SAÇ ekiMİ hasta biLGİlendirme formu operasyon saatiYüklə 85,16 Kb.
tarix03.02.2017
ölçüsü85,16 Kb.SAÇ EKİMİ HASTA BİLGİLENDİRME FORMU

OPERASYON SAATİ

Hastanın Ad ve Soyadı :…..........................................


Operasyon Tarihi :....…………………………...

İlk yıkama başlangıç tarihi :…………………...................OPERASYON ÖNCESİ DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR


 1. Operasyondan 3 gün önce, alkol ve kanı sulandıracak C vitamini , aspirin, gripin, protein vb. ilaç kullanılmamalıdır.

 2. İlaca karşı alerjiniz varsa ve kalp, tansiyon, şeker vs. gibi düzenli kullanılan ilaç varsa doktora bildirilmelidir.

 3. Operasyona girmeden bir saat önce hafif yemek yenmesi önerilir.

 4. Operasyonda, hasta forması giydirileceğinden, kolay çıkarılabilen, önü düğmeli gömlek, kolsuz atlet giyilmesi gereklidir.

 5. Aşağıda yazılı olan ilaçlar alınmalı, operasyona gelmeden önce saç yıkanmalı ve saç tıraşı olunmamalıdır.


BİLGİLENDİRME

 • Sağlıklı bir insanda, saç ekiminde başarı oranı, ön hat çizgisinden tepe orta bölgesine kadar % 80-90 ve tepe bölgesinde %50-60 tır.

 • Dokular verici bölgeden( Saç, Sakal ve Göğüs kılları ) tek tek alınarak yapılır. Alınan bölgeden, alınan doku miktarı kadar saç seyrelmesi olur. Saçlar kısa kestirildiğinde, bazı kişilerin deri ve saç yapısından kaynaklanan sebeplerden dolayı saç seyrelmesi belli olmaktadır.

 • Ekili saçlar ömür boyu dökülmez. Ancak, ekim esnasında kendi saçınız varsa, kendi saçınız 45 yaşına kadar dökülebilir. Kendi saçınızın dökülmeme garantisini, takdir edersiniz ki kimse veremez. Kendi saçınız dökülürse, 1 seans daha saç ekimi yapılması gerekebilir.

 • Kişilerin doku yapısından kaynaklanan sebeplerden ya da doku iyileşme durumu farklı olduğundan dolayı 1 seansta, daha önceki saçınız gibi çok sık saç beklentiniz olmamalıdır.

 • Ameliyathaneden gün almak için alınan 250.00TL kaparo iade edilmez.SAÇ EKİMİ OPERASYONU SONRASI UYULMASI GEREKEN UYGULAMALAR.

  1. Saç ektirildiği unutmamalıdır. Operasyon sonrası kesinlikle sigara içilmemelidir aksi takdirde tansiyon düşer ve bayılırsınız.

  2. Yapılan fileli bandajdan kan sızıntıları olabilir,yatarken yastığa, yastık kirlenmesin diye havlu yerleştirebilirsiniz.

  3. Başınızı hiçbir şekilde bir yere çarpmamalısınız. Ekili saçların alındığı yer, elle oynanmamalıdır.

  4. Saç ekim operasyonundan sonra, ilk 10-15 gün egzersiz/spor yapılmamalıdır. Buna ilk 2 gün cinsel ilişki dâhildir.

  5. Saç ekim gününden itibaren 4 hafta saç derinizin iyileşmesini geciktirecek güçlü güneş ışınlarından ve travma oluşturacak

olaylardan kaçınmalı, Sauna, solaryum, hamam, deniz ve topa kafa vurma gibi faaliyetlerden sakınılmalıdır.

  1. Saç ekimi yaptırdıktan sonra, yaklaşık 45 gün saç ekili bölgede boya, jöle, kına gibi herhangi bir kozmetik kullanılmamalıdır.

  2. Saç ekimi yapılan bölge kaşınmamalı ve kurumuş kan kabukları kopartılmamalıdır. Unutmamalıdır ki kaşınma iyileşme sürecidir.

Dayanılamayan kaşınma durumunda duş alınması ve yıkanma önerilir. Ek olarak doktora danışmaktan çekinmeyiniz.

  1. Saç ekim tarihinden itibaren 2 ile 6 hafta arasında, ekim yapılan saçlar dökülür 4-4,5 ay sonra çıkmaya başlar; saçlar, dökülüyor

diye telaşlanılmamalıdır. Özellikle yağlı saçlarda, bazı kişilerde, cilt dokusundan kaynaklanan yapısal durumlardan dolayı saç

çıkma işlemi 5-6 ay sonra olabilmektedir.Yıkama esnasında kurumuş kabuklarla saçların dökülmesi normaldir.  1. Saç ekim operasyonundan sonra eğer kirli ve tozlu ortamlarda çalışılması gerekiyorsa, ilk 3 gün kafaya şapka takılmalıdır.

Kesinlikle 45 gün ekili saçlara temas edecek şekilde bere yada benzeri şeyler takılmamalıdır.

  1. Saç ekili bölge yıkandıktan sonra, saçınızı doğal olarak kurutunuz. Kurutma makinesi kullanmayınız.

  2. Saç ekimi esnasında yapılan anestezi ile birlikte cilde enjekte edilen serum, 3. günü alında; 4. ve 5. günlerde göz kapaklarında

şişlik ve ödem yapabilir, telaşlanılmamalıdır. Bu olay, doğal bir süreçtir. Bu süreç 5–8. günlerde kendiliğinden geçecektir. Bu

sürecin oluşmaması ve/veya erken iyileşmesi için şişlik olan bölgeye buz tatbik edilmeli ve bol miktarda su alınmalıdır.Ayrıca bilgisayardan uzak durulmalıdır. Eğer ilk iki gün sırt üstü yatılırsa bu şişkinlik olmaz. Saç Ekim Operasyonu bölgesinde 2-3 ay arasında,kıl dönmesinden dolayı sivilce şeklinde irin ya da sertlik oluşabilir. Elle sıkılıp

patlatılmamalıdır. Bir steril enjektör iğne ucuyla kılın çıkmasına yardımcı olunabilir.Yada,sivilce olan yer, iğne ucuyla delinerek

sıkılır. Doktora danışmaktan çekinmeyiniz. Antibiyotik(Aksef 500 mg tb. 12 satte 1 adet ) kullanmanız gerekebilir.  1. 15 gün sonra normal yıkama işlemine geçilmelidir. Eskiden nasıl yıkama işlemi yapılıyorsa o şekilde devam edilmelidir.

  2. 3-4 ay sonra kontrol amaçlı uğrama imkanınız varsa kliniğimize uğrayınız.


SAÇ EKİM OPERASYONU SONRASI UYULMASI GEREKEN TEDAVİ SÜRECİ

A. KULLANILACAK İLAÇLAR:

  1. Antibiyotik: Aksef 500 mg. tb. 2 x 1 adet.

Günde 2 defa yemeklerden sonra alınır. (12 saatte bir) Operasyon sonrası başlanır ve 1 hafta kullanılır.

  1. Analjezik (Ağrı Kesici): Cataflam tablet 2 x 1 adet. ( Ağrı hissettiğilde kullanılacak.)
  1. Revigen Kapsül yada Alopecia Anti Hair Loss Dermal Spray : Operasyondan sonra, mevcut kendi saçlarınızın ve ekili saçların daha çabuk gelişmesi için, 30 gün boyunca,sabah 1 adet, akşam 1 adet aç yada tok karnına kullanılması tavsiye edilir.

(12 saatte bir) Operasyon sonrası başlanır ve ağrı olduğu sürece kullanılabilir.

  1. Steroid (Ödem giderici): Prednol 16 mg. tb. (Midesinde ciddi problemi olanlar kesinlikle kullanmamalıdır.)

1. gün 4 tablet aynı anda içilir. (Operasyondan sonra aynı gün tok karnına başlanır)

2. gün 3 tablet aynı anda içilir

3. gün 2 tablet aynı anda içilir.

4. gün 1 tablet ( 4.gün 1 tablet alındıktan sonra bu ilaca devam edilmez.)Not: Mide rahatsızlığı veya problemi olan hastalarda; prednol 16 mg tabletle birlikte Famodin 40 mg. tb. 1x1 kullanılmalıdır.

B.YIKAMA İŞLEMİ:

www.konhair.com sayfasında önemli yazan butuna tıklayarak saç ekim sonrası yıkama videosunu lütfen izleyin.

Yıkama işlemi, operasyonun bitiminden 3 gün sonra başlar ve hergün 1 kez yıkama yapılır. Yıkama, iyileşme bitinceye kadar

8 gün devam eder. Yıkama sırasında kullanılacak Pomat , Body losyon ve Şampuan aşağıda belirtilmiştir.  1. Bepanthol Body Losyon(Normal ): Kutunun üzerinde kırmızı ( f ) yazmasın. Amacı; ekim yapılan yerdeki kurumuş kan lekelerini yumuşatır ve yıkamaya hazır hale getirir. İlk yıkamada ve takip eden yıkamalardan önce, losyon parmak ucuna dökülerek el, aşağıdaki resimde göründüğü gibi yukarı, aşağı hareket ettirilerek yoğurt kıvamında sürülür ve 45-60 dakika beklenir. 8. günden itibaren losyon sürüldükten sonra, ekili bölgedeki losyon, iyileşmenin hızlanması için, elle ovularak kurumuş kan lekelerinin kırılması ve yerinden oynatılması sağlanır. İlk 7 yıkamada, losyon sürerken, saç kökleri elle sağa sola ya da ileri geri hareket ettirilerek oynatılmamalıdır. Kurumuş kan lekeleri geçtikten sonra (8.günden itibaren) losyon kullanılmamalıdır.

  2. Sebamed Everyday/hergün kullanım Şampuan: (Kutunun zerini Okumadan almayın Eczaneler farklı verebilir)

Bir saat losyon bekleme süresi tamamlandıktan sonra, normal sıcaklıkta ve tazyiki düşük suyla önerilen şampuan (lütfen başka şampuan kullanmayınız. Başka şampuanlar açık yaralarda hasar yaratabilir)

Öncelikle şampuan,ufak skoç brayd(scotch brite) bulaşık süngeri gibi bir süngerin üzerine dökülerek köpürtülür ve köpük ekili bölgeye sıkılır,ekili bölgedeki köpük, el ile, resimde göründüğü gibi yukarı, aşağı hareket ettirilerek yıkama işlemi gerçekleştirilir. (Süngeri cildinize değdirip kaldırmayın, değdiği noktada esnetip kaldırın) 8. günden itibaren yapılacak yıkamalarda, ekili bölgedeki saçlar, elinizin ağırlığı ile dairesel hareketlerle ovularak yıkanabilir. (Kurumuş kanlarla dökülen kılları sorun etmeyin). Önerilen şampuan bitinceye kadar kullanılır. (Aynı markanın şampuanı, kullanılmaya karar verilirse, normal olanı tercih edilmelidir. Everyday bazı saçlarda kepek yapabilir.) Yıkamadan sonra, saç kurutma makinesi kullanmayınız, yüz yıkama havlusunu, ekili bölgenin üzerine koyarak, sadece nemini alınız. Havlu sağa sola ve yanlara hareket ettirilmemelidir. Duştan sonra ekili bölgede losyon kalabilir. Havlunun alamadığı losyonu gidermek için uğraşılmamalıdır, cilt losyonu kendiliğinden emecektir.  1. Fucidin Pomat: Oluşabilecek enfeksiyonu önlemek ve iyileşme sürecini hızlandırmak amacıyla sadece saç dokusu alınan bölgeye ilk yıkamadan itibaren 5 gün boyunca sürerek yedirilir. Fucidin Pomat, kesinlikle saç ekili bölgeye sürülmez.

  2. Alopecia Anti Hair loss Dermal Spray yada Revigen tonik sprey: 10 gün sonra, Ekili saçların, şok dökülmesini minimum seviyeye indirmek için, günde 2 kez,(sabah akşam) ekili saçların üzerine, 5 kez püskürtülerek friksiyon yapılması tavsiye edilir.


Aşağıdaki tarih aralıklarını lütfen doldurunuz
*** 1.Gün…................201.. :SaçEkimi İşlemi günü ve ilaçların kullanılmaya başlanması

2.Gün…................201.. :İlaçların kullanılmasına devam edilecek.

3.Gün…................201.. :İlaçların kullanılmasına devam edilecek.
*** 4.Gün…................201.. : İlk Yıkama: ( Günde 1 kez yıkama yapılacak)

www.konhair.com sayfasından ÖNEMLİ düğmesine tıklayınız ve saç ekim sonrası yıkama

videosunu lütfen izleyin. Kafanızı, kafada bulunan fileli “sargı bezi bandaj” ile sıcak suyun altında

yaklaşık 1-2 dakika tutun ve 1-2 dakika da dışarıda bekleyin. Sıcak su, bandajın ve kurumuş,


yapışmış kan lekelerinin yapışmamasını sağlar.Sonra aynanın karşısına geçin ve bandajı dikkatli bir şekilde çıkarın.Yukarıda yazılı olan 4,5,6.cı Maddelerde açıklandığı şekilde; Bepanthol body Losyon , Sebamed Şampuan ve Fucidin Pomat açıklamalarını okuyarak yıkama işlemini sırasıyla uygulayın. İlaçların kullanılmasına devam edilecek. İlk yıkamada tarif edilen yıkama işlemine devam edilir.

5.Gün…...............201.. : İlk yıkamada tarif edilen yıkama işlemine devam edilir. ( Günde 1 kez yıkama yapılacak)

6.Gün…...............201.. : İlk yıkamada tarif edilen yıkama işlemine devam edilir. ( Sabah Akşam günde 2 kez )

7.Gün…...............201.. : İlk yıkamada tarif edilen yıkama işlemine devam edilir. ( Sabah Akşam günde 2 kez )

8.Gün…...............201.. : İlk yıkamada tarif edilen yıkama işlemine devam edilir. ( Sabah Akşam günde 2 kez )
*** 9.Gün…...............201.. : Bepanhol Body Losyon, saç ekim yapılan yere sürülür ve 45 dakika bekleme sürecinden sonra,

parmak ucu yada, avuç içi ile losyonlu bölgeye biraz baskı uygulanarak kurumuş kabukların


yerinden oynatılması ve temizlenmesi sağlanır.

Yıkama da artık sünger kullanılmaz. Şampuan süngerde köpürtülür ve köpük ekili bölgeye sıkılarak boşaltılır. El, ekili bölgeye konur ve el ağırlığı ile, dairesel hareketler yapılarak yıkanır ve durulanır.

*** Kurumuş kan lekeleri geçtikten sonra, yani operasyon tarihinden 10 gün sonra her gün yıkama işlemi yapılmaz. Daha Önceki Normal hale geçilir. 3 günde bir yıkıyorsanız 3 günde bir yıkayınız.

Yüklə 85,16 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©www.azkurs.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə