Ratlarda oluşturulan ateroskleroz modelinde, elastik arterlerde yapısal değişim profili: immunohistokimyasal ve elektron mikroskopik bir çalışmaYüklə 10,49 Kb.
tarix09.03.2017
ölçüsü10,49 Kb.
Ratlarda oluşturulan ateroskleroz modelinde, elastik arterlerde yapısal değişim profili: immunohistokimyasal ve elektron mikroskopik bir çalışma
ÖZET

Amaç: Bu çalışmada ratlarda oluşturulan aterosklerda damar duvarında oluşan hücre değişim profilinin immünhistokimyasal ve elektron mikroskopik olarak incelenmesi amaçlandı.

Materyal ve Metodlar: Deneyde ‘Winstar’ tipi ratlar kullanıldı. Hayvanlar kontrol grubu, diyetinde %2 kolesterol ve diyetinde %5 kolesterol grubu olarak 3 gruba ayrıldı. Herbir grupta 20 hayvan vardı ve hayvanlar 6 ay ve 9 ay sonra ötanaziye edildiler. Deneklerden alınan örneklere biyokimyasal kan parametreleri, müsküler ve elastik arter duvarı yapıları ışık mikroskopik ve elektron mikroskopik yöntemler uygulanarak incelendiler.

Işık mikroskopik incelemede:

Deney ve kontrol gruplarında alınan damar doku parçaları Bouin fiksatifinde fikse edildiler. Parafin tekniği ile kesitler alındı.İmmunohistokimyasal tekniklerde:

Anti-plectin, anti- plakoglobin, anti-heparan sülfat, anti-tip IV kollajen, anti-tip III kollajen ve anti-stromelysin-1 proteinlerinin arter duvarındaki dağılımları incelendi.Elektron mikroskopik incelemede (EM):

Rutin elektron mikroskopik inceleme için; doku parçalararı %4' lük gluteraldehit solüsyonunda fikse edildikten sonra rutin EM ile takip edildi.Sonuçlar: Altı aylık incelemede ışık mikroskopu ile damar duvarında kolesterolden zengin diyetle beslenen hayvanlarda kontrol grubuna göre media tabakasında minimal kalınlaşma şeklinde bir değişimin başladığı gözlendi. Bu değişim %5 kolesterol ile beslenen hayvanlarda daha belirgin olarak göze çarptı. Bu değişim 9 aylık örneklerde daha belirgin hale gelmişti.

Benzer şekilde immünhistokimyasal boyamalar ile grup 3 hayvanlardan alınan arter duvarlarında 9 aylık dönemde damar duvarındaki protein birikiminde tip III ve tip IV kollagenlerin, stromelisin proteinlerinin ve plectin molekülleri artışının kontrol grubuna göre anlamlı derecede arttığı görüldü.Sonuç: Aterosklerotik proces uzun bir süreci içermektedir ve başlangıcında kollagen, pectin stromyelin vb gibi birçok intimal protein üretiminde bozulmalar ve subintimal depositlerin oluşumu görülmektedir.


Anahtar kelimeler: Ateroskleroz, intimal protein, rat model

Structurel changing profile in elastical artery in atherosclerotic rat model: a study of immunehistochemical and electron microscopical investigation

ABSTRACT
Objective: We aimed to investigate that structurel changing profile of atherosclerotic vascular wall with using himmunehistochemical and electron microscopic methods in this animal model.

Material and Methods: We used ‘Winstar’ type rat in this animal model. Study included 3 study groups; group 1 (control group): included 20 rats with normal diet, group 2: included 20 rats with 2% cholesterolemic diet, group 3: included 20 rats with 5% cholesterolemic diet.

The specimens were collected in 6 and 9 month ant they analyzed by using biochemical, light microscopic, and electron microscopic methods.

Light microscopic analyz: The specimens, collected from control and 2% and 5% cholesterol diet groups, were fixed by Bouin fixation.

Immune histochemical analyz: We were analyzed some vascular wall protheins, included anti-plectrin, anti-placoglobuline, anti-heparan sulfate, anti-collagene type III and type IV, and anti-stromelysin-1.

Electron mycroscopic analyz: After the specimens were fixed with using 4% glutheraldehide solution, they were analyzed by using electrone mycroscope.

Results: when we compared the results of group 1 (control) and group 2 (cholesterole 2%) and group 3 (cholesterole 5%) specimens, we were found that medial wall thickness in group 2 and 3 specimens’, especially in 9 month.

Similarly, we found that there were more protheins and antybody deposits in vascular wall in group 2 and 3 rats in 6 and 9 months in immunehystochemical analyz. We used plectin, placoglobuline, heparan sulfate, collagene type III and type IV, and stromelysine antybody to analyze vascular wall protheins deposits in immune hystochemical methods.Conclusion: Our findings indicate that aterosclerotic process takes a long time and in the beginning of its some vascular wall protheins change such as collagene type III and type IV, pectine, stromelysine etc.

Keywords: Atherosclerosis, vascular wall protheins, animal model

Yüklə 10,49 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©www.azkurs.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə