Perikardi ve sol ventriKÜl duvarini tutan kisthidatik olgusuYüklə 7.34 Kb.
tarix07.04.2017
ölçüsü7.34 Kb.
PERİKARDI VE SOL VENTRİKÜL DUVARINI TUTAN KİSTHİDATİK OLGUSU
GİRİŞ VE AMAÇ: Vücudun her hangi bir organında kisthidatik teşhis edilen hastalar kardiak tutulum yönünden risk altındadırlar. Kisthidatikte kardiak tutulum çok nadir olmakla birlikte, anaflaktik şok ve dolaşım kollabsı gibi ölümcül komplikasyonlara neden olduğu için erken teşhisi son derece önemlidir. Bu çalışmada myokart-perikardı tutan kisthidatiğin Çok Kesitli Bilgisayarlı Tomografi (ÇKBT) bulgularını literatür desteğinde sunmayı amaçladık.
GEREÇ VE YÖNTEM: 26 Yaşında erkek hasta bir kaç aydır devam eden dispne ve göğüs ağrısı yakınması ile kliniğimize gönderildi. Hastaya kontrastlı toraks ÇKBT çekildi.
BULGULAR: Aksiyel düzlemde elde edilen ÇKBT görüntülerde kalbin apeksi seviyesinden alınan kesitlerde, perikardial yerleşimli, yaklaşık 6x7x9 cm ebatlı, hipodens, septalı, multikistik lezyon izlendi (Resim 1). Daha kranialden alınan kesitlerde kistin sol ventrikül duvarını da tuttuğu görüldü (Resim 2). Koronal kesitlerde kardiak kistin plevraya kadar uzandığı izlenmektedir (Resim 3). Girişimsel işlem sonrası patolojiye gönderilen materyal kisthidatik olarak rapor edildi.
SONUÇ VE YORUM: Kardiak kisthidatik (KK), tüm kisthidatikler içerisinde % 0,2-2 arsında görülmekte olup, nadir bir hastalıktır(1-3). Sol ventrikül duvarı nispeten sık tutulmaktadır(1) ancak, perikardial tutulum son derece nadir rapor edilmiştir(4). KK ya izoledir yada bizim vakamızdaki gibi diğer organ tutulumları ile birliktedir. Klinik bulgular kistin lokalizasyonuna ve boyutuna göre değişmekle birlikte, hastalar çoğu zaman öksürük, dispne ve göğüs ağrısı gibi nonspesifik bulgularla gelirler. Kist perikart yada ventrikül içine rüptüre olursa anaflaktik şok, kardiak tamponat, akut perikardit ve kronik konstruktiv perikardit gibi çok ciddi komplikasyonlar gelişebilir(5). Hastalığın medikal tedavisi albendazol ile yapılmakla birlikte, bir çok çalışmacı söz konusu komplikasyonlar nedeniyle KK’te cerrahi tedavinin gerekliliğini savunmuştur. Bilgisayarlı Tomografi ve Ultrasonografi hastalığı teşhis etmede primer görüntüleme teknikleridir. ÇKBT hastalığın çevre dokularla ilişkisinin gösterilmesinde, komlikasyonları ortaya koymada ve kist kalsifikasyonunu saptamada etkili ve vazgeçilmez bir modalitedir.
KAYNAKLAR

1. Polat P, Kantarci M, Alper F, Suma S, Koruyucu MB, Okur A. Hydatid disease from head to toe. Radiographics 2003; 23:475-494; quiz 536-477.

2. McManus DP, Zhang W, Li J, Bartley PB. Echinococcosis. Lancet 2003; 362:1295-1304.

3. Barbetseas J, Lambrou S, Aggeli C, et al. Cardiac hydatid cysts: echocardiographic findings. J Clin Ultrasound 2005; 33:201-205.

4. Thameur H, Abdelmoula S, Chenik S, et al. Cardiopericardial hydatid cysts. World J Surg 2001; 25:58-67.

5. Kardaras F, Kardara D, Tselikos D, et al. Fifteen year surveillance of echinococcal heart disease from a referral hospital in Greece. Eur Heart J 1996; 17:1265-1270.


Поделитесь с Вашими друзьями:


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©www.azkurs.org 2019
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə