Düşünmeden öğrenmek, vakit kaybetmektirYüklə 16,69 Kb.
tarix31.12.2021
ölçüsü16,69 Kb.
#49616
kompozisyon


Düşünmeden öğrenmek, vakit kaybetmektir.

İnsan hayatı boyunca sürekli yeni şeyler öğrenir. Her gün yeni bir bilgi ediniriz . Bu öğrendiklerimizin kalıcı olması için ise dikkat etmemiz gereken şey ezberlememektir. Aldığımız her bir bilgiyi, öğrendiyimiz yeni şeyleri düşünmek ve mantığını kavramak gerekmektedir. Düşünmeden, anlamadan öğrenilen her bilgi bir süre sonra unutulmaktadır. Düşünmeden öğrenmek bize sadece vakit kaybetdirir. Düşünmeden öğrenmek demek yalnızca ezberlemek demektir.

Gerek okul hayatımızda gerek iş hayatımızda ya da sosyal hayatımızda bir çok bilgi ediniriz . Bu bilgilerden bazıları kısa süre sonra unutulur gider bazıları ise yıllar geçse bile hafızamızdaki yerini korur . İşte yıllar geçse bile hafızamızda saklamayı başara bildiğimiz bilgi düşünerek kazandığımız yaşayarak öğrendiğimiz bilgilerdir.

Bir öğrenci sınava birkaç gün kala acele ile koca bir kitabı ezberlermişçesine çalıştığında sınavdan belke beklediği notu alabilir ama sınav bitip de üzerinden bir süre geçtiğinde o konular ile ilgili hiçbir soruya doğru dürüst cevap veremez . Çünkü edindiği bilgiler üzerinde kafa yormamıştır . Yalnızca ezber yapmıştır ve kısa süreli belleğe atmıştır . Böyle olunca da kısa sürede unutulur gider ve o kişiye uzun süreli bir faydası olmaz . Gerçek bir öğrenmede ise insan öğrenmek istediği konuyu bir çok kaynaktan araştırır ve elde ettiği bilgileri kendi akıl süzgecinden geçirerek bir sonuca ulaşır . Bu bilgiyi hayatta kullanmaya çalışır. Bu sayede bilgiler kalıcı olur.Zamanın bu kadar kıymetli olduğu çağımızda öğrenmek, kendimize, ailemize ve ülkemize faydalı olmak için vaktimizi hiç bir zaman boşa harcamamalıyız. Hangi aktiviteyle uğraşıyorsak uğraşalım önemli olan vaktimizi verimli kullanmak. Oyun oynarken keyif alarak oynamamız gerektiği gibi ders çalışırken de ezberlemeden öğrenmek, yeni şeyler öğrenmenin keyfine varmak verimli zaman geçiriyor olduğumuzu göstermektedir.
Yüklə 16,69 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©www.azkurs.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə