Ganoderma lucidum İngilizce: Reishi, Red LingzhiYüklə 10,88 Kb.
tarix01.04.2017
ölçüsü10,88 Kb.
#13075

BİTKİNİN ADILatince: Ganoderma lucidum

İngilizce: Reishi, Red Lingzhi

Türkçe: Ganoderma (Reişi) mantarı

Sinonimi (varsa): Ganoderma japonicum, Ganoderma sessile, Ganoderma polchromum, Boletus lucidus
FAMİLYASI

Ganodermataceae

KULLANILAN KISMI

Mantarın tamamı

GÜVENLİLİKLE İLGİLİ UYARILAR

Klinisyenler kısa süreli olmakla beraber bazı hassas bireylerde ciltte kızarıklık oluştuğunu ve bazı kişilerde de hafif sindirim problemleri yaşandığını rapor etmişlerdir.

Kullanım sırasında şiddetli diyareye neden olabilir.

Suda kaynatılmış Reishi mantarını hiçbir toksik etki gözlemlemeden kullanan iki kişinin konsantre toz olarak 1-2 ay boyunca Reishi mantarı kullanmaları sonucu sarılığa bağlı olarak hayatlarını kaybettikleri rapor edilmiştir.

Reishi mantarı ekstresi kullanan bazı kişilerde hafif olmakla birlikte burun, ağız ve boğazda kuruluk ile burun kanaması gözlendiği belirlenmiştir.

Reishi mantarının kan basıncını düşürücü etkisi olması nedeni ile hipotansiyona neden olabileceği ve bu mantarı kullanan bazı hastalarda baş dönmesi gibi semptomlar gözlendiği rapor edilmiştir.

Reishi mantarının kolesterol biyosentez yolağındaki HMG-CoA redüktaz enzimini inhibe edici etkisi olduğundan Koenzim Q10 sentezini engelleyebileceği ve bu durumun kardiyovasküler hastalıklar için bir risk faktörü teşkil edebileceği belirtilmiştir.Kontrendikasyonlar:

İmmunomodülatör etkisi nedeni ile otoimmün hastalığı olan veya organ transferi nedeni ile immünosupresif ilaç kullanan kişilerce kullanılırken çok dikkatli olunması ya da bu kişilerde kullanılmaması gerekmektedir.İlaç Etkileşmeleri:

- Rezerpin ile klorpromazin’in sedatif etkisini güçlendirdiği ve amfetaminlerin santral sinir sistemi stimulan etkilerini antagonize ettiği,

- Barbital ve pentobarbital ile indüklenen uyku süresini arttırdığı,

- Platelet agregasyonu inhibitörü etkisi nedeni ile antikoagülan kullanan kişilerde kanama riskini arttırabileceği,

- HMG-CoA redüktaz inhibitörü etkisi nedeni ile lovastatin ve diğer benzer kolesterol düşürücü maddelerle kullanıldığında bu bileşiklerin etkilerini güçlendirebileceği,

- Glutatyon’un antioksidan etkilerini güçlendirdiği,

- İmmün sistemi güçlendirici etkisi nedeni ile organ nakli sonrası immunosupresan ajan kullanan bireylerde kullanılmaması gerektiği,

- İçerdiği polisakkaritlerin morfinin immunosupresif etkilerini in vitro ve in vivo olarak antagonize ettiğinin belirlendiği yapılan çeşitli çalışmalarda yer almaktadır.
Reishi mantarı ekstrelerinin alerjenlerin kompleks bir karışımını içerdiği belirlenmiştir. Yapılan bir çalışmada astım hastalığı olan 115 kişinin %16’sında alerjik reaksiyonlar gözlenmiştir.

Vazodilatör ve platelet inhibitör etkileri nedeni ile ameliyat olacak hastaların ameliyat öncesinde reishi mantarı kullanımını bırakmaları tavsiye edilmektedir.

Hipoglisemik aktivitesi nedeni ile tedavi gören şeker hastalarının reishi mantarı kullanmadan önce doktorları ile temasa geçmeleri gerekmektedir.

Reishi mantarından elde edilen ekstrelerin, kansere ve kanser terapisine bağlı yan etkileri hafifletmek amacı ile kullanımı olmasına rağmen, reishiden elde edilen 3 farklı ekstrenin uygulandığı kemoterapi gören çocuklardan alınan hücre kültürlerinde, bu ekstrelerin toksik etki gösterdiği belirlenmiştir. Bu nedenle kemoterapi alan özellikle küçük yaştaki kişilerde reishi ekstresi kullanılırken dikkatli olunması gerektiği rapor edilmiştir.Literatürde Reishi mantarı kaynaklı tek bir hepatotoksisite vakası yer almasına rağmen karaciğer hastalığı bulunan kişilerin Reishi mantarı kullanmaları tavsiye edilmemektedir.LİTERATÜR

  1. Erdoğan, Ö. “Ganoderma lucidum (Curtis) P. Karst.’ın Fitoterapi Açısından Önemi”- A.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Tezsiz Yüksek Lisans Dönem Projesi-2010

  2. Üstünes, L. Rx Media Pharma, İnteraktif İlaç Bilgi Kaynağı, 2013

  3. VANAMAN B. The Side Effects of Ganoderma Extract. http://www. livestrong.com, 2011.

  4. AMERICAN HERBAL PHARMACOPOEIA AND THERAPEUTIC COMPENDIUM (2006). “Traditional Chinese Medicine Supplement, Reishi Mushroom, Ganoderma lucidum, Standards of Analysis, Quality control and Therapeutics” Roy Upton Herbalist.

  5. KILL S. K., RIEDER M. J. Toxicity of a Traditional Chinese Medicine, Ganoderma lucidum, in Children With Cancer. Can J Clin Pharmacol, 15(2): 2008.


Yüklə 10,88 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©www.azkurs.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə