“cem evleri” bölümünün “Cem evlerinin duvarlarında asılı bulunan Mustafa Kemal Atatürk fotoğrafları”Yüklə 14,33 Kb.
tarix20.06.2017
ölçüsü14,33 Kb.
CEM EVLERİ ÜZERİNE BİR MERAK

Türkiye’de yaşayan Alevileri” konu alan bir araştırmanın, “cem evleri” bölümünün “Cem evlerinin duvarlarında asılı bulunan Mustafa Kemal Atatürk fotoğrafları” adlı alt başlığının metin kısmını yazabilmek için aşağıdaki sorular hazırlanmıştır. Kanımızca bu sorulara yanıt bulabildiğimizde, araştırmamızın en önemli bölümlerinden birini açıklığa kavuşturmuş olacağız.

Mustafa Kemal’in fotoğrafı neden cem evlerine asılmaktadır?

M.Kemal’in fotoğrafı cem evlerine ne zamandan beri asılmaktadır? İlk uygulama hangi cem evinde başlamıştır? Bu uygulama ne kadar sürecektir?

M.Kemal alevi midir? Evetse talip soylumudur dede soylu mudur? Bağlı olduğu ocak hangisidir?

M.Kemal alevi talip veya dedesi ise neden cem evlerinde fotoğrafı asılmaktadır?

Alevilerde dede ya da taliplerin fotoğrafını cem evlerine asmak uygulaması var mıdır?

M.Kemal’den başka cem evlerine fotoğrafı asılan alevi dede ya da talibi var mıdır? Bunlar kimlerdir?

Mustafa Kemal’in Alevilikle ilgili söz, makale, kitap, deyiş, şiir gibi eserleri var mıdır? Varsa hangileridir?

Bir alevi ya da dedesinin cem evlerine fotoğraflarının asılmasında bir kıstas var mıdır? Varsa bu kıstaslar nelerdir? Bununla ilgili yazılı veya sözlü bir kaynak var mıdır?

Mustafa Kemal şayet bir alevi talip ya da dedesi ise, anne babası da alevi midirler?. Onların fotoğrafları da cem evlerine asılmakta mıdır? Neden?

Şayet M.Kemal bir alevi (dede ya da talip) değil ise fotoğrafı neden cem evlerine asılmaktadır?

Alevi olmayanların fotoğraflarının cem evlerine asılmasıyla ilgili bir gelenek Alevilerde var mıdır? M.Kemal’den başka alevi olmadığı halde fotoğrafı cem evlerine asılan şahıslar var mıdır? Varsa kimlerdir? Yoksa neden asılmamaktadır?

M.Kemal’in fotoğrafı sadece Türkiye’deki cem evlerine mi asılmaktadır, yoksa alevi nüfusun yaşadığı diğer ülkelerdeki ( örneğin: İran, Irak, Suriye, Azerbaycan vs.) cem evlerine de asılmakta mıdır?

M.Kemal bir devlet adamı olduğu için mi fotoğrafı cem evlerine asılmaktadır? Cem evlerine fotoğrafı asılan başka devlet adamı var mıdır? Varsa kimlerdir? Yoksa neden asılmamaktadır?

Türkiye dışında alevi nüfusun yaşadığı ülkelerde cem evlerine o ülkenin kurucuları ya da devlet adamlarının fotoğrafları asılmakta mıdır? Evetse bu ülkeler hangileridir? Fotoğrafı asılan devlet adamları kimlerdir? Hayırsa neden asılmamaktadır?

M.Kemal Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olduğu için mi fotoğrafı cem evlerine asılmaktadır? Böyleyse cumhuriyetin kurulmasında M.Kemal’in yakın arkadaşlarının fotoğrafları da cem evlerine asılmakta mıdır? Evetse bunlar kimlerdir? Hayırsa neden asılmamaktadır? Cumhuriyetin kuruluşunda verilen savaş sırasında hayatını kaybeden sivil ve askerlerden cem evlerine fotoğrafı asılan var mıdır? Varsa kimlerdir? Yoksa neden asılmamaktadır?

M.Kemal’in fotoğrafı cem evlerine siyasi /dini görüş ve uygulamalarından dolayı mı asılmaktadır? Evetse bu siyasi/dini görüş ve uygulamaları nelerdir?

Cem evlerine siyasi/dini görüş ve uygulamalarından dolayı fotoğrafı asılan başka şahıslar var mıdır? Evetse bunlar kimlerdir? Görüş ve uygulamaları nelerdir?

M.Kemal’in fotoğrafı cem evlerine Alevilerin toplu bir kararıyla mı asılmıştır? Böyleyse bu karar nerede, ne zaman ve kimler tarafından alınmıştır? Karar oy birliğiyle mi alınmıştır? Karara karşı çıkanlar olmuş mudur? Bunlar kimlerdir?

M.Kemal’in fotoğrafının cem evlerine asılması aleviler içerisinde bazı kişi veya grupların tercihi midir? Böyleyse bu kişi ya da gruplar kimlerdir? Aleviler içerisinde başka kişi ve gruplar çeşitli sebeplerle önemsedikleri şahısların fotoğraflarını cem evlerine asabilirler mi? örneğin marx, engels, lenin, ismet inönü, ferdi tayfur, m.ali erbil, arif sağ, ankaralı turgut, turgut özal, kemal kılıçdaroğlu, çerkez ethem, cem yılmaz, deniz gezmiş, yılmaz güney, mahzuni şerif, cüneyt arkın, che guevara, bob marley gibi çeşitli şahısların fotoğrafları da asılabilir mi? Bunu engelleyici ya da destekleyici bir kaide var mıdır?

M.Kemal fotoğrafları cem evlerine yasal ya da yasa dışı bir zorunlulukla mı asılmıştır? Yasal bir zorunluluksa bu yasa/yönetmelik/genelge hangisidir? Yasadışı bir yaptırımsa, bu yaptırım ne zaman, kimler tarafından ve nerede uygulanmaya başlanmıştır?

M.Kemal’in fotoğrafının asılı olmadığı cem evleri var mıdır? Bunlar hangi cem evleridir? Fotoğraf bu cem evlerinde neden asılı değildir?

M.Kemal’in fotoğrafının asılı olduğu cem evleriyle asılı olmadığı cem evleri arasında hiyerarşik bir alt üst ilişkisi var mıdır?

M.Kemal’in fotoğrafının asılı olması, cem evine ve yapılan ceme farklı bir kutsiyet ya da değer katar mı?

Cem törenlerinde “rıza”lık alma olgusu önemli bir yer tutmaktadır. Dede cemi yürütmeye başlamadan önce cemde hazır bulunan canların rızasını almaktadır. Aynı uygulama duvarda asılı bulunan fotoğraflar için de yapılmakta mıdır? Örneğin, dede canlara hitaben: ey canlar duvarda M.Kemal’in fotoğrafının asılı durmasından razı mısınız? Şeklinde bir soru yöneltir mi?

Özel bir cem evi inşa edilmemiş yerleşim yerlerinde cem töreni yapılacak evde cem öncesi hazırlıklar yapılırken duvara M.Kemalin fotoğrafı asılmakta mıdır. Fotoğraf asılması, cem töreni için yapılması gereken hazırlıklar arasında mıdır?

M.Kemalin genellikle hangi fotoğrafları asılmaktadır? Asılacak fotoğraf seçimini cem evinde kim ya da kimler yapmaktadır? M.Kemal’in dua ederken çekilmiş fotoğraflarının asılması cemlere farklı bir kutsiyet katar mı?

M.Kemal’in çoculuk, gençlik fotoğrafları da asılabilmekte midir? Fotoğrafın çekildiği yaşla ilgili sınırlayıcı sözlü veya yazılı bir belge, kaide, yönetmelik var mıdır?

Cem evine asılacak M.Kemal fotoğrafın ebatları konusunda bir kaide var mıdır? Ölçüleri belli midir? Varsa kim ya da kimler tarafından belirlenmiştir?

Türkiye’de M.Kemal’in fotoğrafları diğer inançların ibadethanelerinde de bulunmakta mıdır? Evetse, bu ibadethaneler hangi inanç guruplarına ait hangi ibadethanelerdir? Hayırsa neden bulunmamaktadır?

Bu sorulara yanıt bulabilmek için hangi yazılı veya sözlü kaynaklardan faydalanılabilir?Bu soruların yanıtlanmasında yardımcı olacak özel ya da tüzel kişi, özel veya resmi kurum ve kuruluşlar var mıdır? Varsa kimlerdir, hangi kurum ve kuruluşlardır?

Bu konuyu açıklığa kavuşturabilmek bakımından sorulabilecek başka sorular var mıdır? Varsa hangi sorulardır?

Yüklə 14,33 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©www.azkurs.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə