Bratislava, slovakia tabuľka výsledkov / Table of results zbor / choir dirigent / conductor body / points



Yüklə 134.46 Kb.
Pdf просмотр
tarix23.12.2016
ölçüsü134.46 Kb.

 

SLOVAKIA CANTAT 2013 

7. Medzinárodný zborový festival  / 7th International Choir Festival 



25. – 28. 4. 2013, BRATISLAVA, SLOVAKIA 

Tabuľka výsledkov / Table of results 

ZBOR / CHOIR 

DIRIGENT / 

CONDUCTOR 

BODY /  

POINTS 

PÁSMO / 

BAND 

 

A4:Detské zbory do 16 rokov 

A4:Children choirs up to 16 years 

Choir Crescendo, Russia 

Maria Sokolova 

 

13,6 



Diploma for 

participation 

 

Choir April, Russia 



Pastbina Lyudmila 

 

22 



SILVER 

 

LaFilia, Germany 



Martin Ramroth 

22,4 


SILVER 

 

Choir Radost, Russia 



Victoria Novitskaya 

 

24 



SILVER 

 

Choir Pueri et Puellae Cantore Plocenses, 



Poland 

Anna Bramska 

 

25,4 


GOLD 

 

Severáček, Czech Republic 



Mgr.Silvie Pálková 

27 


GOLD 

Winner of the 

category 

B1: Chlapčenské zbory (SA) 

B1: Boys choirs (SA) 

Boys Choir "Debut", Russia 

Eldar Abbasov 

 

25,6 



GOLD 

Special award  

for dramaturgy 

B2: Chlapčenské spevácke zbory (SATB)    

B2: Boys choirs (SATB) 

Boys Choir " Edinstvo", Russia 

Eldar Abbasov 

 

17,6 



BRONZE 

 

F2: Ľudová pieseň s inštrumentálnym sprievodom – zbory 



F2: Folksong with instrumental accompaniment – choirs 

Ostravský dětský sbor ZUŠ Eduarda 

Marhuly, Czech republic 

Mgr. Milan Chromík 

 

26,4 


GOLD 

Winner of the 

category ex aequo 


ZBOR / CHOIR 

DIRIGENT / 

CONDUCTOR 

BODY /  

POINTS 

PÁSMO / 

BAND 

 

Palanga Stasys Vainiunas art school choir, 

Lithuania 

Edmundas Jucevicius 

 

26,4 


GOLD 

Winner of the 

category ex aequo 

D2: Ženské spevácke zbory           

D2: Female choirs 

MAM@XOP, Russia 

Tatyana Erschova 

 

18,6 



BRONZE 

 

Os Vocalis, Norway 



Sissel Rosland 

 

19 



BRONZE 

 

Woman choir UNDINE, Latvia 



Inese Grīnberga 

 

22 



SILVER 

 

E2: Komorné zbory (8-22 spevákov)      



E2: Chamber choirs (8-22 singers) 

Vachův sbor moravských učitelek, Czech 

republic 

Martina Kirová 

 

20,6 


SILVER 

 

Choir Magic flute, Russia 



Victoria Novitskaya 

 

25 



GOLD 

 

K dur, Czech republic 



Jiří Šon 

25,3 


GOLD 

 

Boys choir "Cadence", Russia 



Eldar Abbasov 

 

26,6 



GOLD 

Winner of the 

category 

H: Musica Sacra a capella 

 

Choir Pueri et Puellae Cantore Plocenses  

(TB), Poland 

Anna Bramska 

 

21 


SILVER 

 

K dur, Czech republic 



Jiří Šon 

24 


SILVER 

 

Youth choir "Cadence", Russia 



Eldar Abbasov 

 

25 



GOLD 

 

Bergen Kammerkor, Norway 



Annlaug Hus 

 

25 



GOLD 

 

Komorni zbor Fran Gerbič, Slovenia 



Jože Rajk 

 

26,3 



GOLD 

 

Choir Pueri et Puellae Cantore Plocenses 



SATB, Poland 

Anna Bramska 

 

26,6 


GOLD 

 

Choir Pueri et Puellae Cantore Plocenses 



(Children Choir), Poland 

Anna Bramska 

 

27,6 


GOLD 

Special award for 

excellent voice 

culture 


Nizhny Novgorod State University Choir, 

Russia 


Larisa Erykalova 

 

28,6 



GOLD 

Winner of the 

category 


ZBOR / CHOIR 

DIRIGENT / 

CONDUCTOR 

BODY /  

POINTS 

PÁSMO / 

BAND 

 

C2: Mládežnícke zbory do 21 rokov (SATB) 

C2: Youth choirs up to 21 years (SATB) 

Mahidol University Choir, Thailand 

Rit Subsomboon 

 

24,3 



SILVER 

 

Choir Pueri et Puellae Cantore Plocenses, 



Poland 

Anna Bramska 

 

25 


GOLD 

 

J: Súčasná zborová hudba   



J: Contemporary choir music 

Nizhny Novgorod State University Choir, 

Russia 

Larisa Erykalova 



 

27,3 


GOLD 

 

D3: Miešané zbory dospelé   



D3: Mixed adult choirs 

Mešani zbor SPD Bilka Bilčovs, Austria 

Dominik Jurca 

 

15 



BRONZE 

 

Komorni zbor Fran Gerbič, Slovenia 



Jože Rajk 

 

21,4 



SILVER 

 

Bergen  Kammerkor, Norway 



Annlaug Hus 

 

24,2 



SILVER 

 

Polemika, Russia 



Eugeniy Kuznetsky 

 

25 



GOLD 

 

Siauliai University mixed choir STUDIUM, 



Lithuania 

Birute Janoniene 

 

25,6 


GOLD 

 

Students' choir Cherkassy Music College, 



Ukraine 

Natlia Shmarayeva-

Gozhaya 

 

26,2 



GOLD 

 

Nizhny Novgorod State University Choir, 



Russia 

Larisa Erykalova 

 

27,4 


GOLD 

Winner of the 

category  

L: Byzantská sakrálna hudba 

L: Orthodox Church music 

MAM@XOP, Russia 

Tatyana Erschova 

 

19,6 



BRONZE 

 

Polemika, Russia 



Eugeniy Kuznetsky 

 

26,8 



GOLD 

 

E1: Vokálne ansámble (4-8 spevákov)     



E1: Vocal nsemble (4-8 singers) 

 

 

 

 

Barbershop "Harmony", Russia 

Michail Čerčincev 

18,4 


BRONZE 

 

G: Spiritual, gospel a cappella 



 

Mahidol University Choir, Thailand 

Rit Subsomboon 

 

22 



SILVER 

 


ZBOR / CHOIR 

DIRIGENT / 

CONDUCTOR 

BODY /  

POINTS 

PÁSMO / BAND   

C1: Mládežnícke zbory do 21 rokov (SA)    

C1: Youth choirs up to 21 years (SA) 

Haderslev Domkirkes Pigekor, Denmark 

Thomas Berg-Juul 

 

22,2 



SILVER 

 

Datio Odry, Czech republic 



Josef Zajíček 

24,4 


SILVER 

 

Ostravský dětský sbor ZUŠ Eduarda 



Marhuly, Czech republic 

Mgr. Milan Chromík 

 

25,8 


GOLD 

 

Severáček, Czech republic 



Mgr.Silvie Pálková 

26,6 


GOLD 

Winner of the 

category 

F1: Zbory – ľudová pieseň a capella     

F1: Choirs – Folksong a capella 

Students' choir Cherkassy Music College, 

Ukraine 

Natlia Shmarayeva-

Gozhaya 

 

28,8 



GOLD 

Special award for 

excellent 

choreography and 

dramaturgy 

E1: Vokálne ansámble (4-8 spevákov)   

E1: Vocal ensemble (4-8 singers) 

ProVocal, Hungary 

Marta Pálmai-Pápay 

 

16,6 



BRONZE 

 

C3: Ľudová pieseň a cappella 



C3: Folksong a cappella 

Choir Pueri et Puellae Cantore Plocenses, 

Poland 

Anna Bramska 



 

22 


SILVER 

 

 



GRAND PRIX Ex eaquo SLOVAKIA CANTAT 2013

:  

Nizhny Novgorod State University Choir, Russia 

Students' choir Cherkassy Music College, Ukraine 

 

SPECIAL AWARD FOR EXCELLENT CONDUCTING PERFORMANCE



Larisa Erykalova, Russia 

Eldar Abbasov, Russia 

 

SPECIAL AWARD FOR PIANIST



Jana Davidová, Czech Republic 

 

 

International jury: 

Prof. Vytautas Miskinis / Lithuania, chairman of the jury 

Doc. Mgr. Jan Maria Dobrodinský / Czech Republic 

Doc. Mgr. Art. Ondrej Šaray / Slovakia 

Doc. Elena Šarayová-Kováčová /Slovakia/ 

Prof. Waldemar Górski / Poland 

Prof. PaedDr. Jiří Kolář / Czech Republic 

 

 



 



Поделитесь с Вашими друзьями:


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©www.azkurs.org 2019
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə