1
10.Ulusal Sinirbilim Kongresi
9-12 Nisan 2011
İstanbul Üniversitesi
Özet Kitabı
“Bilimlerin Kesişim Alanında Beyin Araştırmaları”
2
10.Ulusal Sinirbilim Kongresi Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma
Kurumu (TÜBİTAK), Beyin Araştırmaları Derneği (BAD) ve İstanbul
Üniversitesi tarafından desteklenmiştir.
“Bilimlerin Kesişim Alanında Beyin Araştırmaları”
10. Ulusal Sinirbilim Kongresi
9-12 Nisan 2011
İstanbul Üniversitesi
Özet Kitabı
İÇİNDEKİLER / CONTENTS
BİLİMSEL PROGRAM / SCIENTIFIC PROGRAM ................................................ 4
KONFERANSLAR / CONFERENCES ............................................................... 15
PANELLER / PANELS ................................................................................. 20
Panel 1: .............................................................................................................................................. 21
Panel 2: .............................................................................................................................................. 24
Panel 3: .............................................................................................................................................. 28
Panel 4: .............................................................................................................................................. 31
Panel 5: .............................................................................................................................................. 34
Panel 6: .............................................................................................................................................. 38
Panel 7: .............................................................................................................................................. 41
Panel 8: .............................................................................................................................................. 45
Panel 9: .............................................................................................................................................. 48
Panel 10: ............................................................................................................................................ 51
SÖZEL BİLDİRİLER / ORAL PRESENTATIONS................................................ 55
Sözel Bildiriler 1 / Oral Presentations 1 ............................................................................................. 56
Sözel Bildiriler 2 / Oral Presentations 2 ............................................................................................. 62
Sözel Bildiriler 3 / Oral Presentations 3 ............................................................................................. 69
Sözel Bildiriler 4 / Oral Presentations 4 ............................................................................................. 75
Sözel Bildiriler 5 / Oral Presentations 5 ............................................................................................. 81
Sözel Bildiriler 6 / Oral Presentations 6 ............................................................................................. 87
POSTER BİLDİRİLER / POSTER PRESENTATIONS .......................................... 93
Poster Bildiriler 1 / Poster Presentations 1 ....................................................................................... 94
Poster Bildiriler 2 / Poster Presentations 2 ..................................................................................... 141
Poster Bildiriler 3 / Poster Presentations 3 ..................................................................................... 188
KURSLAR / COURSES ............................................................................... 232
Kurs 1 / Course 1 ............................................................................................................................. 233
Kurs 2 / Course 2 ............................................................................................................................. 234
Kurs 3 / Course 3 ............................................................................................................................. 237
Kurs 4 / Course 4 ............................................................................................................................. 238
YAZAR İNDEKSİ / AUTHOR INDEX ............................................................. 239
Bilimsel Program / Scientific Program
10. ULUSAL SİNİRBİLİM KONGRESİ
8-12 NİSAN 2011
İSTANBUL, TÜRKİYE
10th TURKISH NEUROSCIENCE CONGRESS
APRIL 8-12th, 2011
ISTANBUL, TURKEY
BİLİMSEL PROGRAM / SCIENTIFIC PROGRAM
Saat/Hours 8 Nisan Cuma / April 8th, Friday
10:00-17:00
KURSLAR / COURSES (WORKSHOPS)
Kurs 1 / Course 1:
Nöroglia
(Yeditepe Üniversitesi - Güzel Sanatlar Konferans Salonu / Yeditepe University-
Güzel Sanatlar Hall).
Eğiticiler / Lecturers : Bayram Yılmaz, Alexej Verkhratsky, Ahmet Ayar, Ertuğrul
Kılıç
Kurs 2 / Course 2:
Nörogörüntüleme SPM Uygulamaları: İşlevsel Manyetik Rezonans
Görüntülerinin İstatistiksel Parametrik Haritalanması
Neuroimaging SPM Applications: Statistical Parametric Mapping of Functional
Magnetic Resonance Images
(Boğaziçi Üniversitesi - Kandilli Kampüsü / Bogazici University - Kandilli Campus)
Eğiticiler / Lecturers : Ahmet Ademoğlu, Adil Deniz Duru, Sinem Burcu Erdoğan,
Esin Karahan
Kurs 3 / Course 3:
Deneysel ve Klinik Çalışmalarda Nörostereoloji
Neurostereology in Experimental and Clinical Studies
(İstanbul Üniversitesi - İstanbul Tıp Fakültesi / Istanbul University - Istanbul
Faculty of Medicine)
Eğiticiler / Lecturers : Süleyman Kaplan, Berrin Zuhal Altunkaynak, Muhammet
Eyüp Altunkaynak, Mehmet Emin Önger, Ebru Ayrancı
Kurs 4 / Course 4:
Transkranyal Manyetik (TMS) ve Elektriksel (TES) Uyarım Yöntemleri
Transcranial Magnetic (TMS) and Electrical (TES) Stimulation Techniques
(İstanbul Üniversitesi - İstanbul Tıp Fakültesi / Istanbul University - Istanbul
Faculty of Medicine)
Eğiticiler / Lecturers : Emre Öge, Sacit Karamürsel, Adnan Kurt, Necla Sözer
Topçular, Görkem Alban
Bilimsel Program / Scientific Program
5
Saat/Hours 9 Nisan Cumartesi / April 9th, Saturday
09:00-09:45
Kongre Kayıt / Registration
09:45-10:30
(Salon A / Hall A)
Açılış ve BAD Ödül Töreni / Opening and Awards Ceremony of Brain
Research Society in Turkey
10:30-11:00 Kahve Arası / Coffee Break
11:00-12:30
(Salon A / Hall A)
Oturum Başkanları / Moderators: Turgay Dalkara, Filiz Onat
Açılış Konferansı / Opening Conference
The Logics of Networks in Motion - from Ion Channels to Behaviour
Sten Grillner
Konferans 2 / Conference 2
Thalamus and Cortex in Relation to Action and Perception
Ray Guillery
12:30-14:00 Öğlen Yemeği / Lunch
14:00-15:30
(Salon A / Hall A)
Sözel Sunumlar 1 / Oral Presentations 1
Duysal-Motor Sistemler
Sensory and Motor Systems
Oturum Başkanları / Moderators: İsmail Hakkı Ulus, Kemal Türker
Doğumsal ayna hareketi bozukluğu (AHB) hastalığında beynin fonksiyonel ve
morfolojik analizleri / Functional and morphological analyses of the brain in
congenital mirror movement disorder (MMD)
Aslıhan Örs, Katja Doerschner, Süleyman Gülsüner, Hilmi Uysal, Rengin Bilgen,
Tayfun Özçelik, Hüseyin Boyacı
Kas iğciği sinaptik girdisinin farklı büyüklüklerdeki motor nöronlara dağılımı /
Distribution of muscle spindle afferent input to motoneurons of different sizes
Melek Berna Ünver, Oğuz Sebik, Şükrü Utku Yavuz, Natalie Mrachacz-Kersting,
Dario Farina, Kemal Sıtkı Türker
Mongolian gerbillerde (meriones unguicularus) melatonin hormonunun lokomotor
aktivite üzerine etkileri / Effects of melatonin on the locomotor activities of
mongolian gerbils (meriones unguiculatus)
Gözde Gülşin, Nursel Hasanoğlu, Zübeyde Güneş, Bülent Gündüz
Belirlenmiş Drosophila larva motonöronlarındaki gelişimle değişen iyon kanallarının
bilgisayar modeli ile analizi / Computational modeling of identified larval Drosophila
motoneurons for investigating ion channels during development
Cengiz Günay, Logesh Dharmar, Fred Sieling, Richard Baines, Astrid A Prinz
Uyarım alanı ve uzaklığının sıçan tüysüz derisindeki çabuk-alışan mekanoreseptör
yanıtına etkisi / Effects of contactor size and stimulation distance on the responses
of rapidly-adapting mechanoreceptive fibers innervating the rat glabrous skin
İsmail Devecioğlu, Burak Güçlü
Sağlıklı gönüllülerde elektriksel duyu eşiği ölçümü / Determining electrical
perceptual threshold in healthy volunteers
Ezgi Tuna-Erdoğan, Adnan Kurt, Sacit Karamürsel
Bilimsel Program / Scientific Program
6
14:00-15:30
(Salon B / Hall B)
Sözel Sunumlar 2 / Oral Presentations 2
Hücresel Sinirbilim - Nöroetik
Cellular Neuroscience - Neuroethics
Oturum Başkanları / Moderators: Gönül Peker, Ertan Yurdakoş
Sık Kullanımlı Tarım İlacı Rotenonun Hipokampus’da Nöronal Geçiş ile Etkileşimi /
Common pesticide rotenone interference with neuronal transmission in the
hippocampus
Fatih Akkentli, Hale Saybaşılı, Yusuf P. Tan
Oksitosinin, gliya hücre kültüründeki trofik desteğinin ve rotenon ile endüklenen
toksisiteyi önleyici etkisinin gösterilmesi / Investigation of the trophic support and
the restorative effect of oxytocine in glial culture with and without rotenone-
induced toxicity
Gonca Mola, Oytun Erbaş, Vedat Evren, Dilek Taşkıran, Gönül Ö. Peker, Özlem
Alkan-Yılmaz
Sinir hücrelerinde ve hastalıklarında TRPM2 kanallarının önemi: Antagonistlerin rolü
/ Importance of TRPM2 cation channels in neurological cells and diseases: Role of
antagonists
Mustafa Nazıroğlu
Contribution to understanding of big inter-impulse interval parameter formation
mechanism triggered off by microwaves in the firing activity of cerebellar purkinje
cell on the base of intercellular interactions
Akif Maharramov, Roman Grigorian
Sıçanda streptozosin ile oluşturulan diyabetik nöropatide, oksitosinin sinir ileti hızını
iyileştirici etkisinin elektrofizyolojik olarak gösterilmesi / Electrophysiological
demonstration of the restorative action of oxytocine on streptozocine-induced
diabetic neuropathy in the rat
Oytun Erbaş, Ejder Saylav Bora, Serdar Demirgören, Gönül Ö. Peker
Nöroetik: Ne, niçin, nasıl, nerede & kimlere: tıp çevresi ağırlıklı küçük ölçekli bir
evrende öncül farkındalık ve ilgi değerlendirmesi / Neuroethics: What, why, how,
where & for whom: a survey of preliminary awareness and interest in a medics
domineering small scale population
Gönül Ö. Peker, Tunç Taşbaş, Egemen Kaya
15:30-16:00 Kahve Arası / Coffee Break
16:00-17:00
(Poster Salonu / Poster Hall)
Poster Sunumları 1 / Poster Presentations 1
Duysal ve Motor Sistemler; Moleküler Sinirbilim; Nörogenetik; Nörodejenerasyon
Sensory and Motor Systems; Molecular Neuroscience; Neurogenetics;
Neurodegeneration
Oturum Başkanları / Moderators: Lütfiye Kanıt, Uğur Özbek, Güher Saruhan-
Direskeneli, Bayram Yılmaz
Poster 1 - Poster 47
17:00-18:30
(Salon A / Hall A)
Panel 1
ALS Hastalığının Gelişimi, Genetiği ve Geleceği
Progress, Genetics and Future of ALS
Oturum Başkanı/Moderator: Nazlı Başak
Amiyotrofik Lateral Sklerozun Genetiği / Genetics of Amyotrophic Lateral Sclerosis
Nazlı Başak
Bilimsel Program / Scientific Program
7
Kortikal gelişimin nörobiyolojisi / Neurobiology of cortical development
Emel Ulupınar
Understanding ALS and motor neuron degeneration
P. Hande Özdinler
17:00-18:30
(Salon B / Hall B)
Panel 2
Psikiyatrik Hastalıklarda Beyin Görüntüleme
Brain Imaging in Psychiatric Diseases
Oturum Başkanı/Moderatör: Metehan Çiçek
Obsesif kompulsif bozukluk hastalarında basit bir zihinsel imgenin kognitif kontrolü:
Bir fMRG çalışması / Cognitive control of a simple mental image in patients with
obsessive-compulsive disorder: An fMRI study
Orhan Murat Koçak, Ayşegül Yılmaz, Cem Atbaşoğlu, Metehan Çiçek
Bipolar bozukluk endofenotip araştırmalarında yeni bir araç: Difüzyon tensor
görüntüleme / Diffusion tensor imaging: A new tool for endophenotype research in
bipolar disorder
Ali Saffet Gönül
Anterior singulatın rostral bölgesi: Nörogörüntüleme bulgularının majör depresyon
kapsamında yeniden değerlendirilmesi / The rostral area of the anterior cingulate:
An evaluation of neuroimaging findings within the scope of major depression
disorder
Didem Gökçay
Obsesif kompulsif bozukluğun iki hemisferli model ile açıklanması / Explanation of
obsessive compulsive disorder using two hemisphere model
Orhan Murat Koçak, Erhan Nalçacı, Ayşegül Yılmaz, Halise Devrimci-Özgüven
19:30-22:00 Açılış Resepsiyonu / Opening Reception
Bilimsel Program / Scientific Program
8
Saat/Hours 10 Nisan Pazar / April 10th, Sunday
09:00-09:45
(Salon A / Hall A)
Oturum Başkanları / Moderators: Bülent Elibol - Cengizhan Öztürk
Konferans 3 / Conference 3
The Berlin Brain-Computer Interface (BBCI)
Gabriel Curio
09:45-10:30
Konferans 4 / Conference 4
Learning, Motivation and the Basal Ganglia
Ann Graybiel
10:30-11:00 Kahve Arası / Coffee Break
11:00-12:30
(Salon A / Hall A)
Panel 3
Duygudurum Düzenlenmesinde Bazal Gangliyonların Rolü
The Role of Basal Ganglia in Mood Disorders
Oturum Başkanı/Moderatör: Koray Başar
Subtalamik nükleusun derin beyin stimülasyonunun duygudurum üzerine etkileri /
Effects of deep brain stimulation of the subthalamic nucleus on mood
Yasin Temel, Sonny Tan, Lee Wei Lim, Harry W. M. Steinbusch
Depresyonun hayvan modelinde nükleus akumbens derin beyin stimülasyonu /
Deep brain stimulation of the nucleus accumbens in an animal model of depression
Lee Wei Lim, Harry W. M. Steinbusch, Yasin Temel
Duygudurum bozukluklarında bazal gangliyonların rolü / The role of basal ganglia
in mood disorders
Koray Başar
11:00-12:30
(Salon B / Hall B)
Panel 4
Kortikal Displazide Epileptogenez
Epileptogenesis in Cortical Dysplasia
Oturum Başkanı/Moderatör: Candan Gürses
Kortikal displazide epileptogenez / Epileptogenesis in cortical dysplasia
Candan Gürses
Kortikal displazi ve epileptogenezde patoloji / Pathology in cortical dysplasia and
epileptogenesis
Bilge Bilgiç
Kortikal displazide hayvan modelleri / Animal models in cortical dysplasia
Mehmet Kaya
12:30-14:00 Öğlen Yemeği / Lunch
14:00-15:30
(Salon A / Hall A)
Sözel Sunumlar 3 / Oral Presentations 3
Klinik Sinirbilim
Clinical Neuroscience
Oturum Başkanları/Moderators: Lütfiye Eroğlu, Canan Bingöl
Psikoz için yüksek risk grubundaki hastalarda ve ilk episod şizofreni hastalarında
bas ve basma P300 yanıtları / Go and nogo P300 in subjects at ultra high-risk for
psychosis and first-episode schizophrenia patients
Müge Devrim-Üçok, H. Yasemin Keskin-Ergen, Çağrı Yüksel, Seda Şahin, Evrim
Göde, Alp Üçok
Bilimsel Program / Scientific Program
9
Parkin (PARK2) gen mutasyonu bulunan ve bulunmayan Parkinson hastalarında
olaya ilişkin osilasyon bulguları / Event-related oscillations findings in Parkinson’s
patients with and without parkin (PARK2) gene mutations
Atilla Uslu, Mehmet Ergen, Hasan Demirci, Haşmet Hanağası, Tamer Demiralp
Şizofreni Hastalarında Beynin Manyetik Rezonans Görüntülerinden Stereolojik
Yöntemlerle Niceliksel Değerlendirilmesi / Quantitative evaluation of the cerebrum
in schizophrenic patients using stereological methods on magnetic resonance
images
Amani Elfaki, Tahir Osman, Abdelgani Elsheikh, Anas Hamdoun, Bünyamin Şahin
Temporo medial yapılar endoskop yardımlı supraserebellar transtentorial yaklaşım:
bir anatomik çalışma / Endoscope assisted supracerebellar transtentorial approach
to the temporomedial structure: an anatomic study
Suat Boyacı, Aşkın Şeker, Fatih Atik, Davut Ceylan, Murat Coşar, Yaşar Bayri, Kaya
Aksoy, Türker Kılıç
İmatinib içeren biyobozunur poli (laktik-glikolik asit) kopolimeri (plga)
mikrokürelerinin kraniofarengiomlarda anjiyogenez inhibisyonu ile rekürrensi
engelleyebilirliğinin araştırılması / Inhibition of recurrence of craniopharyngiomas
with imatinib mesylate-loaded poly (lactide-co-glycolide) (plga) microspheres
Emel Akgün, Okşan Karal Yılmaz, Manolya Küküt, Kemal Baysal, Türker Kılıç
Deneysel hipertiroidili sıçanlarda hipokampal uzun süreli potansiyasyondaki
inhibisyon / Inhibition of hippocampal long term potentiation in rats with
experimental hyperthyroidism
Nazan Dolu, Cem Süer, A. Seda Artış, Soner Bitiktaş, Erdem Başaran
14:00-15:30
(Salon B / Hall B)
Sözel Sunumlar 4 / Oral Presentations 4
Moleküler Sinirbilim ve Nörogenetik
Molecular Neuroscience and Neurogenetics
Oturum Başkanları/Moderators: Banu Anlar, Makbule Aydın
Vitamin D reseptörünün Aβ tarafından baskılanması ve vitamin D’nin Aβ ile uyarılan
LVSCC-A1C ekspresyonu ve NGF salınması üzerine etkileri / The suppression of
vitamin D receptor by Aβ and the effects of vitamin D on the Aβ induced alterations
of the LVSCC-A1C expression and NGF release
Erdinç Dursun, Duygu Gezen-Ak, Selma Yılmazer
Primer kortikal nöronlarda vitamin D reseptör geni susturulmasının kalsiyum
kanalları LVSCC-A1C ve LVSCC-A1D ve NGF üzerine etkisi / The expression levels
of calcium channels LVSCC-A1C and LVSCC-A1D and the release of NGF in VDR
silenced cortical neurons
Duygu Gezen-Ak, Erdinç Dursun, Selma Yılmazer
Identification of PSEN1 and PSEN2 gene mutations in Turkish patients
Ebba Lohmann, Rita J. Guerreiro, N. Luu, B. Dursun, N. Gurulian, Başar Bilgiç,
Hakan Gürvit, Murat Emre, Haşmet Hanağası, John Hardy, Andrew Singleton
İskemik strokda kemokin SDF1 3A’nın rolü / Role of chemokine SDF1 3A in
ischemic stroke
Makbule Aydın, Cem İsmail Küçükali, Elif Özkök, Selçuk Daşdemir, Hümeyra Gökçe,
Bedia Çakmakoğlu
Mikroglial aktivasyonda endotoksin uyarımıyla ekspresyonu değişen mikroRNA’ların
belirlenmesi ve fonksiyonel analizleri / Characterization and functional analysis of
deregulated miRNAs in microglial activation by endotoxin stimulation
Kemal Uğur Tüfekçi, Serpen Durnaoğlu, Şermin Genç, Kemal Kürşad Genç
Bilimsel Program / Scientific Program
10
Akson dejenerasyonunda kaspaz aktivitesinin rolü / The role of caspase activity in
axonal degeneration
Gürkan Öztürk, Nurettin Cengiz, Aydın Him, Elif Kaval-Oğuz, Elçin Yenidünya-
Yardım
15:30-16:00 Kahve Arası / Coffee Break
16:00-17:00
(Poster Salonu / Poster Hall)
Poster Sunumları 2 / Poster Presentations 2
Davranış ve Kognisyon; Nörogörüntüleme; Psikiyatri; Bilgisayımsal Sinirbilim;
Otonom Sinir Sistemi
Behavior and Cognition; Neuroimaging; Psychiatry; Computational Neuroscience;
Autonomic Nervous System
Oturum Başkanları / Moderators: Lütfiye Eroğlu, Metehan Çiçek, Burak Güçlü,
Emel Ulupınar
Poster 48 - Poster 94
17:00-18:30
(Salon A / Hall A)
Panel 5
İşlevsel Bağlılığın Nörogörüntüleme Yöntemleriyle Ölçülmesi
Estimation of Functional Connectivitiy in the Brain by Means of Neuroimaging
Techniques
Oturum Başkanı / Moderatör: Ata Akın
Ağ bilimine bakış / A review of the science of networks
Haluk Bingöl
Nöro-optik görüntüleme ile işlevsel bağlantısallığın incelenmesi / Investigation of
the functional connectivity with neuro-optical imaging
Ata Akın
Alzheimer hastalığında beynin varsayılan durum ağının çizge kuramıyla incelenmesi
/ Graph theoretical analysis of the default mode network during alzheimer's disease
Koray Çiftçi
İşlevsel bağlılığın nörogörüntüleme yöntemleriyle ölçülmesi / Measuring the
functional connectivity with neuroimaging techniques
Ahmet Ademoğlu
17:00-18:30
(Salon B / Hall B)
Panel 6
Beyin Tümörlerinin Moleküler Biyolojisi
Molecular Biology of Brain Tumors
Oturum Başkanı / Moderatör: Işıl Kurnaz
Gliomların moleküler biyolojisi / Molecular biology of gliomas
Melike Mut
Beyin Tümörlerinde ETS bölgesi transkripsiyon faktörlerinin rolü / The role of ETS
transcription factor Elk-1 in brain tumors
Işıl Aksan-Kurnaz
Tümörün ilerlemesinde anjiyogenezin etkisi ve tedavi için fikirler / Angiogenesis in
tumor progression: effect and ideas for treatment
Rana Sanyal
Bilimsel Program / Scientific Program
11
Dostları ilə paylaş: |