Erzurum yemekleri erzurumun kendine öZGÜ yemek çEŞİtleri ŞunlardirYüklə 168,5 Kb.
tarix26.05.2017
ölçüsü168,5 Kb.

YÖRESEL


Erzurum yemekleri

ERZURUMUN KENDİNE ÖZGÜ YEMEK ÇEŞİTLERİ ŞUNLARDIR.
Su BÖreği: Anadolulun muhtelif yerlerinde pişirilen bu böreği Erzurum'da yufkası ince ve kalınlığı az olarak yapılır. İçerisine
Civil Peynir ve Maydanoz konulur. İnce ve özenli bir şekilde açılmış yufkalar önce kaynar suda haşlanır
daha sonra soğuk su ile yıkanarak tepsiye serilir ve her yufkanın
arasına erimiş tereyağı serpilir.

Ekşili Dolma: Üzüm yapraklarına karışımlı et sarılan bu dolmanın etine


biraz Ekşi Pestil katılarak doldurulur. Ekşili Dolma, diğer dolmalara nazaran uzun ve büyükçe olduğundan İri Dolma diye de anılır.

Kesme Çorbası: Evde hazırlanan hamurdan hazırlanan yufkalar erişte biçiminde kesilir. Fındık büyüklüğünde hazırlanan köfte, mercimek, soğarıç ve tarkın karışımı ile pişirilir.

Ayran AŞı: Bazı yörelerde Yayla Çorbası denen bu bu Çorbaya Erzurum'da Ayran AŞI
denilir. Yoğurt çırpılır ve su eklenerek ayran haline getirilir. Daha sonra
denler haşlanır. Hazırlanan ayrana biraz un katılır. Ayran biraz haşlanan
denlerle karıştırılarak orta ateşte olmak üzere ocağa konulur. Bu karışıma hazırlanan ufak köfteler eklenir ve karışım kaynamaya çıkıncaya kadar yavaş yavaş karıştırılır. Karışım Kaynamaya çıktıktan sonra bir müddet daha kaynatılır. Daha sonra tereyağı aşotu ve diğer istenen baharatların karışımından olsan anık karışıma katılır bundan sonra ayran aşımız hazır hele gelir...

Çiriş: ilkbaharda dağlarda yetişen yabani bir bitkidir. Yörede sebze


yerine kullanılır. Genellikle ıspanakla yapılan yemekler gibi hazırlanır.
Parça et veya kavurma etle pişirilebilir.

Çeç Pancarı: yörede Pancarın yeşil saplarına çeç adı verilir. Buda sebze olarak kullanılır. Çiriş Gibi parça etle pişirilebilir.

Çortuti Pancarı: Bu yemek için gerek turşuya vurulmuş şalgam gerekse taze şalgam kullanılabilir. Şalgamlar erişte biçiminde i,nce ince kıyıldıktan sonra yağda kavrulur ve kavrulmuş kıyma ile pişirilir. Yalnız bu yemek salçasız hazırlanmalıdır.

Şalgam Dolması: Şalgam, yaprak halinde dilimlenir ve arasına etten hazırlanmış dolmalık karışım konarak pişirilir. Bide bunun yanında yoğurt sofrada bulunursa..

Çaşır: Çiriş gibi dağlarda yetişen yabani bir bitkidir. Haşlanarak ve tuşa banılarak yenildiği gibi, yumurtaya batırılıp yağda da kızartılarak yiyilebilir.

Yumurta Pilavı: Yumurta pilavının hamuru hazırlanırken içine yumurta katılır. Hamur yoğrulduktan sonra erişte gibi kesilir, makarna gibi haşlanır ve üzerine tereyağı dökülerek yenilir.Kadayıf Dolması: Kadayıfın içerisine dövülmüş ceviz içi konularak dolma gibi sarılır. Sonra yumurtaya batırılarak yağda kızartılır. Kızartılan kadayıf dolması önceden hazırlanmış şerbete atılır daha sonra şerbetten çıkarılarak yiyilir.Yüklə 168,5 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©www.azkurs.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə