4. uluslararasi bursa ipek yolu film festivali 14-22 kasim 2009Yüklə 226 Kb.
səhifə1/2
tarix12.05.2017
ölçüsü226 Kb.
  1   2
4. ULUSLARARASI BURSA İPEK YOLU

FİLM FESTİVALİ
14-22 KASIM 2009

45 ÜLKEDEN 140’A YAKIN FİLM, OYUNCU VE YÖNETMENLERİYLE BİRLİKTE BURSA’YA GELİYOR!
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl dördüncü kez düzenlenen ve organizasyonunu, Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. ile İstanbul Organizasyon’un üstlendiği Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali 14-22 Kasım 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
4. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali, bu yıl izleyicileri, çok özel bir tema ile ‘Sinema ve Mimarlık’ başlığı altında biçimlenen bir programla buluşturacak.
Ülkemizin en genç sinema festivallerinden biri olmasına rağmen, zengin film programı, sinema kursları, atölye çalışmaları, panelleri, söyleşileri ve daha birçok yan etkinliğiyle Bursalıların ve sinema dünyasının yoğun ilgi gösterdiği İpek Yolu Film Festivali, bu yıl süresini 9 güne çıkardı.
Festivalde , ünlü yönetmenlerin merakla beklenen son filmlerinin yanı sıra, her kesime hitap edecek çeşitlilikte filmlere ve genç yönetmenlerin izleyici ile ilk kez buluşacak eserlerine yer verilecek.
45 ülkeden 140’a yakın uzun - kısa metraj ve belgesel filmin gösteriminin yanı sıra, gösterim sonrası, filmlerin oyuncu ve yönetmenleriyle yapılacak söyleşiler Bursalılara keyifli ve renkli bir festival haftası yaşatacak.

Cannes, Berlin, Venedik ve Karlovy Vary gibi sinema dünyasının prestijli festivallerinde izleyicilerle buluşan ve büyük beğeni toplayan Ken Loach, Jane Campion, Sally Potter, Woody Allen, Costa Gavras ve Theo Angelopoulos gibi dünya sinemasının usta yönetmenlerinin, ülkemizde merakla beklenen son filmleri, festivalin “Panorama” bölümünde izleyicilerle buluşacak.


Bursa’nın eşsiz mimarisinden yola çıkılarak hazırlanan ve bu yıl festivalin ana temasını da oluşturan “Sinema ve Mimari”; İran, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan gibi tarihi İpek Yolu coğrafyasında bulunan ülke sinemalarının son örneklerinin gösterileceği “İpek Yolu Üzerinden”; Balkan sinemasının yeni yönelimlerini izleyicilerle buluşturan “Balkan Balkan” bölümleri festivalin zengin içerikli diğer bölümleri.
İpek Yolu Film Festivali’nin artık gelenekselleşen bölümü “Engelsiz Filmler Kuşağı” GETEM’in (Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuarı) katkıları ile bu yıl da devam edecek. “Çocuk Kervanı” bölümü geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da ücretsiz olarak gösterilecek ve yine minik sinemaseverleri sinema salonlarına çekecek.
İngiliz Belge Film Okulunun kurucusu John Grierson’un “Gerçeğin yaratıcı bir yorumu” olarak vurguladığı ve sinemanın doğuşuyla eşit bir yaşa sahip olan belgesel filmler “Gerçeği Söylemek Gerekirse” başlığı altında gösterilecek.
İpek Yolu Film Festivali bu yıl, yerli ve yabancı 500’e yakın oyuncu, yönetmen, yapımcı, yazar ve basın mensubu konuğu 9 gün boyunca ağırlayacak. Her yıl olduğu gibi bu yıl da atölyeler, söyleşiler, paneller ve sergilerle, usta ve genç sinemacıları bir araya getirerek, Bursalı sinemaseverlerle buluşturmaya devam edecek.

Festival Danışma Kurulu
Festival programının oluşturulması; yan etkinlikler; Onur Ödülleri ve Emek Ödülleri sahiplerinin belirlenmesi; Festival programında yer alan tüm yarışmaların ön ve ana jürilerinin belirlenmesine büyük katkı sağlayan Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali’nin Danışma Kurulu İstanbul Film Festivali’ne 16 yıl emek veren Ali Sönmez; sinema yazarı ve SİYAD Üyesi Alin Taşçıyan; Bir Film Genel Müdürü Ersan Çongar; Türk sinemasının en önemli isimlerinden oyuncu İzzet Günay ve yapımcı ve Lale Film’in kurucusu Necip Sarıcı’dan oluşuyor.
Festivalin Kalbi Tayyare Kültür Merkezi’nde Atacak
Festivalin merkezi bu yıl da Tayyare Kültür Merkezi. Festival boyunca film gösterimlerine, film sonrası oyuncu ve yönetmenlerle yapılacak söyleşilere, sergilere, panellere ve alanında usta isimlerin katılımıyla düzenlenen “Ücretsiz Sinema Kursları”na ev sahipliği yapacak.
Festival Sinemaları
4. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali’nde gösterimlerin ana ağırlığı, Ulusal ve Uluslararası Uzun Metraj Yarışma Filmlerinin gösterimlerinin yapılacağı Tayyare Kültür Merkezi’nde olacak.
Gösterimler Tayyare Kültür Merkezi, Korupark Cinetech Sinemaları (2 Salon) ve Bursa Kent Müzesi Sinema Salonu olarak toplam 4 sinema salonunda yapılacak.
Tayyare Kültür Merkezi’ndeki gösterimler 09:30, 11:30, 13:30, 16:00, 19:30 ve 21:30 olmak üzere 6 seans olarak yapılacak.
Korupark Cinetech Sinemalarındaki gösterimler ise 11:00, 13:30, 16:00, 19:30 ve 21:30 olmak üzere 5 seans olarak yapılacak.
Çocuk Kervanı bölümünde yer alan filmler, Tayyare Kültür Merkezi’nde 09:30 seansında ücretsiz olarak gösterilecek. Görme engelliler için sesli betimleme yapılarak gösterilen Engelsiz Filmler Kuşağı ve Gerçeği Söylemek Gerekirse bölümlerinde yer alan filmler; yarışmalı ve yarışma dışı bölümlerde gösterilecek kısa filmler, Bursa Kent Müzesi Sinema Salonu’nda yine ücretsiz olarak izleyicilerle buluşacak.
Festival Biletleri Krizde!
Bursalı sinemaseverler 4. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali’ni bu yıl da çok uygun fiyatlara izleyebilecek. Festival’in bilet fiyatları tüm seanslar için Tam: 3 TL, İndirimli: 2 TL olacak. Biletler filmlerin gösterildiği sinemaların gişelerinden temin edilebilecek.


Festivalin Açılış Gecesi
4. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali, 13 Kasım 2009 Cuma akşamı saat: 18:30’da Bursa Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi (Merinos)’nde yapılacak “Açılış Töreni” ile başlayacak.

Sinema ve tiyatro oyuncuları Ahu Türkpençe ve Ali Sunal’ın sunacağı gecede; sinemamızın iki büyük ismi Nedret Güvenç ve Muzaffer Tema’ya “Onur Ödülleri” takdim edilecek.


Ayrıca Türk sinemasına yardımcı oyuncu olarak büyük emekler veren, Baykal Kent ve Hakkı Kıvanç’a “Emek Ödülleri” verilecek.
“Kurtlar Vadisi Irak” ve “Kelebek” filmlerinde oynayan ve Ridley Scott’ın “Cennetin Krallığı / Kingdom of Heaven” filminde Selahaddin Eyyübi karakterini canlandıran Suriyeli oyuncu Ghassan Masoud Festival Onur Konuğu olarak açılış gecesinde aramızda olacak.
İpek Yolu Film Festivali’nin her yıl merakla beklenen Açılış Töreni ‘sürpriz geleneği’ bu yıl da devam edecek. Sertab Erener’in şarkıları ile renklendireceği gecede, konuklar, sürpriz şarkılar ve gösterimlerden büyük keyif alacak.
Festivalin Açılış Filmi “Aramızda / Entre Nos”
Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali, Paola Mendoza ve Gloria La Morte’nin birlikte yazıp yönettiği 2008 Kolombiya, ABD ortak yapımı “Aramızda / Entre Nos” filmi ile sinemaseverlere merhaba diyecek.
Aramızda / Entre Nos”; memleketi Kolombiya’yı terk edip çocuklarıyla birlikte kocasının yanına New York’a giden ve kocasının Miami’ye çalışmak için gidişiyle dilini bile konuşamadığı yabancı bir şehirde yapayalnız kalan Mariana’nın öyküsünü anlatır.
“Aramızda” 2009 Newport Film Festivali İzleyici Ödülü, 2009 Tribeca Film Festivali Mansiyon Ödülü, 2009 Traverse City Film Festivali Jüri Özel Ödülü, 2009 Festroia Film Festivali En İyi Amerikan Bağımsız Film Ödülü dahil bir çok ödülü kucaklamış bir film.
Festival Ödül Töreni
4. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali’nin Ödül Töreni 20 Kasım 2009 Cuma akşamı saat: 18:30’da Bursa Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılacak.
Sinema ve tiyatro oyuncusu Korhan Abay’ın sunuşlarını yapacağı ve Göksel’in şarkıları ile renklendireceği gecede, festivalin en heyecanlı bölümlerinden Ulusal ve Uluslararası Altın Karagöz Uzun ve Kısa Metraj Film Yarışmaları’nda ödül kazanan eserlerin sahiplerine ödülleri takdim edilecek.
Festival Onur Ödülleri: ‘Beyaz Güvercin’ Nedret Güvenç’e ve ‘Romantik’ Muzaffer Tema’ya
Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali tarafından her yıl sinemaya büyük emek vermiş değerli isimlere takdim edilen Onur Ödülleri bu yıl Yeşilçam’ın iki büyük ismine veriliyor. Oynadığı ‘Beyaz Güvercin’ tiyatro oyunu ile anılan; tiyatro, sinema ve seslendirme sanatçısı Nedret Güvenç ve Hollywood filmlerinde oynayarak büyük başarı yakalayan, Türk sinemasının jönlerinden Muzaffer Tema bu yılki Onur Ödülleri’nin sahibi oluyor.

Onur Ödülleri’nin bu iki büyük ve değerli sanatçımız için anlamı çok daha büyük olacak. Yıllarca sinemaya büyük emek veren ve onlarca filmde oynayan Nedret Güvenç ve Muzaffer Tema, sanat yaşamları boyunca ilk kez bir film festivalinden onur ödülü alacak.
Sanatçılarımıza ödülleri 13 Kasım 2009 Cuma akşamı Bursa Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılacak Açılış Gecesi’nde takdim edilecek. Yönetmenliğini Atıf Yılmaz’ın üstlendiği ve iki büyük sanatçımızın birlikte rol aldığı 1953 yapımı ‘Hıçkırık’ filmi, yıllar sonra beyazperdede, festival kapsamında gösterilecek.
Unutulanlar: Festival Emek Ödülleri
Türk sinemasına emek veren isimlere, ilk yılından bu zamana büyük destek veren Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali, ilk kez geçtiğimiz yıl vermeye başladığı Emek Ödülleri’ni sahipleri ile buluşturmaya devam ediyor.
Görüntü yönetmeni, ışıkçı, kurgucu, sanat yönetmeni gibi kısaca sinema sanatını sanat yapan emekçilerin de saygıyla anılması gerektiğine dikkat çekmek için ilk kez geçtiğimiz yıl verilmeye başlanan Emek Ödülleri, pek çok tiyatro oyununda ve sinema filminde oynayan Baykal Kent ve Hakkı Kıvanç’a takdim edilecek.
Hakkı Kıvanç ve Bursa Huzur Evi’nde yaşamını sürdüren Baykal Kent’e ödülleri, festivalin Açılış Gecesi’nde takdim edilecek.
Festival Programı
- RESMİ SEÇKİ:
* ULUSLARARASI ALTIN KARAGÖZ UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI (12 film)
- PANORAMA (DÜNYA SİNEMASI) (11 film)
- SİNEMA VE MİMARLIK (12 film)

- İPEK YOLU ÜZERİNDEN (5 film)


- BALKAN BALKAN (5 film)
- ENGELSİZ FİLMLER KUŞAĞI (6 film)
- ÇOCUK KERVANI (5 film)
- GERÇEĞİ SÖYLEMEK GEREKİRSE (BELGESELLER) (23 film)
- YARIŞMA DIŞI ÖZEL GÖSTERİM (2 film)
- TÜRK SİNEMASI:
* ULUSAL ALTIN KARAGÖZ UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI (10 film)

* GALALAR (3 film)

* YARIŞMA DIŞI ÖZEL GÖSTERİM (3 film)

- KISA FİLMLER:
* ULUSLARARASI ALTIN KARAGÖZ KISA FİLM YARIŞMASI (11 film)

* ULUSAL ALTIN KARAGÖZ KISA FİLM YARIŞMASI (10 film)

* YARIŞMA DIŞI KISA FİLM GÖSTERİMİ (15 film)

Altın Karagöz Ödülleri Sahiplerini Bekliyor!
4. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali’nin büyük ödülü “Altın Karagöz” bu yıl dört başlık altında 12 dalda sahiplerini bulacak.
Her yıl düzenlediği yarışmalarla, ödül ile gelen teşvikin sinema sanatına yeni ürünler kazandırmak açısından ne kadar önemli olduğunun bilincinde olan İpek Yolu Film Festivali, bu yıl da en iyi filmleri ödüllendiriyor.

Altın Karagöz Ödülleri 20 Kasım 2009 Cuma akşamı saat: 18:30’da Bursa Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılacak Kapanış Gecesi’nde sahiplerini bulacak.
Gecede ayrıca Uluslararası ve Ulusal Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışmaları’nda SİYAD Jürisi’nin (Sinema Yazarları Derneği) belirlediği En İyi Film ödülleri de sahiplerini bulacak.
>> Uluslararası Yarışma: İlk Filmler Altın Karagöz’le Ödüllendiriliyor!
Dünyanın dört bir yanından ilk filmini çeken yönetmenler ve iddialı yapımlar, Festival kapsamında jürinin ve Bursalı izleyicilerin karşısına çıkacak.
Bu yıl yüksek katılımın olduğu ve 74 filmin başvurduğu bu bölümde, 12 film yarışmaya hak kazandı.
En İyi Film’ ödülünün dışında, ana jüri tarafından ‘En İyi Yönetmen’, ‘En İyi Erkek Oyuncu’, ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ve ‘En İyi Senaryo’ dallarında da değerlendirme yapılacak ve kazanan isimlere Altın Karagöz Ödülü verilecek.
Uluslararası Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışması’nda En İyi Film kategorisinde ödüle değer görülen film 40.000 Amerikan Doları para ödülü ve Altın Karagöz Heykelciği almaya hak kazanacak.
Yönetmenliğini Emilio Portes’in yaptığı JUAN PEREZ’İN KELLESİYLE TANIŞIN / MEET THE HEAD OF JUAN PEREZ, başrolünü bir giyotinin oynadığı Meksika yapımı komedi filmi. Film, izleyenleri, yarı gerçek yarı hayali, her saniyesi çok keyifli bir sirk yolculuğuna çıkarıyor.
ORADA VE BURADA / HERE AND THERE, belgesel film festivalleri Leipzig, Amsterdam ve Belgrad’dan ödüllü yönetmen Darko Lungulov’un Karlovy Vary ve Tribeca film festivallerinde gösterimi yapılmış ilk uzun metrajlı filmi. Başrolünde geçen yılların ses getiren yapımlarından Grbavica’nın da oyuncusu Mirjana Karanovic’in bulunduğu film, oyuncusuna FIPRESCI Critics Ödülleri’nden en iyi kadın oyuncu ödülünü kazandırdı.
Sevilen Romen aktris Monica Dean’in başrolünü üstlendiği ve performansıyla yine göz doldurduğu FRANCESCA, Romanya’da oldukça ses getiren ‘The Death Of Lazarescu’ filminin yapımcılığını üstlenen Bobby Paunescu’nun ilk filmi. Tanıdık bir göç hikayesini anlatan film dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yaptı.
Yönetmenliğini Elchin Musaoglu’nun yaptığı Azerbaycan yapımı 40. KAPI / THE 40TH DOOR, köyde annesiyle birlikte yaşayan ve bir gün babasının Rus Mafyası tarafından öldürüldüğü haberi ile 14 yaşında ailenin reisi olan Rüstem’in hikayesini anlatır.
Panahbarkhoda Rezaee’nin SİSTE BİR IŞIK / A LIGHT IN THE FOG; savaşa giden sevgilisi Habib’ten bir daha haber alamayan, köyünde yaşlı babasıyla birlikte yaşayan ve hayatında bir şeylerin olmasını bekleyen dul bir kadın olan Rana’nın hikayesini anlatır.
Yönetmenliğini Mahmut Fazıl Coşkun’un yaptığı Nadir Sarıbacak ve Görkem Yeltan’ın başrollerini paylaştığı UZAK İHTİMAL / WRONG ROSARY Uluslararası Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışması’nda Türkiye’yi temsil edecek. Film, 2009 Rotterdam Film Festivali’nde En İyi Film Kaplan Ödülü dahil bir çok ödülün sahibi oldu. Filmde, İstanbul Galata’da genç bir camiye müezzin olarak atanan Musa’nın, yanı başındaki dairede yaşayan Katolik hemşire Clara’nın ve sahaflık yapan Yakup Demir’in birbiriyle kesişen öyküleri anlatılır. Mahmut Fazıl Coşkun bu ilk uzun metrajında kültürel farklılıklar, aşk ve yalnızlığa dair yalın ve hüzünlü, ama aynı zamanda mizahi bir filme imza atıyor.
Bu yıl Uluslararası Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışması’nda Altın Karagöz Ödülü’nü kucaklamak için yarışacak tüm filmler şunlar:


 • 40. Kapı - 40th Door / Elçin Musaoğlu / Azerbaycan / 2009

 • Bir Rüyadan Uyanmak – Awaking From a Dream / Freddy Mas Franqueza / İspanya / 2008

 • Francesca / Bobby Paunescu / Romanya / 2009

 • Herkes Kendini Düşünür - Burrowing / Henrik Hellström & Fredrik Wenzel/İsveç/ 2009

 • Juan Perez’in Kellesiyle Tanışın - Meet the Head of Juan Perez / Emilio Portez / Meksika / 2008

 • Kışın İlk Günü – First Day of Winter / Mirko Locatelli / İtalya / 2008

 • Orada ve Burada - Here and There /Darko Lungulov/Almanya,Sırbistan,ABD/2009

 • Orijinal - Original / Antonio Tublén & Alexander Brondsted /Danimarka, İsveç/ 2009

 • Panik / Panic / Atilla Till / Macaristan / 2008

 • Ressam – The Artist / Mariano Cohn&Gaston Dupart/Arjantin, Uruguay, İtalya/2008

 • Siste Bir Işık - A Light in the Fog / Pananbarkhoda Rezaee / İran / 2008

 • Uzak İhtimal – Wrong Rosary / Mahmut Fazıl Coşkun / Türkiye / 2009


Uluslararası Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışma Jürisi
Uluslararası Altın Karagöz Uzun Metraj Yarışması’nın jüri üyeleri bu yıl, ‘Baran’, ‘Cennetin Rengi’, ‘Serçelerin Şarkısı’ filmlerinin dünyaca tanınmış usta yönetmeni Majid Majidi; ünlü Bulgar yapımcı Andrey Karanikolov; İpek Yolu Film Festivali’nde geçtiğimiz yıl ‘İz Sürücü / Investigator’ filmi ile uluslararası yarışmada En İyi Film Ödülü’nü alan genç Macar yönetmen Attila Gigor; oyuncu ve yönetmen Cansel Elçin; Yunanistan New Star film şirketi genel müdürü Velissarios Kossivakis; oyuncu Fadik Sevin Atasoy ve ‘Tengri: Mavi Cennet’, ‘Moğolistan Efsanesi’ filmlerinin Orta Asya Uzmanı Fransız yönetmeni Marie Jaoul de Poncheville isimlerinden oluşuyor.

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) En İyi Film Ödülü
Selin Gürel, Olkan Özyurt ve Erman Ata Uncu’dan oluşan Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Jürisi belirlediği en iyi filme “SİYAD En İyi Film Ödülü’”nü verecek.

>> Ulusal Yarışma: Altın Karagöz Heykelciği Kime Gidecek!
İlk kez geçtiğimiz yıl düzenlenen ve festivalin en önemli yeniliklerinden biri olarak sinemaseverlerin yoğun ilgisini toplayan ‘Ulusal Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışması’nda, 2009 yılı yapımı veya 2009 yılı Eser İşletme Belgesi almış olan toplam 10 Türk filmi Altın Karagöz Ödülü’ için yarışacak.
Yarışmaya katılan filmler, yarışma ana jürisi tarafından ‘En İyi Film’, ‘En İyi Yönetmen’, ‘En İyi Senaryo’, ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ve ‘En İyi Erkek Oyuncu’ kategorilerinde değerlendirilecek. 
En İyi Film kategorisinde ödüle değer görülen film ‘Altın Karagöz Ödülü’ ve 50.000 TL para ödülü, En İyi Yönetmen dalında ödüle layık bulunan eserin yönetmeni ise ‘Altın Karagöz Ödülü’ ve 25.000 TL para ödülünün sahibi olacak. 
En İyi Senaryo, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Erkek Oyuncu kategorilerinde de jüri tarafından ödüle değer görülen sanatçılar, ‘Altın Karagöz Ödülü’nü almaya hak kazanacak. Ödüle değer görülen filmler ve sanatçılar ödüllerini, 20 Kasım 2009 Cuma günü yapılacak ‘Festival Ödül Töreni’nde alacak.

Ulusal Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışma Jürisi
Ulusal Altın Karagöz Uzun Metraj Yarışması’nın jüri üyeleri bu yıl, İstanbul Film Festivali Eski Yönetmeni Hülya Uçansu, oyuncu Yetkin Dikinciler, gazeteci-yazar ve SİYAD Üyesi Cüneyt Cebenoyan, yönetmen ve akademisyen Tevfik Başer ve Alman film eleştirmeni, FIPRESCI Genel Sekreteri Klaus Eder isimlerinden oluşuyor.

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) En İyi Film Ödülü
Ulusal Altın Karagöz Uzun Metraj Yarışması’nda “SİYAD En İyi Film Ödülü”nü almaya hak kazanan filmi seçecek SİYAD üyeleri ise Berke Göl, Ceylan Özgün Özçelik ve Şenay Aydemir isimlerinden oluşuyor.
Görüntü Yönetmeni Mehmet Aksın, Sinema dergisi Genel Yayın Yönetmeni Senem İşmen ve yönetmen Muzaffer Hiçdurmaz’ın ön jüri olduğu Ulusal Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışması’nda Altın Karagöz Ödülü’nü kucaklamak için yarışacak tüm filmler şunlar:


 • Acı / Cemal Şan

 • Başka Dilde Aşk / İlksen Başarır

 • Benim ve Roz’un Sonbaharı / Handan Öztürk

 • Deli Deli Olma / Murat Saraçoğlu

 • Gölgesizler / Ümit Ünal

 • İlkbahar Sonbahar / Yavuz Özkan

 • Kara Bulut / Theron Patterson

 • Kara Köpekler Havlarken / Mehmet Bahadır Er – Maryna Gorbach

 • Mommo, Kız Kardeşim / Atalay Taşdiken

 • Yedi Avlu / Semir Aslanyürek


>> Uluslararası ve Ulusal Altın Karagöz Kısa Metraj Film Yarışması: “Diyalogsuz” Kısalar Yarışıyor!
Kısa film yapımını desteklemek ve geliştirmek adına düzenlenen Altın Karagöz Kısa Metraj Film Yarışması Uluslararası ve Ulusal olmak üzere iki kategoride gerçekleşiyor.

Sinemanın evrensel yanına ve görüntünün etkisine vurgu yapmak amacıyla ‘diyalogsuz’ konseptiyle düzenlenen, monolog, diyalog ve sözlü anlatım içermeyen kısa filmlerin yarıştığı bu kategorilerde, birinci gelen filmlerin sahipleri Altın Karagöz Ödülü ve para ödüllerini almaya hak kazanacak.


Amatör ve profesyonel kısa filmcilere açık olarak düzenlenen ve yoğun katılım sebebiyle süresi uzatılan yarışmaya toplam 233 film başvurdu. Kısa film yarışmalarında ön jürinin elemesiyle uluslararası yarışmada 11 film ve ulusal yarışmada 10 film Altın Karagöz için ana jürinin karşısına çıkmaya hak kazandı.
Ulusal ve Uluslararası kısa filmleri değerlendiren SİYAD Üyesi sinema yazarı Ali Ulvi Uyanık; kurgu editörü Çiçek Kahraman ve sanat yönetmeni Natali Yeres başvuran filmler arasından, ön elemeyi gerçekleştirip Altın Karagöz için yarışacak filmleri belirlediler.
İlk uzun metrajlı filmi “Kar” ile Cannes Film Festivali’nden ödüllü Bosnalı yönetmen Aida Begic; bağımsız film yapımcısı Joseph La Morte ve ödüllü kısa filmlere imza atan Tan Tolga Demirci’nin Ana Jüri olarak yer aldığı Uluslararası Altın Karagöz Kısa Film Yarışması’nda yarışacak filmler şunlar:


 • Anne - Mama / Geza M. Toth / Macaristan

 • Bahçe - Garden / Pirjetta Brander / Finlandiya

 • Bir Avuç Kar İçin - For a Fistful Snow / Julien Ezri / İsviçre

 • Deniz Feneri - The Lighthouse / Velislava Gospodinova / Bulgaristan

 • Düşman Bölgesi - Enemy Territory / Rodrigo Plaza / İspanya

 • Fugata / Tsveletelin Yolov / Bulgaristan

 • Gideceğin Yerler – Oh, the Places You’ll Go ! / Ben Claremont / Avustralya

 • Hanna’nın Sessizliği - Hanna’s Silence / Nina Vukovic / Almanya

 • Kain / Kristof Hoornaert / Belçika

 • Ona / Pablo Camarasa / İspanya

 • Pierrot, Yaşayan Heykel - Pierrot , The Living Statue / Gökçe Pehlivanoğlu / Fransa, Türkiye

Kısa ve belgesel olmak üzere pek çok filme imza atan ve eğitmenlik yapan Ethem Özgüven; ödüllü kısa filmci Ahmet Sönmez ve yönetmen, yapımcı Pandora Gagnon da Cunha Telles’in Ana Jüri olarak yer aldığı Ulusal Altın Karagöz Kısa Film Yarışması’nda yarışacak filmler şunlar:
 • Bekleyiş / Özgür Polat - Hasan Gündüz - Özkan Bal

 • Büyüteç / Orkan Bayram

 • Dalga Teorisi / Deniz Tarsus – Gökhan Okur

 • Unutma / Pelin Aytemiz

 • İz / Mehmet Yazan

 • Nor / Berkay Ferah

 • Salıncak / Bilal Çakay

 • Starfucks Coffee / Özgür Ulaş Erdem

 • Vol / Hüseyin Bulut

 • Watt / Burak N. Kurt


Ulusal Altın Karagöz Kısa Film Yarışması’nda yarışmaya hak kazanan 10 filmden birinci gelen filmin sahibine Altın Karagöz Ödülü ve 9.000 TL para ödülü verilecek.

Uluslararası Altın Karagöz Film Yarışması’nda yarışmaya hak kazanan 11 filmden birinci gelen filmin sahibine Altın Karagöz Ödülü ve 6.000 Amerikan Doları para ödülü verilecek.
Programda ayrıca yarışma dışı 15 kısa film, kısa film severlerin ilgisine sunulacak.


Ulusal Altın Karagöz Kısa Metraj Film Yarışması’nda Digital Film Academy Eğitim Bursu
Aktör/Yönetmen/Editör Patrick DiRenna tarafından 2001 yılında New York Film Center Building'te kurulan ve 2006 yılından itibaren İstanbul’da akademi konsepti uygulayarak eğitime başlayan Digital Film Academy (DFA) İpek Yolu Film Festivali işbirliği ile bu yıl Ulusal Altın Karagöz Kısa Metraj Film Yarışması’nda birinci gelen filmin sahibine ve ana jürinin belirleyeceği ikinci filmin sahibine “eğitim bursu” verecek.
Digital Film Academy, Ulusal Altın Karagöz Kısa Metraj Film Yarışması’nda birinci ve ikinci seçilen filmlerin sahiplerini, her yıl geleneksel olarak destekleme kararı alarak eğitim bursu verecek. Burs kapsamında Altın Karagöz Ödülü’ne değer görülen filmin sahibi bir yıl; ikinciliğe değer görülen filmin sahibi yarım yıl olmak üzere toplamda 10.000 TL’lik eğitim bursu almaya hak kazanacak.
Film Programı Yine Dolu Dolu!
>> Panorama (Dünya Sineması)
Dünya sinemasının usta yönetmenlerinin son filmleri ile dünyanın en prestijli festivallerinde gösterilen ve büyük beğeni toplayan sinemanın yeni keşiflerini Bursalılarla buluşturacak Panorama bölümünde 11 film gösterilecek.
Ödüllü yönetmen Jan Kounen, COCO CHANEL & IGOR STRAVINSKI: BÜYÜK AŞK’da moda devi Coco Chanel’in Igor Stravinski ile yaşadığı aşkı anlatıyor.
Bol ödüllü aykırı İngiliz yönetmen Sally Potter’ın, 2009 Berlin Altın Ayı adayı filmi ÖFKE / RAGE, Panorama’nın en ilgi çekici yapımları arasında ilk sıralardaki yerini alacak. Moda dünyası, perde arkasında yaşananlar, bir ölüm olayı ve buna şahit olan tam 14 kişi. Sally Potter, olayların perde arkasına da bizi şahit etmekle kalmıyor, bir de Jude Law’u transseksüel olarak karşımıza çıkarıp, ünlü İngiliz manken Lily Cole’u da oyuncu kimliğiyle tanımamızı sağlayarak, izleyenlerin hayal gücü sınırlarını ortadan kaldırıyor. Film Judi Dench, Steve Buscemi gibi kaliteli oyuncuları da kadrosunda barındırıyor.
Yönetmen Shane Acker'ın aynı adlı Oscar adayı kısa filminden uyarlanan DOKUZ / NINE, bugüne kadar dünyayı kurtaran hiçbir kahramana benzemeyen kahramanlarıyla aksiyon dolu fantastik bir canlandırma filmi.
Cannes, Bafta ve Locarno gibi prestijli film festivallerinden aldığı ödüllerle başarısı pek çok kez tescillenen bağımsız İngiliz yönetmen Ken Loach, yeni filmi HAYATA ÇALIM AT / LOOKING FOR ERIC’de kişisel olarak da çok sevdiği futbol dünyasına değiniyor. Sadece sinemaseverlerin değil, futbolseverlerin de gönlünü kazanmak için de, zamanın ‘Kral’ı, Eric Cantona’yı kendi kimliğiyle kamera karşısına geçiriyor.
Daha önce aralarında bol ödüllü “Four Shades Of Brown”ın da bulunduğu 4 uzun metraj filmi olan, ama kısa film yapmaktan da vazgeçmeyen İsveçli yönetmen Thomas Alfredson’un, otoriteleri altüst ederek, katıldığı hiçbir festivalden eli boş dönmeyen filmi GİR KANIMA / LET THE RIGHT ONE IN festivalde büyük ilgi görecek.
Sinemanın yaşayan en büyük ustalarından Theo Angelopoulos’un Berlin Film Festivali dahil bir çok festivalde gösterilmiş olan ve Selanik Film Festivali’nde kapanış filmi olarak gösterilen ZAMANIN TOZU / THE DUST OF TIME festivalin merakla beklenen filmlerinden biri olacak. Willem Dafoe’nin başrolü oynadığı filmin müzikleri ise ünlü Yunanlı müzisyen Eleni Karaindrou’ya ait.
Woody Allen’ın yeni komedisi KİM KİMİNLE NEREDE / WHATEVER WORKS; Costa Gavras’ın yol filmi CENNET BATIDA / EDEN IS WEST; dünya prömiyeri Berlin Film Festivali’nde yapılan Tayvanlı yönetmen Cheng Yu-Chieh’in yönettiği YANG YANG; Jane Campion’un PARLAK YILDIZ / BRIGHT STAR ve Stephen Fears’ın AŞKIM / CHERI filmleri Panorama bölümünün kaçırılmayacak filmleri arasında.
>> Sinema ve Mimarlık
Festivalin ana temasını da oluşturan ve panellerle zenginleşen bu bölümde 13 film gösterilecek.
Muhsin Ertuğrul’un gösterildiği dönemde büyük yankı uyandıran ve Cahide Sonku’ya şöhreti getiren Türk sinemasının ilk köy melodram filmi olan, 1934 yapımı AYSEL BATAKLI DAMIN KIZI yıllar sonra beyazperdede seyirci ile buluşacak.

Mimarlık, resim ve grafik tasarımcılığı üzerinde çalışan ve 1920’lerde film kariyerine başlayan Walter Ruttmann’ın 1927 yapımı klasik Alman belgeseli BERLİN: BİR ŞEHRİN SENFONİSİ / BERLIN: SYMPHONY OF A CITY, 1920’lerin sonunda Büyük Depresyon’un tortularından silkinip rönesansı yaşayan Berlin kentine hediye niteliğinde.


Bregtje van der Haak’ın 2002 yapımı LAGOS / KOOLHAAS filmi, her saat 21 yeni insanın kent hayatına katıldığı, 2020 yılında 24 milyona ulaşması beklenen ve böylece dünyanın üçüncü büyük kenti haline geleceği düşünülen Nijerya’nın Lagos kenti üzerine.
Christian Volckman’ın 2005 yapımı siyah beyaz animasyon filmi RÖNESANS / RENAISSANCE’ın hikayesi 2054 yılında Paris’te geçiyor. Filmde Daniel Craig, Romola Garai, Ian Holm ve Jonathan Pryce gibi birbirinden ünlü isimler sesleri ile karakterlere hayat veriyor.
‘Playtime’ (Oyunzamanı,1967) adlı filmi için Paris kentini, dev bir sette (Tativille) yeniden tasarlayarak gerçekleştiren Jacques Tati’nin daha eski bir yapıtı olan 1958 DAYIM / MON ONCLE onun gibi bir modern mimarlık eleştirisi. Eleştirinin omurgasını ise, eski ve yeni kent, ‘mahalle’, ‘mahallelilik’ ve yeni banliyö alanları, yani merkez-çevre ilişkileri oluşturuyor.
Fritz Lang’in sinema tarihinin en önemli filmlerinden biri olan 1927 yapımı METROPOLIS; Fredrik Gertten’in SOSYALİST, MİMAR VE BURGU KULE / THE SOCIALIST, THE ARCHITECTURE AND THE TWISTED TOWER; Serdar Akar’ın Bursa’da çektiği 2000 yapımı DAR ALANDA KISA PASLAŞMALAR; Ezel Akay’ın 2006 yılında Bursa’da plato kurarak çektiği HACİVAT KARAGÖZ NEDEN ÖLDÜRÜLDÜ; Gecenin Rengi filminin senaryosunu da yazan Billy Ray’in İHANET / BREACH; Atıf Yılmaz’ın İstanbul’da bir platoda 10 ton naftalin kullanılarak ve maketlerle Uludağ dekoru oluşturularak çektiği 1955 yapımı KADIN SEVERSE ve ve Hulki Saner’in 1962 yapımı ZORLU DAMAT filmleri “Sinema ve Mimarlık” bölümlerinde gösterilecek diğer filmler.
>> İpek Yolu Üzerinden
Uluslararası Bursa İpek Yolu Festivali’nin vazgeçilmez bölümlerinden biri de İpek Yolu Üzerinden bölümü. Bu bölümde, festivale adını veren tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan ülke sinemalarının son örneklerinin yer aldığı 5 film gösterilecek.
“Jom’eh” adlı filmiyle Altın Kamera ödülü alan ünlü İranlı yönetmen Hassan Yektapanah’ın son filmi BIBI’de; “Bibi” adlı kahraman özelinde, savaş sonrası Irak’tan, İran’a göç eden kimliksiz İranlıların sorunu anlatılıyor.
Kırgız dağlarındaki eski yaşantısını bırakıp bir yolculuğa çıkan ve yolu bir Müslüman topluluğuyla kesişen Temur ile bir türlü dönmeyen kocasını bekleyen Amira’nın öyküsünü anlatır TENGRİ: MAVİ CENNET / TENGRI: BLUE HEAVENS. Marie-Jaoul de Poncheville’in yönetmenliğini üstlendiği 2008 yapımı film Cengiz Aytmatov’un “Cemile” adlı öyküsünden esinlenerek sinemaya aktarılmış, günümüz Orta Asya bozkırlarında geçen bir aşk hikayesini anlatıyor.
Sergei Dvortsevoy’un bol ödüllü TULPAN filmi, ince mizah duygusu ve çarpıcı görselliğiyle izleyicisini eşsiz güzellikteki bir diyara taşıyor ve hızla yok olmaya başlayan bir yaşam biçimine ortak ediyor. Film 2008 yılında Karlovy Vary Film Festivali Batının Doğusu Ödülü, Montreal Yeni Sinema Festivali En İyi Film Ödülü, Tokyo Film Festivali Büyük Ödülü ve Cannes Film Festivali Belirli Bir Bakış Ödülü dahil bir çok ödülün sahibi oldu.
Yolkin Tuichive’in Özbekistan yapımı SESSİZLİK / SILENCE ve Ermek Tursunov’un Kazakistan yapımı KELIN filmi bu bölümde gösterilecek diğer filmler.
>> Balkan Balkan
Festivalin yeni bölümleri arasında yer alan Balkan Balkan bölümünde Sırbistan, Bulgaristan, Romanya, Makedonya, Hırvatistan’dan 5 film izleyicilerle buluşacak.
Tokyo Film Festivali’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen ve Christo Christov’a En İyi Oyuncu Ödüllerini kazandıran; yönetmenliğini Kamen Kalev’in ŞARK OYUNLARI / EASTERN PLAYS festivalin ilgi çekecek yapımlarından. İzleyenlere de farklı çevrelerde büyümüş ve adeta bir sosyal kaosun ortasına itilmiş insanların nasıl kayıp ve aklı karışık bireyler haline geldiklerini izlemek kalıyor. Tabi bir de, Sarajevo Film Festivali’nden ödüllü Saadet Işıl Aksoy ve Cannes’da Nuri Bilge Ceylan’ın “Üç Maymun” filmiyle seyirci önüne çıkmış Hatice Aslan gibi başarılı Türk oyuncuları filmde görmek Bursa izleyenlerini fazladan mutlu edecek birer unsur olarak dikkat çekiyor.
Atanas Georgiev’in VER PARAYI AL GELİNİ / CASH & MARRY filmi, Marko ve Atanas isimli iki dostun Viyana’nın göçmen cehenneminde, hem komik hem dokunaklı hikayesini anlatan, Avrupa’nın kale duvarını aşmanın nelere mal olduğu üzerine bir belgesel.
Andrei Gruzsniczki’nin Romanya yapımı ÖTEKİ IRENE / THE OTHER IRENE, gerçek bir hikayeden esinlenen, tüyler ürpertici siyasi ve bürokratik manzarayı gözler önüne seren güçlü bir gerilim.
Özlem Akovalıgil’in yurtdışında birçok festivalde gösterilen 2009 yapımı KAKO Sİ? Ailesi yıllar önce Bosna'dan İstanbul'a göç etmiş olan, ilerlemiş yaşına rağmen ata topraklarına seyahate çıkmaya karar veren Semahat ile onun yolculuğunu filme almak isteyen Fatih ve arkadaşı Ufuk’un öyküsünü anlatır.
Marin Malesevic’in 2009 Sırbistan yapımı ACILAR EVİNDE BİLGECE YAŞAMIN ÖZÜ / THE HEART OF THE WISE LIVE IN THE HOUSE OF SORROW bu bölümde gösterilecek diğer film.
>> Galalar
Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali her yıl olduğu gibi Türk sinemasının son dönem başarılı örneklerini, yönetmen ve oyuncularının katılımı ile Bursalı sinemaseverlerle buluşturmaya devam ediyor.

Yapımcılığını 5. Boyut Stüdyoları’nın üstlendiği; Sadık Şendil’e ait tiyatro eserine sadık kalınarak senaryosunu Gürsel Korat’ın yazdığı; Ezel Akay’ın son filmi “7 KOCALI HÜRMÜZ”, Bursa galasını filmin yönetmen ve oyuncularının katılımıyla festival kapsamında gerçekleştirecek. Nurgül Yeşilçay’ın “Hürmüz”ü canlandırdığı filmde, başarılı oyuncuya Gülse Birsel, Haluk Bilginer, Erkan Can, Mehmet Ali Alabora, Sarp Apak, Cengiz Küçükayvaz, Öner Erkan, Cem Karakaya, Müjdat Gezen, Erol Günaydın, Zihni Göktay, Halit Akçatepe, Betül Arım ve Çetin Sarıkartal gibi isimler eşlik ediyor. 


Geçtiğimiz yıl Ulusal Altın Karagöz Yarışması’nda “Dilber’in Sekiz Günü” filmi ile oyuncusu Nesrin Cavadzade ve Fırat Tanış’a “Altın Karagöz Ödülü” kazandıran Cemal Şan son filmi “SONSUZ” ile bir kez daha festivalde aramızda olacak. Şan’ın dram ve komedi türünde çektiği filmin senaryosu, Can Sinan’a ait. Şevket Çoruh, İsmail Hacıoğlu, Ferhat Gündoğdu, Ayça Bingöl ve Süleyman Turan’ın rol aldığı film, hastanede tanışan ve birbirlerine destek olan 3 hastanın ilişkisini ve kendi eksenlerinde gelişen olayları anlatıyor.
"Oyun" adlı filmiyle ulusal ve uluslararası pek çok ödül alan Pelin Esmer'in son filmi "11'E 10 KALA" hüzünlü hikayesiyle festivalin “Galalar” bölümünde gösterilecek ve izleyenlerden büyük beğeni alacak bir başka yapım. Dünyanın en önemli film festivallerinden biri sayılan San Sebastian'da Altın İstiridye için yarışan filmin başrollerini Nejat İşler ve Mithat Esmer paylaşıyor. "11'e 10 Kala" bu yıl İstanbul Film Festivali'nde jüri özel ödülü, Adana Altın Koza Film Festivali'nde de en iyi film ve en iyi senaryo ödüllerini kazanmıştı.

>> Özel Gösterimler
İpek Yolu Film Festivali’ne Onur Konuğu olarak katılan Ghassan Massoud, Selahaddin Eyyübi karakterini canlandırarak, sinema dünyasınca tanınmasını sağlayan, Ridley Scott’ın CENNETİN KRALLIĞI / KINGDOM OF HEAVEN filmi oyuncunun katılımı ile gösterilecek. Ghassan Massoud filmin gösteriminin ardından izleyicilerle mini bir söyleşi gerçekleştirilecek.
Uluslararası Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışması’nın dünyaca ünlü İranlı jüri üyesi Majid Majidi’nin 1999 yılı yapımı CENNETİN RENGİ / COLOUR OF PARADISE filmi, yine yönetmenin katılımı ile Tayyare Kültür Merkezi’nde izleyicilerle buluşacak.
Türk sinemasının tiyatro dilinden kurtulup sinema dilinin kullanımına geçişi sağlayan Sinemacılar Kuşağı’nın en iyi yönetmenlerinden biri olan ve Ulusal Sinemanın kurucusu olarak kabul edilen Ekim ayında kaybettiğimiz, usta yönetmen Halit Refiğ, 1964 yapımı GURBET KUŞLARI filmi ile İpek Yolu Film Festivali’nde anılacak.
Bu yıl verilen Onur Ödülleri’nin sahipleri Nedret Güvenç ve Muzaffer Tema’nın birlikte rol aldıkları, Atıf Yılmaz’ın 1953 yapımı HIÇKIRIK filmi, 50 yıl aradan sonra yeniden beyazperdeye taşınıyor.
Oyuncu Cansel Elçin’in ilk uzun metrajlı yönetmenlik denemesi KAMPÜSTE ÇIPLAK AYAKLAR filmi de festival kapsamında izleyicilerle buluşacak. Filmin yönetmeni ve oyuncuları film sonrası izleyicilerle söyleşi gerçekleştirecek.

>> Gerçeği Söylemek Gerekirse (Belgeseller)
Uluslararası belgesel film programı ‘Gerçeği Söylemek Gerekirse’, kendisi de bir belgesel yönetmeni olan, sinema yazarı Necati Sönmez ve ödüllü belgesellere imza atan Emel Çelebi’nin birlikte hazırladıkları, dünyanın dört bir tarafından derlenen belgesellerden oluşuyor.
Tarihe tanıklık eden ve gerçekliği yeniden kurgulayan belgesel sinemanın son örnekleri İpek Yolu’nda seyirci karşısına çıkacak. Türkiye başta olmak üzere, İspanya, Almanya, Macaristan, ABD, Nikaragua, Meksika, Venezuela ve Finlandiya’dan programa alınan 23 belgesel, farklı bakış açıları ve birbirinden ilginç konuları ile bir hayli ilgi çekecek.
Oscar ödüllü Michael Moore’un Venedik Film Festivali’nde Küçük Altın Aslan, Açık Ödülü’nü kazanan KAPİTALİZM: BİR AŞK HİKAYESİ / CAPITALISM: A LOVE STORY filmi Amerikan kapitalist sisteminin gerçeklerini gün yüzüne çıkarıyor. Michael Moore “Kapitalizm: Bir Aşk Hikâyesi”yle birlikte, yirmi yıl önce çektiği çığır açıcı filmi “Roger ve Ben”de irdelediği meseleye geri dönüyor.
Gyula Nemes’in Macaristan, Finlandiya ortak yapımı KAYIP DÜNYA / LOST WORLD filmi de festivalin en ilgi çekici yapımları arasında yer alıyor. “Kayıp Dünya” yönetmene Karlovy Vary Film Festivali’nde En İyi Belgesel ve Hamburg Kısa Film Festivali’nde En İyi Kısa Film Ödüllerini getirdi.
Çete üyeleri tarafından Eylül 2009’da öldürülen Christian Poveda, ÇILGIN HAYAT / LA VIDA LOCA ile El Salvador’un sokak çetelerinin yakın tarihini çok iyi özetliyor. Orta Amerika’da “mara”lar olarak anılan ve kendilerine Los Angeles’ın gençlik çetelerini model alan bu topluluklar, El Salvador’da ve çevre bölgelerde terör estiriyorlar. “Çılgın Hayat”, mutlak yalnızlığa dair bir belgesel.
Lübnan’lı yönetmen Simon El Habre, Hot Docs Kanada Belgesel Film Festivali En İyi Belgesel, Dubai Film Festivali Belgesel Dalında Jüri Ödülü dahil pek çok ödül kazanan TEK KİŞİLİK KÖY / THE ONE MAN VILLAGE mizahi belgeselinde, kendi köyünü belgeliyor.
Simon El Habre, 1975-1990 arasında Lübnan’da yaşanan iç savaş dönemindeki çatışmalarda yıkılmış ve boşaltılmış, bu hayalet köydeki hayatı ele alıyor ve toplu bir amnezi yaşar gibi görünen ülkesindeki bireysel ve kolektif bellek üzerine kafa yoruyor.
Helga Reidemeister’ın Türkiye’de ilk kez İpek Yolu Film Festivali kapsamında gösterilecek olan, yurtdışında katıldığı festivallerin neredeyse tamamından ödülle dönen KABİL’DE SAVAŞ VE AŞK; Peter Kerekes’in AŞÇILIĞIN TARİHİ; Ali Eren ve Orhun Borançentin’in birlikte yönettiği GÜNAH; Metin Avdaç’ın KARA ALTINDAN ALTIN MİKROFONA; Necati Sönmez’in GAZZE’NİN YARASI; Müjde Arslan’ın ÖLÜM ELBİSESİ KUMALIK; Nagihan Çakar’ın ZİLAN’IN RENKLERİ; Emel Çelebi’nin LİLİTH’İN KIZKARDEŞLERİ; Venezuela yapımı George Walker Torres’in MARIA VE YENİ DÜNYA; Tahir Aliyev’in Azerbaycan yapımı filmi SAHRA GÜLÜ ve Elif Ergezer’in ŞAİRİN ÖLÜMÜ festivalin gerçekleri söyleyecek diğer filmleri.
>> Engelsiz Filmler Kuşağı
Festivalin ikinci yılında hayata geçirilen “Görme Engelliler İçin Film Gösterimleri” gördüğü büyük ilgiyle festivalin vazgeçilmez bölümü olarak bu yıl da devam ediyor. GETEM’in (Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuarı) katkıları ile hazırlanan ve 6 filmin gösterileceği Engelsiz Filmler Kuşağı’nda ilk kez bir belgesel film de betimlenerek, görme engelli seyircilerle buluşuyor.
Wolfgang Becker’in 2003 yapımı ELVEDA LENİN / GOODBYE LENIN; Ömer Vargı’nın yönettiği Şener Şen’in ve Kenan İmarzalıoğlu’nun başrolü paylaştığı 2007 yapımı KABADAYI; 2006 yapımı animasyon filmi BUZ ÇAĞI 2: ERİME BAŞLIYOR / ICE AGE 2: THE MELTDOWN; Özgü Namal’ın başrolünde oynadığı Muharrem Gülmez’in yönettiği BEYNELMİLEL; Çağan Irmak’ın müzikleri ile dikkat çeken 2008 yapımı filmi ISSIZ ADAM ve Juraj Lehoysky’ın 2008 Slovakya yapımı KÖR AŞKLAR / BLIND LOVES filmleri görme engelli sinemaseverlerle buluşacak .
Tüm gösterimlerin ücretsiz olacağı bu bölümde yer alan filmlerin 5 tanesinde görme engelliler için, herhangi bir anlatıcının veya konuşmanın olmadığı sahnelerde sesli betimleme yapılıyor. Filmde sessiz gelişen olayların yer aldığı görüntüler ve karakterler arası ilişkiler sesli olarak anlatılıyor.

>> Sinemalar Cıvıl Cıvıl: Çocuk Kervanı
İpek Yolu Film Festivali’ne geçtiğimiz yıl eklenen ve Bursalı minik sinemaseverlerin büyük ilgi gösterdiği “Çocuk Kervanı” bölümü, geleceğin festival izleyicilerini yine büyülemeye devam edecek. 6-12 yaş arası çocuklara yönelik, altyazılı filmlerin yanı sıra, Türkçe olarak seslendirilmiş filmler çocukları eğlendirmek için gün sayıyor.
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali, Bursa’da yaşayan kimsesiz çocukları unutmayarak, sosyal sorumluluk anlayışı ile kimsesiz çocukların sinema şöleninde keyifli saatler geçirebilmesi için, çocuk esirgeme kurumu yuvalarından ve okullardan sinemaya toplu taşıma yapacak.
Japon animasyon üstadı Hayao Miyazaki’nin düşsel dünyasının ürünü KÜÇÜK CADI KİKİ / KIKI’S DELIVERY SERVICE, Kiki isimli bir kız çocuğunun bir kasabaya çekilerek cadılaşmasını anlatıyor.
John Schultz’un 2009 ABD yapımı başarılı animasyon kurmaca filmi EVİMDE UZAYLI VAR / ALIENS IN THE ATTIC Türkçe seslendirmeli olarak gösterilecek. Kurmaca ve animasyonun iç içe geçtiği filmin konusu ise şöyle: Pearson ailesi tatil için Maine şehrine gider. Fakat eve vardıklarında, orada yalnız olmadıklarını fark ederler.
Michael Henger’in 2008 Finlandiya yapımı animasyon filmi NİKO: YILDIZLARA YOLCULUK / NIKO: THE WAY TO THE STARS, sevimli bir ren geyiği olan Niko’nun, Noel Baba’nın uçan geyiklerinden biri olduğunu öğrendiği babasını bulmak üzere yola koyuluşunun hikayesini anlatır.
Festivalde Türkçe seslendirmeli olarak gösterilecek bir diğer film ise, İsveç yapımı Robert Rhodin’in animasyon filmi CÜCELER DEVLERE KARŞI / GNOMES AND TROLLS. Genç cüce Junior’ın ağaç evine kurduğu laboratuarında bir şeyler icat etmeye çalışır. Orman cücelerinin lideri, Junior’ın babası Jalle, oğlunun cücelerin başına geçmesini istemektedir.
Son olarak Thomas Borch Nielsen’in animasyon filmi


Поделитесь с Вашими друзьями:
  1   2


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©www.azkurs.org 2019
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə