Rosalina Berazaín Iturralde



Yüklə 2,72 Mb.
Pdf görüntüsü
səhifə4/17
tarix01.08.2017
ölçüsü2,72 Mb.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   17

 

 (5) 


Pentacalia saugetii (Alain) Borhidi  ! 

 

 (E) 


 

 VU 


 

 BPM 


 

 (5) 


Rhodogeron coronopifolius Griseb.

 (E) 


 

 CR 


 

A2; B1+3abc



 

 MXES 


 

 (7) 


Sachsia tricephala Griseb.

 (E) 


 

 CR 


 

B2ab(ii,iii)



 

 BP 


 BG 


 

 (9) 


22 / Lista roja de la flora vascular cubana

Spaniopappus ekmanii B. L. Rob.

 (E) 


 

 VU 


 

 BPLl 


 

 (5) 


Tetraperone bellioides (Griseb.) Urb.

 (E) 


 

 CR 


 

B1+2abc; C2b



 

 BP 


 

 (7) 


Thymopsis thymoides var. polyantha (Urb.) Alain ! 

 

 

(E) 



 

 CR 


 

B2ab(ii,iii,iv)



 

 MXES 


 

 (9) 


Urbananthus pluriseriatus (B. L. Rob.) R. M. 

King & H. Robinson

 (E) 

 

 CR 


 

 BSdMe 


 

 (12) 


Verbesina angulata Urb.

 (E) 


 

 EN 


 

 MXC 


 

 (5) 


Vernonia aronifolia Gleason

 (E) 


 

 VU 


 

 CVM 


 

 (5) 


Vernonia maestralis Ekman & Urb.

 (E) 


 

 VU 


 

 BPM 


 BN 


 

 (5) 


Vernonia reedii Ekman & Urb.

 (E) 


 

 CR 


 

 BSdMe 


 

 (12) 


Vernonia viminalis Gleason

 (E) 


 

 EN 


 

 ? 


 

 (5) 


Vernonia yunquensis Gleason

 (E) 


 

 VU 


 

 CVM 


 

 (5) 


B

EGONIACEAE



Begonia acutifolia Jacq.

 EN 


 

A1bc; C1


 

 BSdMe 


 BPM 


 MM 


 

 (7) 


Begonia alcarrasica J. Sierra

 (E) 


 

 VU 


 

C1

 

 BPM 



 BP 



 

 (7) 


Begonia bissei J. Sierra

 (E) 


 

 VU 


 

A1a; C1


 

 BG 


 BPM 


 

 (7) 


Begonia cowellii Nash

 (E) 


 

 EX 


 

 BG 


 

 (7) 


Begonia cubensis Hassk.

 (E) 


 

 VU 


 

 BPM 


 BN 


 

 (5) 


Begonia fischeri Schrank var. fischeri

 

 EX 


 

 BPM 


 BSdMe 


 

 (7) 


Begonia glabra Aubl.

 VU 


 

A1bc+2; B1+2bcde; C1+2a



 

 BPM 


 CVM 


 

 (7) 


Begonia leivae J. Sierra

 (E) 


 

 EN 


 

 BPM 


 BG 


 

 (5) 


Begonia libanensis Urb.

 (E) 


 

 VU 


 

D1+2


 

 BPM 


 BN 


 

 (7) 


Begonia linearifolia J. Sierra

 (E) 


 

 EX 


 

 BN 


 BPM 


 BP 


 

 (7) 


Begonia lomensis Britton & P. Wilson

 (E) 


 

 CR 


 

B1+2abce; C1+2b



 

 BPM 


 BN 


 MM 


 

 (7) 


Begonia maestrensis Urb.

 (E) 


 

 VU 


 

D1+2


 

 BPM 


 BN 


 

 (7) 


Begonia wrightiana A. DC.

 (E) 


 

 VU 


 

 BPM 


 

 (5) 


B

IGNONIACEAE



Catalpa brevipes Urb.

 VU 


 

D2

 

 CVM 



 MXC 



 

 (13) 


Crescentia mirabilis Ekman ex Urb.

 (E) 


 

 EN 


 

 BSiMi 


 

 (5) 


Ekmanianthe actinophylla (Griseb.) Urb.

 (E) 


 

 VU 


 

 CVM 


 

 (5) 


Ekmanianthe longiflora (Griseb.) Urb.

 CR 


 

B1ab(i,ii,iii,iv,v)+2ab(i,ii,iii,iv,v); D



 

 BSdMe 


 

 (13) 


Spirotecoma apiculata (Britton) Alain

 (E) 


 

 VU 


 

A4c


 

 BP 


 BSdMe 


 

 (13) 


Spirotecoma holguinensis (Britton) Alain

 (E) 


 

 EN 


 

A4c


 

 BSdMe 


 BP 


 SN 


 

 (13) 


Synapsis ilicifolia Griseb.

 (E) 


 

 CR 


 

B2ab(iii)



 

 BSiMe 


 BSdMe 


 CVM 


 

 (13) 


Tabebuia x del riscoi Borhidi

 (E) 


 

 VU 


 

 BSdMe 


 

 (5) 


Tabebuia bibracteolata Britton  ! 

 

 (E) 


 

 VU 


 

 CVM 


 

 (5) 


Begonia wrightiana

Documentos del Jardín Botánico Atlántico (Gijón) 4:1-86 (2005) \ 23

Lista de amenazadas y extintas



Tabebuia caleticana A. Gentry & D. Albert

 (E) 


 

 VU 


 

 BSdMe 


,

 BSiMi 


 

 (5) 


Tabebuia clementis Alain

 (E) 


 

 EN 


 

 BP 


 

 (5) 


Tabebuia elegans Urb.

 (E) 


 

 VU 


 

 BP 


 

 (5) 


Tabebuia elongata Urb.

 (E) 


 

 EN 


 

 BSdMe 


 

 (5) 


Tabebuia glaucescens Urb.

 (E) 


 

 EN 


 

 BSdMe 


 BPM 


 

 (5) 


Tabebuia jackiana Ekman in Urb.

 (E) 


 

 VU 


 

 BP 


 

 (5) 


Tabebuia pinetorum Britton

 (E) 


 

 VU 


 

 BP 


 

 (5) 


Tabebuia polymorpha Urb

 (E) 


 

 EN 


 

 CV  CR 


 MXC 


 

 (5) 


Tabebuia pulverulenta Urb.

 (E) 


 

 VU 


 

 BP 


 MXSS 


 

 (5) 


Tabebuia sauvallei Britton

 (E) 


 

 VU 


 

 BSdMe 


 

 (5) 


B

OMBACACEAE



Bombacopsis emarginata (A. Rich.) A. Robyns

 CR 


 

B1ab+2ab; C2a; D



 

 BG 


 

 (9) 


B

ORAGINACEAE



Cordia dumosa Alain

 (E) 


 

 CR 


 

B2ab(i,ii,iii,v)



 

 MXES 


 MXC 


 

 (11) 


Gerascanthus valenzuelanus (A. Rich.) Borhidi

 (E) 


 

 CR 


 

B2ab(ii,iii)



 

 BSdMe 


 

 (13) 


Heliotropium hypogaeum Urb. & Ekman

 CR 


 

 BSiMi 


 BSdMe 


 

 (12) 


Heliotropium myriophyllum Urb.

 (E) 


 

 EN 


 

 MXC 


 BSiMi 


 

 (12) 


Rochefortia oblongata Urb. & Ekman

 (E) 


 

 VU 


 

 MXC 


 

 (5) 


Varronia acunae Moldenke  ! 

 

 (E) 


 

 EN 


 

 BP 


 MXSS 


 

 (5) 


Varronia corallicola (Urb.) Borhidi  ! 

 

 (E) 


 

 VU 


 

 MXC 


 BSiMi 


 

 (5) 


Varronia coriacea Moldenke  ! 

 

 (E) 


 

 EN 


 

 MXC 


 

 (5) 


Varronia iberica (Urb.) Borhidi  ! 

 

 (E) 


 

 VU 


 

 BPM 


 

 (5) 


Varronia intricata (C. Wright) Borhidi  ! 

 

 (E) 


 

 VU 


 

 SN 


 

 (12) 


Varronia suffruticosa (Borhidi) Borhidi  ! 

 

 (E) 


 

 VU 


 

 MXES 


 

 (5) 


B

ROMELIACEAE



Tillandsia bulbosa Hook

 VU 


 

 BSiMi 


 BSdMe 


 

 (3) 


Tillandsia pruinosa Sw

 EN 


 

 BSiMi 


 BSdMe 


 

 (3) 


B

UXACEAE


Buxus acuminata (Griseb.) Muell. Arg.

 (E) 


 

 VU 


 

 BPM 


 

 (5) 


Buxus acunae Borhidi & O. Muñiz

 (E) 


 

 CR 


 

B1+2abcde+3abc; C2ab; D



 

 MXSS 


 

 (7) 


Buxus aneura Urb.

 (E) 


 

 CR 


 

A1b; B1+2e; C1+2ab; D



 

 BPM 


 

 (7) 


Buxus baracoensis Borhidi & O. Muñiz

 (E) 


 

 VU 


 

 MXSS 


 

 (5) 


Buxus foliosa (Britton) Urb.

 (E) 


 

 CR 


 

B2a; C2b


 

 BG 


 

 (9) 


Buxus gonoclada 

(C. Wright ex Griseb.) Muell. Arg.

 (E) 

 

 CR 


 

B2ab; C2a



 

 MXES 


 

 (9) 


Buxus imbricata Urb.

 (E) 


 

 CR 


 

B1+2abcde+3abc; C1+2ab; D



 

 MXSS 


 BPM 


 

 (7) 


Buxus jaucoensis Köhler

 (E) 


 

 CR 


 

B1+2ab; D



 

 MXC 


 

 (7) 


Buxus leonii (Britton) Mathou

 (E) 


 

 CR 


 

B1a+2b


 

 BG 


 MXES 


 

 (9) 


Tillandsia pruinosa

24 / Lista roja de la flora vascular cubana

Buxus moana Alain

 (E) 


 

 CR 


 

A1abce+2; B1+2abce; D



 

 BG 


 

 (7) 


Buxus muelleriana Urb.

 (E) 


 

 EN 


 

 BPM 


 

 (5) 


Buxus revoluta (Britton) Mathou

 (E) 


 

 CR 


 

A1abce+2; B1+2abce; D



 

 MXSS 


 

 (7) 


Buxus rheedioides Urb.

 (E) 


 

 CR 


 

D

 

 BPLl 

 

 (7) 


Buxus rotundifolia (Britton) Mathou

 (E) 


 

 VU 


 

 BPM 


 MXSS 


 

 (5) 


Buxus serpentinicola Köhler

 (E) 


 

 CR 


 

B1+2bc; D



 

 MXSS 


 

 (7) 


Buxus vaccinioides (Britton) Urb.

 (E) 


 

 VU 


 

 BPM 


 

 (5) 


Buxus wrightii Muell. Arg.

 (E) 


 

 CR 


 

A2c; B1ab+2ab; C2a(i); D



 

 BG 


 MXES 


 

 (9) 


C

ACTACEAE


Consolea macracantha (Griseb.) A. Berger  ! 

 

 (E) 


 

 VU 


 

 MXC 


 

 (5) 


Consolea nashii subsp. gibarensis Areces

 

 (E) 


 

 EN 


 

A2ce; B1ab(I,ii,iii)+2ab(i,ii,iii); C2a(i); D



 

 MXC 


 

 (14) 


Cylindropuntia hystrix (Griseb.) Areces

 (E) 


 

 CR 


 

B2a+b(i,ii,iii,iv)



 

 MXC 


 

 (14) 


Dendrocereus nudiflorus 

(Engelm.) Britton & Rose

 (E) 

 

 EN 


 

C2a(i)


 

 BSdMi 


 

 (14) 


Escobaria cubensis 

(Britton & Rose) D. R. Hunt 

 ! 

 

 (E) 


 

 CR 


 

B1ab(ii,iii,iv,v)c(ii,iii,iv,v)



 

 MXES 


 

 (11) 


Harrisia earlei Britton & Rose

 (E) 


 

 VU 


 

 CVM 


 

 (5) 


Harrisia taetra Areces

 (E) 


 

 VU 


 

C2a(ii); D2



 

 MXC 


 

 (14) 


Harrisia taylorii Britton

 (E) 


 

 VU 


 

 MXC 


 

 (5) 


Leptocereus arboreus Britton & Rose

 (E) 


 

 VU 


 

 BSiMi 


 

 (5) 


Leptocereus assurgens 

(C. Wright) Britton & Rose

 (E) 

 

 CR 


 

B1ab(ii)+2ab(ii)



 

 CVM 


 

 (14) 


Leptocereus carinatus Areces

 (E) 


 

 CR 


 

B1ab(iii)+B2ab(iii)



 

 CVM 


 

 (14) 


Leptocereus ekmanii (Werderm.) F. M. Knuth

 (E) 


 

 CR 


 

B2ab(ii)


 

 CVM 


 

 (14) 


Leptocereus leoni Britton & Rose

 (E) 


 

 EN 


 

 CVM 


 

 (3) 


Leptocereus maxonii Britton & Rose

 (E) 


 

 VU 


 

A2ce+3cde; B2ab(i,ii,iii,iv); C1+2a(i); D2; E

 BSiMi 

 

 (14) 


Leptocereus prostratus Britton & Rose

 (E) 


 

 VU 


 

D2

 

 CVM 

 

 (14) 


Leptocereus scopulophilus Areces

 (E) 


 

 CR 


 

 BSdMe 


 

 (6) 


Leptocereus sylvestris Britton & Rose

 (E) 


 

 CR 


 

B1ab(i,ii,iii,iv)+2ab(i,ii,iii,iv)



 

 MXC 


 BSiMi 


 

 (11) 


Leptocereus wrightii León

 (E) 


 

 CR 


 

B2ab(i,ii,iii,iv,v); C2a(i)



 

 MXC 


 

 (14) 


Mamillaria prolifera (Mill.) Haw. var. prolifera

 

 VU 


 

 BSiMi 


 CVM 


 

 (3) 


Melocactus actinacanthus Areces

 (E) 


 

 CR 


 

A3ce; B1+ B2ac; C2a



 

 MXES 


 

 (9) 


Melocactus guitarti León

 (E) 


 

 CR 


 

 MXES 


 

 (12) 


Melocactus harlowii 

(Britton & Rose) León 

 ! 

 

 (E) 


 

 EN 


 

 CV 


 

 CR 


 MXC 


 

 (5) 


Leptocereus arboreus

Documentos del Jardín Botánico Atlántico (Gijón) 4:1-86 (2005) \ 25

Lista de amenazadas y extintas



Melocactus holguinensis Areces

 (E) 


 

 CR 


 

B1ab(ii,iii,iv,v)c(ii,iii,iv,v)+ 

2ab(ii,iii,iv,v)c(ii,iii,iv,v)

 

 MXES 


 

 (11) 


Melocactus matanzanus León

 (E) 


 

 CR 


 

B1ac+2abc; C



 

 MXES 


 

 (9) 


Melocactus perezassoi Areces

 (E) 


 

 CR 


 

B1ab(v)+2ab(v); C1+2a(ii)



 

 CVM 


 

 (11) 


Melocactus radoczii Mészáros

 (E) 


 

 EN 


 

 CV  CR 


 MXC 


 

 (3) 


Pereskia zinniaeflora DC.  ! 

 

 EN 


 

 MXC 


 BSiMi 


 

 (5) 


Pilosocereus polygonus 

(Lem.) Byles & G. D. Rowley 

 ! 

 

 EN 


 

 MXC 


 

 (3) 


Selenicereus brevispinus 

Britton & Rose

 (E) 

 

 EN 


 

 MXC 


 

 (12) 


C

AMPANULACEAE



Siphocampylus impressus Urb.

 (E) 


 

 VU 


 

 BPM 


 

 (5) 


Siphocampylus libanensis Urb.

 (E) 


 

 EN 


 

 BPM 


 

 (5) 


Siphocampylus undulatus Urb.

 (E) 


 

 VU 


 

 CVM 


 

 (5) 


Siphocampylus yumuriensis Urb.

 (E) 


 

 EN 


 

 MXC 


 

 (5) 


C

ANELLACEAE



Cinnamodendron cubense Urb.

 (E) 


 

 CR 


 

B2ab(ii,iii,v); C2a(i)




Yüklə 2,72 Mb.

Dostları ilə paylaş:
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   17




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©www.azkurs.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə