilgili olarak bu bilgileri sözel olarak doktorumdan dinledim ve bilgilendirildim. Olası sorunları kabul ederek ameliyat olunmasına karar verdim.
Hasta:

Dosya noHasta yakını:

  1. Asistan  1. Uzman Doktor: Tarih


Yüklə 9,66 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©www.azkurs.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin