Antioxidant Formula® Geniş Spektrumlu Antioksidan takviyesi tanimYüklə 17,24 Kb.
tarix05.03.2017
ölçüsü17,24 Kb.
#10205
Antioxidant Formula®

Geniş Spektrumlu Antioksidan takviyesi


TANIM

Douglas Laboratories® tarafından sunulan Antioxidant Formula®, besinsel açıdan anlamlı miktarlardaki benzersiz antioksidan içeriğiyle vücudun antioksidan savunma sistemini destekleyen, kullanışlı bir gıda takviyesidir.


İŞLEVLERİ

Vücut hücre ve dokuları, toksik serbest radikaller ve normal oksijen metabolizmasında ortaya çıkan peroksitler gibi reaktif oksijen türevleri ve çevre ortamındaki toksik ajanlarca sürekli bir hasar tehdidi altındadır. Serbest radikallerin metabolik aktivite ve hüre yapısı üzerinde yıkıcı etkileri vardır. Bu etkiler ortaya çıkarken, hücrelere ve dokulara daha da çok zarar veren ilave serbest radikaller de üretilir. Serbest radikallerin kontrolsüz üretimi, birçok dejeneratif hastalığın ortaya çıkmasına katkı sağlayan önemli bir unsur olarak görülmektedir.

Antioksidanlar, etkilerinin devamlılığı açısından birbirlerine bağımlıdır. Örneğin: beta karoten E vitamini destekler; E vitamini C vitamini tarafından yeniden etkinleştirilir; glutation C vitaminini yeniden etkinleştirir; selenyum ve niasin, glutationun etkili olmasını sağlar; alfalipoik asit, glutationu yeniden etkinleştirir.

Antioksidanlar arası sinerjik ilişkilerin avantajından yararlanmak üzere formüle edilmiş Antioxidant Formula, vücudun antioksidan savunma sistemini destekleyen ana besinleri dengeli miktarlarda sağlar. Antioxidant Formula, tüm ciddi serbest radikallere karşı hücre içi, hücre dışı ve hücre zarı düzeyinde savunmaya yardımcı olur.Beta karoten, vücuttaki singlet oksijenleri ve serbest radikalleri etkili bir şekilde yok ederek, hücre zarlarındaki fosfolipitlerin ve kan lipoproteinlerinin oksidasyonunu önleyebilir. Bu işlevler sırasında beta karoten E vitamini ile güç birliği içinde çalışır.

E vitamini, vücudun en değerli yağda çözünen vitamini olarak bilinir. E vitamini, serbest radikalleri tutarak, doymamış yağ asitlerinin oksidasyonunu önler. Bu durum, özellikle kırmızı kan hücreleri ve akciğerler, gözler, arterler gibi oksidasyona duyarlı dokuların hücre zarlarının korunmasına ve dayanıklı olmasına yardımcı olur. E vitamininin C vitamini, glutation ve diğer antioksidanlarla bir araya gelmesi, etkisinin daha güçlü olmasını sağlar.

Alfa Lipoik Asit, hem suda hem de yağda çözünen genel bir antioksidandır. Bu özelliği ile vücudun hemen her yerindeki, hücre içinde, hücre dışında ve hücre zarlarındaki serbest radikalleri nötralize edebilir. Alfa lipoik asit, demir ve bakır gibi serbest radikal meydana getiren geçiş metalleriyle de şelat oluşturur, C ve E vitaminlerinin etkinliklerini uzatır ve glutation yeniden etkin hale gelmesine yardım eder.

C Vitamini (askorbik asit), hücreleri oksijen uyarımlı serbest radikal hasarlarından koruyan, suda çözünen güçlü bir antioksidan besin maddesidir. Bağ dokularının oluşumu, kemik metabolizması, kılcal damar sağlığı ve bağışıklık sistemi için gereklidir. E vitamini serbest radikalleri nötralize ederek etkisiz kaldığında, C vitamini onu yeniden etkin kılar.

C Vitamini (askorbil palmitat), C vitaminin yağda çözünen bir formudur. Askorbil palmitat, hücre zarlarının lipit tabakasında antioksidan olarak etkinlik gösterir.

Riboflvin (B12 Vitamini), vücutta bir koenzim flavin adenin dinükleotid (FAD) olarak etkinlik gösterir. FAD, mitokondriyel elektron taşıma zincirinin bir parçası ve glutationun yeniden etkin hale gelmesinde rol oynayan glutation redüktaz enziminin koenzimidir.

Niasinamid, vücutta glutation redüktazın kosubstratı olan nikotin adenin dinükleotid fosfata (NADP ve NADPH) dönüştürülür. NADPH, oksitlenmiş glutation dimerini biyolojik olarak aktif glutation momomerine indirgerken, NADP ye dönüştürülür.

Magnezyum (glisinat/lizinat) enerji metabolizmasına katılan 300 kadar enzimin, koenzimi olarak çalışır ve biyoyararlanımı oldukça yüksektir. Riboflavinden FAD ve niacinamidden NADP sentezlenirken gereklidir.

Çinko (histidine), Bakır (glisinat) ve Manganez (glisinat) antioksidan enzimi süperoksit dismutazın (SOD) eser element kofaktörleridir. Tüm hücrelerde oluşan SOD, zararlı süperoksit anyon radiklallerini yok eder. Antioxidant Formula, yeterli SOD düzeylerini elde etmek üzere, sitosolik SOD için çinko ve bakır ile mitokondriyel SOD için manganez kofaktörlerini sağlar. Ayrıca, bakır, reaktif ferrous demiri (Fe2+) daha güvenli ferrik forma (Fe3+) indirgeyen seruloplazminin de kofaktörüdür. Serbest ferrous demir, potansiyel zararlı etkilere sahip hidroksil radikallerini yüksek miktarlarda oluşturur. Çinko, bakır ve manganezin biyoyararlanımı nadir olduğundan, Antioxidant Formula, bu eser elementleri, belgelendirilmiş biyoyararlılık ve mükemmel tahammül edilebilirlikte amino asit şelatları halinde sunar.

Selenyum (selenometionin), glutation peroksidazın (GPX) bir kofaktörüdür. GPX potansiyel zararlı hidrojen peroksiti etkisizleştirmek için glutation kullanır; hücreleri ve plazmayı serbest radikallerin vereceği zararlara karşı korur.

L-Glutation (indirgenmiş), doğal olarak oluşan bir tripeptid ve selenyum içeren glutation peroksidazın kosubstratıdır. Bu enzim yalnızca hidrojen peroksiti suya dönüştürmekle kalmaz, perokside maruz kalmış yağ asitlerini de onarır ve protein sülfhidril gruplarının oluşturduğu zararlı oksidasyonu geri döndürür. Glutation, ayrıca oksitlenmiş C vitaminini de yeniden etkinleştirir. Bu işlemlerde, glutation oksitlenerek etkinliğini yitirir. Daha sonra glutation redüktaz tarafından yeniden etkinleştirilir.

Metilsülfonilmetan (MSM), değerli bir hidroksil radikal temizleyicisidir, sayılı organosülfür bileşiklerinin ve vücuttaki proteinlerin sentezlenmesinde metabolik aktif sülfür vericisidir.

Taurine, biyolojik zarları lipit peroksidasyonuna karşı koruyan ve hücre zarlarındaki normal elektrolit dengesini sağlayan bir amino asittir. Taurine, koruyucu etkilerini, görme hücrelerini ışıkla uyarılmış oksidatif hasarlara karşı koruduğu retina gibi, oksidanlara duyarlı dokular üzerinde gösterir.

Kersetin, C vitamini ile güç birliği içinde çalışan bir antioksidandır. Kersetin, sikloksigenaz ve lipoksigenaz enzim sistemlerinde oluşturulan endojenik serbest radikallerin düşük düzeyde kalmasını sağlar.
KULLANIM ALANLARI

Antioxidant Formula, önemli besinsel antioksidanları almak isteyen kişilerin yararlanabileceği bir gıda takviyesidir.


FORMÜL (AOM)

İçindekiler: Her tablette;

Beta Karoten (A vitamini aktivitesi)............................5,000 I.U.

C Vitamini (askorbik asit, mısır içermez)...................100 mg

C Vitamini (askorbil palmitat)......................................20 mg

E vitamini........................................................................100 I.U.

(d alfa tokoferil suksinat)

Riboflavin.........................................................................5 mg

Niasinamid......................................................................40 mg

Magnezyum (glisinat/lizinat).......................................50 mg

Bakır (lizinat**)...............................................................1 mg

Çinko (histidin**)...........................................................8 mg

Manganez (glisinat**)....................................................5 mg

Selenyum (selenometionin)..........................................50 mcg

Alfa Lipoik Asit.............................................................10 mg

Metilsülfonilmetan (MSM®)........................................50 mg

Taurin..............................................................................25 mg

L-Glutation (indirgenmiş)............................................25 mg

Kersetin...........................................................................50 mg

**U.S. patent numaraları: 7,599,152 ve 4,167,564, Albion Laboratories.

ÖNERİLEN KULLANIM ŞEKLİ

Yetişkinler, gıda takviyesi olarak günde 1 – 2 tablet veya sağlık uzmanının önerisine göre.YAN ETKİLERİ

Hiçbir yan etki bildirilmemiştir.


SAKLAMA KOŞULLARI

Serin, kuru, doğrudan güneş ışığı almayan ve çocukların erişemeyecekleri bir yerde saklayın.
Kataloq: images -> ubf
images -> Мп г. Белгорода «Стоматологическая поликлиника №2» Информированное добровольное согласие на стоматологическое эндодонтическое лечение
images -> Задачами модуля являются
images -> Сагітальні аномалії прикусу. Дистальний прикус. Етіологія, патогенез, клініка та діагностика дистального прикусу
images -> Мп г. Белгорода «Стоматологическая поликлиника №2» Информированное добровольное согласие на проведение ортодонтического лечения
images -> Мп г. Белгорода «Стоматологическая поликлиника №2» Информированное добровольное согласие на пародонтологическое лечение
images -> Yazılım Eleştirisi
ubf -> Sebze/meyve bazında sağlık için gerekli besinler tanim

Yüklə 17,24 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©www.azkurs.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə